رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

چرا آب مجازی مهم است؟
رییس اتاق بازرگانی:

چرا آب مجازی مهم است؟

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه از کشت و صادرات محصولات کشاورزی در مناطق کم آب در کشور غافل هستیم، افزود: توجه به آب مجازی کشور را از جابجایی‌های بی‌محابا و ناموزون آب بازمی‌دارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه از کشت و صادرات محصولات کشاورزی در مناطق کم آب در کشور غافل هستیم، افزود: توجه به آب مجازی کشور را از جابجایی‌های بی‌محابا و ناموزون آب بازمی‌دارد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، غلامحسین شافعی، در نخستین همایش بین‌المللی آب مجازی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران افزود: ایران از جمله کشورهای مواجه با بحران آب در جهان است اما تاکنون در فعالیت های اقتصادی و تجاری توجه به مقوله آب مجازی ناپیدا بوده است.

وی یادآور شد: این همایش با هدف بازداشتن فعالیت های اقتصادی و تجاری بخش کشاورزی از جابجایی بی محابا و ناموزون آب در مناطق بحرانی و صادرات محصولات برگزار شده و اتاق ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی و مشاور قوای سه گانه در سال های گذشته اقدام های قابل توجهی درخصوص موضوع آب انجام داده است.
در ادامه محمدحسین شریعتمدار سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران افزود: کشورها و مناطق مختلف جهان امروز با بحران محیط زیست و منابع آبی درگیرند و یا در معرض تهدید آن قرار دارند.

به گفته وی، ایران به دلایلی نظیر افزایش جمعیت، افزایش تقاضای مواد غذایی، سوء مدیریت منابع آب و محیط زیست و تغییرات اقلیمی به این بحران دچار شده است.

دبیر اجرایی نخستین همایش بین المللی آب مجازی، اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی، اجرای طرح های آبخیزداری، بازچرخانی آب، استفاده از آب مجازی و … را از جمله راهکارهای مقابله با بحران آب در ایران عنوان کرد.

شریعتمدار خاطرنشان کرد: حدود سه دهه گذشته (سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۱ میلادی) میزان صادرات آب مجازی در جهان از ۴۳۸ میلیارد مترمکعب به ۹۸۹ میلیارد مترمکعب افزایش یافت.

به گفته این مسوول، در این میان، آمریکا با ۳۴ درصد بیشترین سهم صادرات آب مجازی و کشورهای آفریقایی با ۳.۸ درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند.
سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اظهار کرد: در ایران میزان واردات آب مجازی از ۱۲ میلیارد مترمکعب در اوایل دهه ۱۳۵۰ به ۳۷ میلیارد مترمکعب تا سال ۱۳۹۲ افزایش یافت،در مقابل میزان صادرات کشور در این حوزه در این دوره از یک به چهار میلیارد مترمکعب رسید.

وی یادآور شد: کشورهای موفق در صادرات آب مجازی، کشورهایی بودند که سعی کردند به بحران آب دچار نشده و بهره وری مصرف شان را افزایش دهند.

شریعتمدار ادامه داد: اکنون میانگین جهانی بهره وری آب در بخش کشاورزی ۱.۱ کیلوگرم محصول به ازای هر مترمکعب آب است؛ آماری که در ایران عملکرد به مراتب پایین تری دارد.

در ادامه این مراسم، بهرام طاهری، مشاور ارشد وزیر نیرو گفت: مساله آب مجازی در سال ۱۹۹۳ از سوی پروفسور «تونی آلن» عضو دپارتمان جغرافی کینگز کالج لندن مطرح شد که در آن زمان

به عنوان آب نهفته در درون محصولات مطرح شد اما به دلیل نداشتن قابلیت اندازه گیری زیاد مورد توجه قرار نگرفت.

به گفته این مسوول، در سال ۲۰۰۱ مفهوم تجارت آب مجازی و پس از آن اصطلاح ردپای آب در محصولات غذایی همراه با متدولوژی های مربوطه مطرح شد.

وی گفت: در سال ۲۰۱۴ حدود ۹۰۰ میلیارد مترمکعب آب مجازی داد و ستد و پس از آن اندازه گیری ردپای آب مجازی، صادرات و واردات آن مطرح شد.

مشاور ارشد وزیر نیرو یادآور شد: عمده آبی که به صورت مجازی در محصولات مختلف قرار می گیرد (حدود ۹۲ درصد) در محصولات کشاورزی است.

وی ابراز امیدواری کرد، با توجه بیشتر به مفهوم آب مجازی بتوان گامی مهم برای خروج از بحران آب در کشور در سال های آینده برداشت.

بر اساس این گزارش نخستین همایش بین المللی آب مجازی امروز و فردا (نهم و دهم اردیبهشت ماه) با مشارکت وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، وزارت جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی ایران و همکاری اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف کشور به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی