رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

بازار نفت
وزیر نفت عربستان گفت؛

به دنبال حفظ ثبات بازار نفت هستیم

خالد الفالح وزیر نفت عربستان تاکید کرد : ریاض معتقد است که تولیدکنندگان غیر عضو اوپک نقش مهمی در بازار نفت دارند و هدف سازمان اوپک حفظ استقرار بازار است .

 وزیر نفت عربستان سعودی با اشاره به ادامه رایزنی ها برای حفظ ثبات در بازارهای جهانی از مذاکره با تولید کنندگان غیر عضو در سازمان اوپک خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری دانشجو، خالد الفالح وزیر نفت عربستان تاکید کرد : ریاض معتقد است که تولیدکنندگان غیر عضو اوپک نقش مهمی در بازار نفت دارند و هدف سازمان اوپک حفظ استقرار بازار است .
وی افزود: از راه گفت و گو و تعامل مشترک به دنبال برقراری ثبات در بازار نفت هستیم .

 

الفالح پیش از این گفت و گو بر سر تمدید توافق نفتی وین برای شش ماه دیگر را زود دانسته بود .

 

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ۹۵) در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازار نفت به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.

 

جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و۲۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.

 

اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر(بیستم آذر)، تولید کنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

 

این تولیدکنندگان نیز درمجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون به شمار می رود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی