رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

چرخش دوباره چرخ های صنعت چهارمحال و بختیاری در دولت یازدهم

واحدهای صنعتی چهارمحال و بختیاری در ابتدای دولت یازدهم بدلیل تحریم های ظالمانه اقتصادی، بی ثباتی قیمت ارز، نبود نقدینگی، نداشتن بازار مناسب، کمبود و نبود سرمایه ثابت و سرمایه در گردش دچار رکود شده بود و چرخ های صنعت آن نمی چرخید.

واحدهای صنعتی چهارمحال و بختیاری در ابتدای دولت یازدهم بدلیل تحریم های ظالمانه اقتصادی، بی ثباتی قیمت ارز، نبود نقدینگی، نداشتن بازار مناسب، کمبود و نبود سرمایه ثابت و سرمایه در گردش دچار رکود شده بود و چرخ های صنعت آن نمی چرخید.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایرنا، با عزم جدی دولت یازدهم و اجرای برنامه های حمایتی از رونق تولید در کشور، صدای حرکت چرخ های صنعت در این استان پس از مدت ها رکود به گوش می رسد.

در ابتدای دولت یازدهم از یکهزار و ۲۷۰ واحد تولیدی و صنعتی دارای پروانه در چهارمحال و بختیاری، ۴۵۰ واحد کامل تعطیل و مابقی واحدها با ظرفیت های متفاوت فعالیت می کرد و به طور میانگین واحدهای فعال صنعتی در استان با ۴۸ درصد ظرفیت فعال بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: ظرفیت اسمی اشتغال واحدهای تولیدی و صنعتی استان ۲۴ هزار نفر است که در ابتدای دولت تنها ۱۲ هزار نفر در واحدهای تولیدی و صنعتی استان مشغول بکار بودند.

سید نعیم امامی اظهار کرد: بخش اعظم ظرفیت اسمی اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی استان در سه و نیم سال گذشته محقق شده است.
وی گفت: بخش عمده واحدهای فعال در استان، واحدهای معدنی و صنایع غیرفلزی است که با توجه به رکود حاکم بر ساخت و ساز در کشور و نبود رونق اقتصادی، تولیدات واحدهای صنعتی و تولیدی چهارمحال و بختیاری به فروش نمی رسد.

امامی افزود: از واحدهای تولیدی فعال استان حدود ۲۰ واحد بزرگ به عنوان کارخانه و مابقی به عنوان کارگاه شناخته می شوند.
وی ادامه داد: با اجرای سیاست حمایت از تولید در کشور از سوی دولت یازدهم، واحدهای نیمه فعال استان فعال و طرح های در دست اجرا که بعضا متوقف شده بودند، تکمیل و وارد چرخه تولید شد.

به گفته وی، سال گذشته در راستای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی و بسته های حمایتی رونق تولید، ۴ هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال تسهیلات در این استان پرداخت شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: از مجموع تسهیلات پرداختی ۳ هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال در بخش صنعت و معدن، یکهزار و ۴۰ میلیارد ریال در بخش کشاورزی و ۱۲۰ میلیارد ریال در بخش گردشگری بود.

امامی افزود: هم اینک یکهزار و ۱۴۵ کارگاه تولیدی و صنعتی در چهارمحال و بختیاری فعال است که برای ۲۲ هزار و ۲۶۷ نفر اشتغال ایجاد کرده است.
به گفته وی، در ابتدای دولت یازدهم ۲۵۳ جواز تاسیس واحد تولیدی و صنعتی در استان صادر شده بود که هم اینک به ۳۲۲ جواز ارتقا یافته است.
امامی میزان اشتغال کارگاههای صنعتی و تولیدی براساس پروانه بهره برداری را در ابتدای دولت یازدهم ۸۳۸ نفر عنوان کرد و افزود: هم اینک این اشتغال برای پروانه های صادره به ۹۰۵ نفر افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: میزان سرمایه گذاری کارگاههای صنعتی براساس پروانه بهره برداری در ابتدای دولت یازدهم ۷۷۸ میلیارد ریال بود و هم اینک به ۲ هزار و ۸۹۹ میلیارد ریال ارتقا یافته است.

به گفته امامی در ابتدای دولت یازدهم ۱۴۸ معدن با اشتغال یکهزار و ۳۳۱ نفر در چهارمحال و بختیاری فعال بود و هم اینک به ۱۸۸ معدن و یکهزار و ۵۷۸ نفر اشتغال افزایش یافت.

وی میزان سرمایه گذاری معادن استان در ابتدای دولت یازدهم را ۴۸۱ میلیارد ریال برشمرد و افزود: هم اینک سرمایه گذاری در معادن استان به ۶۷۷ میلیارد ریال ارتقا یافته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری میزان استخراج مواد معدنی از معادن استان در ابتدای دولت یازدهم را ۵٫۱ میلیون تن عنوان کرد و افزود: با فعال شدن ۴۰ معدن جدید در استان در دولت یازدهم میزان مواد استخراج شده از معادن نیز به ۶٫۲ میلیون تن افزایش یافته است.

امامی افزود: با راه اندازی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، مشکل ۳۰۰ طرح و واحد صنعتی و کشاورزی راکد و نیمه تعطیل این استان در این ستاد رفع شد.

بر اساس این گزارش، طبق گزارش های معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان شهرک های صنعتی کشور، ۵ هزار و ۴۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی با ۲۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در طول سه سال و نیم گذشته در کشور به بهره برداری رسیده که این واحدها در مجموع به طور مستقیم برای ۷۶ هزار نفر شغل ایجاد کرده‌ است.

براساس گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری هم اینک از یکهزار و ۲۲۰ واحد تولیدی و صنعتی ۸۵۰ واحد فعال است و مابقی واحدها با ظرفیت های متفاوت فعالیت دارند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی