رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

رونق صادرات برق
صادرات ۶.۷ میلیارد کیلووات ساعت؛

رونق صادرات برق

صنعت برق ایران به جایگاه قابل قبولی در سطح جهانی رسیده است تا جایی که صادرات انرژی در این زمینه به عنوان یک منبع درآمد خارجی برای کشورمان محسوب شود و در حال حاضر نیز صادرات برق کشور ۶.۷ میلیارد کیلووات ساعت است.

صنعت برق ایران به جایگاه قابل قبولی در سطح جهانی رسیده است تا جایی که صادرات انرژی در این زمینه به عنوان یک منبع درآمد خارجی برای کشورمان محسوب شود و در حال حاضر نیز صادرات برق کشور ۶.۷ میلیارد کیلووات ساعت است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری شبستان، در دنیای امروز انرژی از مسائل اساسی و زیربنایی است و ساختار اقتصادی و سیاسی كشورها به چگونگی دسترسی به انرژی، نحوه مصرف و قیمت آن بستگی دارد.

در كشورهای مختلف با سطوح اقتصادی متفاوت، اعم از توسعه یافته و در حال توسعه و … انرژی و مسائل مربوط به آن در كلیه جهت گیری ها و سیاست گذاری ها و برنامه های توسعه عمیقاً تأثیر گذار است.

در حال حاضر در كلیه كشورها موتور محرك هرگونه تحول اقتصادی ، امنیت انرژی و سهولت دسترسی به آن است. استفاده از انواع انرژی ها و به عبارت بهتر استفاده از سبد انرژی با تركیب های گوناگون علاوه بر آنكه امنیت انرژی را تأمین می نماید ، مسائل جدیدی در اقتصاد انرژی و توجیه پذیری اقتصادی برخی از انواع انرژی تا بخصوص انرژی های تجدید پذیر را مطرح می كند.

بنابراین گزارش، برق یكی از انواع انرژی است كه به دلیل مشخصه های خاص خود، بیشتر از سایر انواع انرژی ها مورد توجه است. صنعت برق ایران در طی سالهای متمادی توانسته است به جایگاه قابل قبولی در سطح جهانی برسد تا جایی که صادرات انرژی در این زمینه به عنوان یک منبع درآمد خارجی برای کشورمان محسوب شود و در حال حاضر نیز صادرات برق کشور ۶٫۷ میلیارد کیلووات ساعت است.

این گزارش می افزاید: هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این زمینه به ایرنا گفته است: “ایران به کشورهای مختلف و تمام کشورهایی که از طریق مرز زمینی به ایران متصل هستند برق صادر می کند. ایران به کشورهایی مانند عراق ، پاکستان و افغانستان برق صادر و از کشورهای ترکمنستان و ارمنستان برق وارد می کند، اما در مجموع، تراز صادرات برق ایران نسبت به واردات به نحو قابل توجهی بیشتر است.”

یادآور می شود: ٩٤،٣ درصد انرژی الکتریکی کشور از سوخت فسیلی تامین می شود و استفاده از دیگر روش های پاک تولید انرژی با کمک از سرمایه گذاری بخش خصوصی، از رویکرهای مهم ایران اسلامی در حوزه انرژی برق است و حدود ۷۰ درصد از انرژی برق در استان سمنان صرف بخش تولید می شود که شامل ۵۰ درصد در حوزه صنعت و ۲۰ درصد در حوزه کشاورزی است و نرخ متوسط مصرف برق در این استان در بخش خانگی حدود ۳۰۰ کیلو وات ساعت کمتر از میانگین کشوری است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی