رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

گزارش هفتگی بازارهای فولاد

گزارش هفته ۱۶ سال ۲۰۱۷: سنگ آهن ایفنا: سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد استرالیا در چین هفته گذشته از ۶۹ دلار تا ۶۱ دلار هر تن فوب سقوط کرد و تا پایان هفته کمی از این افت قیمت را جبران کرده نهایتا به ۶۴٫۵ دلار هر تن فوب رسید. قیمت معاملات سواپ بورس دالیان […]

گزارش هفته ۱۶ سال ۲۰۱۷:

سنگ آهن

ایفنا: سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد استرالیا در چین هفته گذشته از ۶۹ دلار تا ۶۱ دلار هر تن فوب سقوط کرد و تا پایان هفته کمی از این افت قیمت را جبران کرده نهایتا به ۶۴٫۵ دلار هر تن فوب رسید. قیمت معاملات سواپ بورس دالیان و قرارداد میلگرد بورس شانگهای و بیلت در بازار نقدی کمی بهبود داشته و روند نزولی سنگ آهن را فعلا متوقف کرد.

از آنجایی که در نیمه دوم سال تحلیل گران منتظر کاهش بیشتر تقاضای فولاد چین هستند موسسه سی تی گروپ چشم انداز روشنی در انتظار این ماده اولیه نمی بیند و برای ۶ ماه دوم ریسک هایی برای بازار این ماده اولیه برآورد کرده است.

بازار سنگ آهن صادراتی ایران نیز نزولی بود. چهارشنبه گذشته کنسانتره سنگ آهن ۶۵ درصد از ۵۹ دلار پنجشنبه ۲۴ فرودین به حدود ۵۳ دلار هر تن فوب کاهش یافت.

 

قراضه

ایفنا: بازار واردات قراضه ترکیه فعالیت زیادی نداشت. متوسط شاخص قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ وارداتی در ترکیه با ۸ دلار کاهش به ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. قراضه آ۳ روسیه ۲۶۰ تا ۲۶۳ دلار هر تن سی اف آر و قراضه سنگین ۲۰-۸۰ رومانی ۲۵۸ دلار هر تن سی اف آر بود و خریدارها به دنبال تخفیف بیشتر بودند.

قراضه کانتینری سنگین کلاس ۱ و ۲ امریکا در تایوان ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر است که اخیرا ۱۰ دلار هر تن افت داشته است.

در آخرین معامله ها در بازار واردات خاور دور، قیمت قراضه آ۳ روسیه ۶ دلار افت داشته ۲۷۳ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. قراضه آ۲ ژاپن نیز ۲۵۷ دلار هر تن فوب به کره جنوبی عرضه شده که تا ۱۸ دلار نسبت به هفته قبل ارزان تر شده است. قراضه امریکا در کره خریداری نداشت. در بازار داخلی ژاپن نیز قراضه کمی ارزان تر شد.

 

بیلت

ایفنا: بیلت صادراتی سی آی اس یک هفته اخیر نزولی بوده و از ۳۷۵ تا ۳۹۵ دلار به ۳۸۵ تا ۳۹۰ دلار هر تن فوب رسید. در مصر بیلت سی آی اس در ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. در ترکیه نیز قیمت ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن سی اف آر بود. در بازار داخلی ترکیه هفته گذشته بیلت ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. چین پس از چندین ماه به بازار ترکیه بازگشته و بیلت را در ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد داد ولی هنوز قیمت آن رقابتی نیست.

اواخر هفته گذشته قیمت بیلت در بازار نقدی چین ۶ دلار رشد داشت که پس از افت قیمت های اخیر صورت گرفت. بیلت صادراتی چین نیز ۳۹۰ دلار هر تن فوب بود که تا ۲۰ دلار افت هفتگی داشت. متوسط قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا ۴۰۰ تا ۴۲۰ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبت به هفته قبل ۱۵ دلار ارزان تر شد برخی منتظر رسیدن قیمت به کمتر از ۴۰۰ دلار بودند.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته رو به بالا بود. سایز ۱۵۰ میلیمتر بطور متوسط روز شنبه ۱۳۳۰ تومان هر کیلو و سایز ۱۲۵ میلیمتر ۱۳۱۰ تومان هر کیلو معامله میشد اما به علت کمبود عرضه قیمت شروع به بالا رفتن کرد و تا آخر هفته سایز ۱۵۰ میلیمتر بطور میانگین به ۱۳۵۰ تومان و ۱۲۵ میلیمتر به ۱۳۳۰ تومان رسید. از روز چهارشنبه به بعد بعضی از حواله های پیشنهاد شده از طرف تجار که در کارخانه های بزرگ از سال قبل بود شروع به آزاد شدن کرد، با توجه به تعطیلی هفته پیش رو پیش بینی می شود که قیمت روند کاهشی به خود بگیرد بخصوص که بازار مقاطع با رکود همراه است.

 

مقاطع

ایفنا: هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه ۵ تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار هر تن فوب شد. در بازار داخلی ترکیه میلگرد ۵ دلار افت داشته ۴۳۵ دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. میانگین قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس نیز ۴۰۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب شده در حالی که پیش از این ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار بود.

در شمال اروپا میلگرد در ۴۸۵ یورو هر تن با کرایه حمل در ثبات بود. در جنوب اروپا نیز میلگرد در بازار داخلی ۴۲۰ تا ۴۵۰ یورو هر تن می باشد.

در امریکا نیز در ۵۹۵ دلار هر تن درب کارخانه ثابت ماند.

در چین قیمت میلگرد صادراتی ۱۵ تا ۲۰ دلار هر تن نسبت به هفته قبل ارزان تر شده به ۴۵۰ تا ۴۷۰ دلار هر تن فوب رسید. در مواردی تا ۴۳۵ دلار نیز پایین آمد. در بازار داخلی نیز قیمت میلگرد تا ۳۲ دلار افت داشت. البته اواخر هفته بهبود ۴ دلاری قیمت میلگرد در بورس شانگهای موجب بهبود جزیی بازار چین شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع روز شنبه با کاهش روبرو شد تیرآهن ۱۴ – ۱۶ و ۱۸ محصول اصفهان هر کیلو ۱۰۰ ریال افت کرد که این روند تا روز یکشنبه ادامه داشت اما از روز دوشنبه به بعد قیمت ها رو به بالا رفت و به اول هفته بازگشت . قیمت نبشی و ناودانی به علت افزایش قیمت شمش از روز دوشنبه بالا رفت ولی دامنه این تغییر قیمت در حدود ۱۰ تومان هر کیلو بود و بعد از آن به علت رکود بازار نوسان قیمت متوقف شد .

در مورد میله گرد روز شنبه قیمت تا هر کیلو ۳۰ تومان پایین آمد اما از روز یکشنبه به بعد با بازارسازی بعضی از کارخانه دارها که همراه با عدم عرضه بیلت بود قیمت شروع به افزایش کرد. میانگین قیمت میله گرد ۱۴ تا ۲۵ در اصفهان روز شنبه ۱۶۰۰ تومان بود که تا پایان هفته به ۱۶۱۰ تومان رسید همین طور میانگین قیمت میله گردهای عرضه شده از طرف گروه ملی در اهواز اول هفته ۱۵۱۳ تومان بود که تا پایان هفته به ۱۵۳۰ تومان رسید در حالیکه خریدار نبود. علت این افزایش قیمت محدودیت عرضه بیلت بود .

شنیده شده است که از روز چهارشنبه عرضه بیلت افزایش پیدا کرده و با توجه به تعطیلی هفته آینده احتمال افزایش بیشتر میله گرد بعید است بخصوص آنکه تقاضا بسیار ضعیف می باشد. در هفته های قبل صادرات میله گرد به عراق مواجه با هجوم خریدارها شد همین امر تنور بازارسازی میله گرد را داغ کرد اما با کاهش ارزش لیر ترک و شروع عرضه میله گرد از طرف کارخانه کاردمیر، به یکباره تمایل عراقی ها فروکش کرد از طرف دیگر تهاجم ذوب آهن برای صادرات با فاصله قیمت ۲۰ تا ۳۰ دلار پایین تر از کارخانه های دیگر گرد و خاک بازار را فرونشاند.

نباید فراموش کرد که دولت اجازه نمی دهد تا زمان انتخابات نوسان قیمت جدی باشد گذشته از دخالت مستقیم با خفه کردن تقاضا، هم قیمت آهن آلات ثابت می ماند و هم دولت پرداخت هایش را به شرکت های ساختمانی به عقب می اندازد.

 

ورق

ایفنا: جو منفی بازار فولاد چین قیمت های صادراتی ورق سی آی اس را نیز تحت فشار قرار داد. ورق گرم صادراتی سی آی اس اخیرا از ۴۴۰ تا ۴۶۰ دلار به ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب رسیده است. ورق گرم روسیه در منطقه منا ۴۶۰ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب بود. در ترکیه نیز ورق گرم سی آی اس ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

ورق گرم صادراتی چین ۲۵ دلار هر تن ارزان تر شده ۴۱۵ تا ۴۲۰ دلار هر تن فوب گردید. در بازار داخلی چین اخیرا قیمت ورق گرم ۱۲ تا ۱۳ دلار افت داشته ۴۲۷ تا ۴۴۲ دلار هر تن درب کارخانه شده است.

ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۵ یورو افت داشته ۵۵۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

در امریکا نیز ورق گرم ۷۱۶ دلار هر تن درب کارخانه و در ثبات بود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۲۲۱۰ تومان اعلام میشد محصول چین هم به همین قیمت در بندر امام خمینی بود از روز یکشنبه با رکود بازار قیمت روند نزولی پیدا کرد و تا ۲۱۷۰ تومان هم شنیده شد. اما از روز سه شنبه با عقب نشینی بعضی از عرضه کننده ها قیمت تا ۲۰ تومان هر کیلو بهبود یافت .

قیمت ورق گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر روند نزولی داشت و بطور متوسط از اول هفته تا پایان هفته ۵۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کرد در حالیکه برای بعضی از این کالاها افت قیمت تا ۱۰۰ تومان هر کیلو هم بود . ورق های گرم ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول اکسین به علت پایین بودن تقاضا و بالا بودن موجودی در بازار با روند نزولی روبرو شد که در بعضی موارد تا هر کیلو ۶۰ تومان هم بود در حالیکه محصول کاویان به علت محدودیت عرضه تقریباً ثابت اعلام می شد .

قیمت ورق گرم در بازار جهانی کاهش یافته است و به مرز ۴۱۰ دلار تا ۴۳۰ دلار فوب بنادر چین رسیده این در حالی است که روس ها هنوز در مقابل کاهش قیمت برای ایرانی ها مقاومت می کنند با توجه به روند نزولی قیمت سنگ آهن که به مرز ۶۰ دلار هر تن سی اف آر بنادر چین نزدیک می شود مقاومت روس ها بی معناست و باید انتظار داشت که قیمت از ۴۵۰ دلار سی اف آر بنادر ایران به ۴۲۰ تا ۴۳۰ دلار هر تن کاهش یابد در این صورت با ثابت ماندن قیمت بازار ایران، واردات توجیه خواهد داشت چرا که به علت بالا بودن قیمت در طول سه ماه گذشته حجم واردات به شدت کاهش یافته است.

ورق سرد بازار ثابتی داشت هنوز بازار خرید این کالا باز نشده است متوسط قیمت فروش محصولات سی آی اس در بازار تهران بالای ۲۷۰۰ تومان هر کیلوست که با این حساب سود جدی برای واردکننده ندارد اما فروشندگان این کالا به بازار ایران بخشی از کالاها را در بنادر خودشان بخصوص در بندر اکتااو دپو کردند.

روز دوشنبه قزاق ها در جستجوی خریدار به دنبال کشف قیمت برای ورق سرد بودند و اکثر خریدارها به دنبال کاهش قیمت بین ۲۰ تا ۳۰ دلار هر تن بودند نتیجه این مذاکرات هفته آینده مشخص خواهد شد. آنچه که مسلم است فروشندگان سی آی اس خوب می دانند که بازار ایران مثل گذشته به دنبال آنها نیست با توجه به افزایش تولید در ایران ، ایرانیها به جای واردکننده بودن تبدیل به صادرکننده شده اند آخرین تحلیلی که آرسلورمیتال داده است حجم تقاضای بازار ایران برای ورق را حداکثر تا ۳۰۰ هزار تن برای سال ۲۰۱۷ شناسایی کرده است .

بازار ورق سرد در هفته آینده هم تغییر جدی نخواهد داشت و پیش بینی می شود که روند قیمت ها نزولی باشد.

ورق گالوانیزه تغییر محسوسی نداشت و بازار آن کماکان ساکت بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی