رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
  • السبت ۹ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 19 June

کسری 143 میلیون مترمکعبی منابع آبی سمنان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اعلام کرد:

کسری ۱۴۳ میلیون مترمکعبی منابع آبی سمنان

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: تمامی شرایط و زمینه‌های مساعد و مناسب سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف خطوط انتقال و تأمین آب در استان سمنان برای سرمایه‌گذاران فراهم است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان گفت: تمامی شرایط و زمینه‌های مساعد و مناسب سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف خطوط انتقال و تأمین آب در استان سمنان برای سرمایه‌گذاران فراهم است.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی به نقل از ایسنا، ایرج حیدریان، منطقه سمنان اظهار کرد: منابع آبی موجود در استان سمنان جوابگوی نیازها در بخش‌های مختلف مانند شرب، کشاورزی و صنعت نخواهد بود و لذا جدا از مدیریت مصرف، اقدامات سازه‌ای نیز در استان سمنان انجام می‌شود.

وی با اشاره به شرایط سرمایه‌گذاری در استان سمنان، افزود: اولولیت ما برای سرمایه‌گذاری در بخش تأمین آب، احداث سد مخزنی فینسک در شهرستان مهدیشهر است که این سد خاکی با هسته رسی و با حجم مخزن حدود ۱۱٫۷۸ میلیون متر مکعب، با سرمایه‌گذاری بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان ادامه داد: در بخش انتقال آب نیز، انتقال آب از سد مخزنی فینسک به شهرهای مهدیشهر، سمنان و سرخه با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال است که ۷۶ کیلومتر خط انتقال با ظرفیت ۳۴۰ لیتر بر ثانیه و همچنین ظرفیت احداث ۳ نیروگاه برق آبی از شرایط موجود آن است.

وی اضافه کرد: مجموع سرمایه‌گذاری در سد فینسک به همراه خط انتقال، دو هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال برآورد شده است، همچنین مجوز تخصیص آب، و مجوز زیست محیطی آن از وزارت نیرو و سازمان محیط زیست اخذ شده است.

حیدریان از سامانه انتقال آب سد کالپوش نیز به عنوان فرصت دیگر سرمایه‌گذاری در بخش انتقال آب در استان سمنان یاد کرد و گفت: یکی از توفیقات ما در استان سمنان در حوزه آب این بود که با درایت و تلاش مسئولین استان و وزارت نیرو سامانه انتقال آب سد کالپوش در ردیف بودجه‌ای سال ۹۶ قرار گرفت و شرایط سرمایه‌گذاری کاملاً فراهم است.

وی از خط انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان نیز به عنوان یکی دیگر از شرایط سرمایه‌گذاری در بخش تأمین و انتقال آب در استان سمنان نام برد و گفت: مطالعات در این بخش توسط شرکت آب و نیروی ایران انجام شده و هم‌اکنون این طرح در مراحل پایانی اخذ مجوز از محیط زیست است و بعد از نمک‌زدایی و تصفیه کاملاً بهداشتی و بارعایت تمام استانداردهای لازم جهت انتقال ۲۰۰میلیون متر مکعب به استان سمنان آماده سرمایه‌گذاری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان اضافه کرد: تأمین و انتقال آب از سد روزیه به عنوان اولین سد BOT  کشور در استان سمنان و همچنین خط انتقال آب و آبرسانی از بند سیمین‌دشت به گرمسار، ایوانکی، آرادان و منطقه ویژه اقتصادی گرمسار، در حوزه احداث سد نمرود از فرصت‌های دیگر سرمایه‌گذاری در این استان است.

حیدریان، استان سمنان را از استان‌های برتر کشور در بحث طرح تعادل بخشی و احیاء منابع آب زیرزمینی معرفی کرد و گفت: تمام چاه‌های غیرمجاز در استان سمنان تعیین تکلیف شده است و در بخش نصب کنتور هوشمند نیز رتبه برتر کشوری را در اختیار دارد، ولی متأسفانه خشکسالی‌های پی در پی در ۱۵ سال اخیر، باعث شده است که استان سمنان با کسری مخزن ۱۴۳ میلیون متر مکعبی مواجه شود که انشاءالله با انجام اقدامات مناسب و تغذیه مصنوعی و تقویت آبخوان ها این کسری جبران شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی