رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

آب و برق
وزیر نیرو در تشریح فعالیت دولت یازدهم؛

صنعت آب و برق از رکود خارج شد

وزیر نیرو در تشریح عملکرد دولت یازدهم در حوزه صنعت آب و برق کشور ضمن اشاره به اینکه این صنایع در این دوره از رکود خارج شدند، اعلام کرد: در سه سال و نیم فعالیت دولت تدبیر و امید پنج هزار و ٢٠٠ روستای کشور به جمع روستاهای دارای آب پیوستند.

وزیر نیرو در تشریح عملکرد دولت یازدهم در حوزه صنعت آب و برق کشور ضمن اشاره به اینکه این صنایع در این دوره از رکود خارج شدند، اعلام کرد: در سه سال و نیم فعالیت دولت تدبیر و امید پنج هزار و ٢٠٠ روستای کشور به جمع روستاهای دارای آب پیوستند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «حمید چیت چیان» در حاشیه نخستین همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق در محل وزارت نیرو، در جمع خبرنگاران افزود: در ۱۵ سال اخیر، یعنی سال های قبل از دولت یازدهم، سالانه یک هزار و ۵۰۰ روستا به شبکه آبرسانی کشور وصل می شدند؛ این در حالی است که فقط در پارسال ٢ هزار و ۹۸۵ روستا آبرسانی شد.

وی آبرسانی به این تعداد روستا را به معنای افزایش کار برای شرکت های فعال در حوزه صنعت آب تعبیر کرد.
به گفته وزیر نیرو، هم اکنون ٢ هزار و ٩٠٠ شرکت پیمانکار کوچک و متوسط در آبرسانی به روستاها فعالیت می کنند و ۵۰ هزار نفر در این شرکت ها مشغول به کارند.
چیت چیان گفت: اجرای پروژه استحصال آب در مناطق غربی کشور، شرایطی ایجاد کرده است که همه کارخانه های لوله سازی برای تامین نیاز پروژه، به صورت سه شیفت فعالیت می کنند و نمی توانند پاسخگوی نیازهای این بخش باشند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح ها منجر به خروج صنعت آب و برق از رکود شده است، به طرح های نیروگاهی در دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: در سال ١٣٨٩ همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، چهار هزار مگاوات نیروگاه به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد و این رقم رو به کاهش بود، تا اینکه در سال ۱۳۹۳ به حدود ۸۰۰ مگاوات رسید.
وزیر نیرو در این ارتباط ادامه داد: این روند از سال ۱۳۹۳ تغییر کرد به طوری که در سال ۱۳۹۴ یک هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه های کشور اضافه شد و در سال ۱۳۹۵ این رقم به ۲ هزار و ۲۰۰ مگاوات رسید.

چیت چیان از وارد مدار شدن چهارهزار مگاوات نیروگاه در سال جاری خبر داد.

صادرات ۴٫۶ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی در دولت یازدهم

وزیر نیرو همچنین درباره صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق گفت: از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ به میزان چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی در حوزه آب و برق به کشورهای دیگر صادر شده است.
چیت چیان در این ارتباط به سهم صنعت آب و برق در صادرات خدمات فنی مهندسی کشور اشاره کرد و در مورد کاهش این سهم از ۹۸ درصد در سال ۱۳۹۴ به ۵۱ درصد در سال ۹۵ گفت: میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق کاهش نیافته ؛ بلکه سهم این بخش در سبد صادرات خدمات فنی مهندسی کشور به دلیل رشد فعالیت دیگر بخش ها کاهش پیدا کرده است.
وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی درباره تامین برق مورد نیاز فصل تابستان نیز اظهار امیدواری کرد امسال خاموشی نداشته باشیم.

اجرای ۹۴ پروژه خارجی در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵

وزیر نیرو در سخنرانی خود در نخستین همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق، به صادرات خدمات فنی مهندسی کشور در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ پرداخت و گفت: هم اکنون توانمندی صنعت آب و برق کشور به حدی رسیده است که ۹۰ درصد از نیازهای سخت افزاری، مدیریتی و مشاوره ای بخش برق و ۹۵ درصد نیازهای بخش آب توسط شرکت های داخلی تامین می شود.

چیت چیان، راهِ خلق ثروت، ایجاد اشتغال و ارتقای سطح دانش فنی کشور را افزایش صادرات ذکر کرد و گفت: صادرات این امکان را فراهم می کند که با دیگر کشورها رقابت کنیم و رقابت باعث می شود در مسیر ارتقای توان داخلی حرکت کنیم.

وی افزود: اگر در میدان صادرات تلاش کنیم، مدیریت کشور ارتقا پیدا می کند، اما اگر در این میدان حضور نیابیم، مدیریت کشور در همه سطوح به طور دائما درجا خواهد زد.

وزیر نیرو اضافه کرد: اگر ما موفقیتی قابل توجه در بازارهای صادراتی داشته باشیم، این امر توان و اقتدار ملی را بالا می برد و جایگاه ایران را نه تنها از نظر اقتصادی، ‌بلکه از نظر فرهنگی و سیاسی نیز ارتقا می بخشد و این امر شرایط فعلی ما را متفاوت خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، نخستین همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق امروز با حضور مرتضی سرمدی قائم مقام وزارت امور خارجه، مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا دائمی قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و توسعه صادرات، علی صالح آبادی رئیس بانک توسعه صادرات ایران و علیرضا کلاهی رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران در سالن همایش های وزارت نیرو برگزار شد.

در این همایش از ۲۳ شرکت و ۲ تشکل فعال در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی، تجهیزات و کالا در صنعت آب و برق تقدیر شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی