رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

صنعت آب و برق

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و توسعه صادرات گفت: در سه چهار سال گذشته، صنعت آب و برق رتبه نخست را در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی کسب کرد و سهم آن در صادرات خدمات فنی مهندسی در سالهایی به ٩٨ درصد رسید.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و توسعه صادرات گفت: در سه چهار سال گذشته، صنعت آب و برق رتبه نخست را در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی کسب کرد و سهم آن در صادرات خدمات فنی مهندسی در سالهایی به ٩٨ درصد رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، «علیرضا دائمی» امروز (یکشنبه) در نخستین همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق، در سالن همایش های وزارت نیرو، مهمترین وظیفه حوزه بین الملل این وزارتخانه را فراهم کردن زمینه ها برای صادرات خدمات فنی و مهندسی عنوان کرد.

وی سهم بخش نیرو در صادرات خدمات فنی و مهندسی در سال ١٣٩٢ را ۴۷٫۴۲ درصد ذکر کرد و افزود: این رقم در سال ۱۳۹۳ به ۶۲٫۱۶ درصد و در سال ۱۳۹۴ به ۹۸٫۷ درصد رسید.
قائم مقام وزیر نیرو در این همایش پیشنهادهایی شامل توانمندسازی و بازتوانی بخش های غیردولتی صنعت آب و برق با اولویت صنایع موجود را، برای توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی ارایه کرد.

دائمی جذب مشارکت های مردمی و منابع مالی داخلی برای سرمایه گذاری در صنعت آب و برق، جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی و ایجاد موسسه های مشترک بین شرکت های ایرانی و خارجی با هدف افزایش تولید و صدور خدمات فنی و مهندسی را از دیگر پیشنهادهای خود برای توسعه صادرات خدمات فنی مهندسی خود عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، دائمی چندی پیش به ایرنا گفته بود، حدود چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی صنایع آب و برق در دولت یازدهم به انجام رسیده که با احتساب صادرات برق به بیش از هشت میلیارد دلار افزون می شود.

اشتغالزایی، با تبدیل منابع طبیعی به محصولات با ارزش افزوده

«علیرضا کلاهی» رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران نیز در این همایش با اشاره به ظرفیت های مناسب کشور برای تبدیل شدن به یکی از بزرگترین صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، گفت: به عنوان نمونه در تولید کابل، نیاز به مس و مواد پتروشیمی است که کشور ما پنج درصد منابع مس دنیا را در اختیار دارد و جزو ١٠ کشور اصلی تولیدکننده محصولات پتروشیمی است.

وی افزود: در صورتی که در حوزه خدمات فنی و مهندسی در بخش نیرو بتوانیم منابع طبیعی را به ارزش افزوده بالا تبدیل کنیم، ظرفیت قابل توجهی برای اشتغال وجود دارد.

کلاهی همچنین به موانع پیش روی این بخش پرداخت و گفت: قیمت بالا و عرضه نامناسب مواد اولیه، یکی از مشکلات پیش رو است و گلایه خود را نسبت به صنایع مادر قبلا اعلام کرده ایم.

وی گفت: در این شرایط، صنایع مادر که از یارانه های مختلف برخوردار هستند، به جای ایجاد ارزش افزوده در کشور، به ایجاد ارزش افزوده در کشورهای همسایه کمک می کنند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی