رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

رشد ۵درصدی تولید معادن در سال ۹۵

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تاکید کرد: تولید ثروت در گرو قدردانی منابع موجود و استفاده از ثروت‌های خدادادی است و مطالعات امیدبخش معدنی در استان، مقدمه توسعه بخش معدن خواهد بود.به گفته عاملی بخش معدن یکی از حوزه‌های مهم اقتصادی استان در نظر گرفته شده است.

در نخستین همایش «پهنه‌های اکتشافی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری» استان اردبیل که به همت استانداری و اداره کل صنعت معدن و تجارت استان و با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی استان اردبیل و تعدادی از شرکت‌های خصوصی استان برگزار شد، از اجرای مطالعات اکتشافی در ۴ پهنه این استان و معادن بزرگ زیرزمینی، عمقی با عیار کم و ذخیره بالا خبر داده شد.

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت ویکی پی جی ، در این همایش که با هدف آشنا کردن سرمایه‌گذاران با پهنه‌های اکتشافی و فعال کردن بخش معدن استان اردبیل برگزار شد، اعلام شد ۴۵۰کیلومتر مربع نقاط امیدبخش در این استان کشف شده است.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت در نخستین همایش پهنه‌های اکتشافی و سرمایه‌گذاری معدنی اردبیل گفت: ایران در تولید و ذخیره سنگ‌های تزئینی جزو ۴ کشور نخست دنیاست.

کاووس قاسمی با بیان این مطلب در ادامه گفت: ایران ذخیره قابل‌توجه معدنی دارد که هنوز بخشی از آن کشف و بهره‌برداری نشده است.وی با اشاره به شناسایی ۵۰ ماده معدنی اضافه کرد: عمده مواد معدنی مورد نیاز کشور در داخل کشور تامین شده و نیازی به واردات مواد معدنی خام نیست.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در زمینه برخی مواد معدنی مانند باریت، گچ، فلورین و سلستین، ایران جزو رتبه‌های تک‌رقمی برخوردار از ذخیره است و در سنگ‌های تزئینی در گروه ۴ کشور نخست دنیاست.

به گفته قاسمی در مصالح ساختمانی نیز تمامی نیاز کشور در داخل تامین شده و به طور نمونه در صورتی که یک روز سنگ آهک تولید نشود، بخش صنعت دچار مشکل خواهد شد.وی افزود: شرایط رکود حاکم در بخش ساختمان موجب شده کشش بازار به تولیدات معدنی کاهش یابد و در مصالح ساختمانی، بخشی از واحدهای تولیدی، غیرفعال یا نیمه فعال شود. با این وجود در مجموع معادن در سال گذشته نسبت به سال ۹۴ رشد ۵درصدی تولید را شاهد بودند که بخش عمده این رشد به معادن فلزی مربوط است.

مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اکتشاف معدنی به صورت پهنه‌بندی در سطح کشور انجام می‌شود و در مجموع از ۹ هزار معدن موجود در کشور ۵ هزار و ۷۰۰ مورد فعال هستند.

قاسمی با بیان اینکه در خود استان اردبیل پهنه‌های امیدبخش معدنی شناسایی شده، ابراز امیدواری کرد بتوان در این استان به اکتشافات مطلوب معدنی به ویژه در مس و طلا دست یافت.وی درباره برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش تعداد بهره‌برداران معدنی و در مقابل توجه به الزامات زیست‌محیطی اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های خود را در تعامل با سایر سازمان‌ها پیش می‌برد. به گفته مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت در برخی مواقع لازم است بین بهره‌برداری یا محیط‌زیست از یک معدن اولویت‌بندی شود.

به طور نمونه در جایی که برای بهره‌برداری سنگ لاشه، پوشش‌های گیاهی از بین می‌رود نباید تمامی بستر طبیعت را زخمی کرد.قاسمی افزود: در عین حال در برخی مواقع می‌توان به ارزش‌افزوده قابل‌توجه و همچنین اشتغال و تولید مطلوب از معدن رسید و در این وضعیت لازم است بهره‌برداری معدنی در اولویت باشد.

وی درباره وضعیت جذب سرمایه‌گذاری در حوزه معدنی کشور نیز اضافه کرد: در سرمایه‌گذاری معدنی، ثبات نظام عرضه و راحتی تبادل پول مورد تاکید است که درحال‌حاضر شرایط هر دو فراهم شده است.وی افزود: در استان آذربایجان‌شرقی، سرمایه‌گذاران خارجی برای اکتشاف مس و طلا فعال شده‌اند و در کردستان نیز معدن طلا به بهره‌برداری رسیده است.مدیرکل دفتر بهره‌برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت به ضرورت تکمیل زنجیره‌های سرمایه‌گذاری در سطح استان‌ها تاکید کرد و گفت: سرمایه‌گذار به دنبال امنیت است و هرکجا امنیت فراهم شود، سرمایه‌گذاری خواهد داشت.
کسب جایگاه مطلوب برای حوزه معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در همایش پهنه‌های اکتشافی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدن در اردبیل گفت: با وجود ارزش‌افزوده بالا در بخش معدن، این حوزه در کشور هنوز به جایگاه مطلوب خود دست نیافته است.

نادعلی اسماعیلی دهج گفت: معدن، موتور اقتصادی کشور است و می‌تواند تاثیر قابل‌توجه در توسعه کشور داشته باشد. وی افزود: بر اساس آمارهای اعلامی از سوی بانک مرکزی، با وجود رکود ۱۷/۱درصدی بخش ساختمان، در ۹ ماه نخست سال گذشته بخش معدن ۰/۲ درصد رشد داشته و بی‌شک با توجه به آمارهای ۱۲ ماه سال گذشته این رشد به مراتب بیشتراست.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تاکید کرد: براساس منویات رهبر معظم انقلاب بخش معدن از مزیت‌ها به شمار می‌رود و در صورتی که حمایت دولت از بخش معدنی افزایش یابد این بخش می‌تواند در حوزه تولید نقش کلیدی ایفا کند. اسماعیلی دهج یادآور شد: با وجود ظرفیت‌های موجود هنوز بخش معدن به جایگاه مطلوب نرسیده و به عنوان مثال از ۹هزار معدن موجود در کشور نزدیک به ۵۵۰۰ هزار مورد فعال هستند. وی با تاکید بر ضرورت مطالعه پهنه‌های اکتشافی ادامه داد: در این راستا لازم است بخش خصوصی وارد عمل شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران افزود: در خود استان اردبیل برای ۴ پهنه اکتشافی، مطالعات اولیه رضایت‌بخش انجام شده و امید می‌رود بتوان معادن بزرگ زیرزمینی، عمقی با عیار کم و ذخیره بالا را کشف کرد.اسماعیلی دهج درباره وضعیت معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در این استان نیز اظهار کرد: به دنبال فعال‌سازی این حوزه با هدف اشتغالزایی و ارزش‌افزوده بالا هستیم؛ زیرا این حوزه اکتشاف و فروش را از کیلو به گرم کاهش داده و ارزش‌افزوده بالایی دارد. وی افزود: با توجه به وجود معدن عقیق در اردبیل لازم است از علاقه‌مندان این حوزه حمایت شود تا بتوان به اکتشاف مطلوب دست یافت.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران همچنین به ضرورت فعال‌سازی صنایع تبدیلی اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه معدن حوزه‌ای زمان‌بر و ریسک‌بر است، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران از سوی دولت حمایت شوند.

عملیات اکتشاف در ۳۴پهنه معدنی کشور در دست اجراست مدیر اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز به عنوان یکی دیگر از حاضران در این همایش گفت: با حمایت دولت تدبیر و امید، عملیات اکتشاف در ۳۴ پهنه معدنی ۲۷ استان کشور در دست اجراست.

علی اصغرزاده در نخستین همایش پهنه‌های اکتشافی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل افزود: ایمیدرو اکنون در مناطق مختلف کشور همچون سیستان و بلوچستان (سراوان)، خراسان رضوی (سنگان)، ایران مرکزی، گلستان، مازندران، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کردستان، زنجان، آذربایجان‌غربی و شرقی، خراسان جنوبی، اردبیل و گرگان مشغول عملیات اکتشافی است.

وی بیان کرد: این سازمان با هدف دستیابی به ذخیر فلزی (مس، طلا، سنگ‌آهن، سرب و روی، کرومیت، عناصر نادر خاکی، مولیبدن، آنتیموان و نیکل) و غیرفلزی (زغال‌سنگ، فسفات، بوکسیت و بیتومین) در مراحل مختلف اکتشافی از شناسایی و پی‌جویی پهنه‌های اکتشافی تا اکتشافات عمومی، تفصیلی و تکمیلی در محدوده‌های دارای پروانه، عملیات را ادامه می‌دهد.اصغرزاده گفت: برنامه‌های اکتشافی سازمان ایمیدرو با هدف کشف منابع جدید برای توسعه بخش معدن، فراهم کردن بستر مناسب برای جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی با تهیه مستندات اکتشافی براساس استانداردهای جهانی، سرمایه‌گذاری اکتشافی در مناطق محروم و دارای ظرفیت معدنی برای هدایت منابع و ایجاد اشتغال در مناطق مختلف کشور انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: تعامل بین وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه و سازمان زمین‌شناسی برای اجرای عملیات اکتشافی در پهنه‌های معدنی از عوامل موثر در تسریع فعالیت‌های اکتشافی در کشور است.به گفته اصغرزاده، فعالیت در پهنه‌ها با هدف شناسایی و پی‌جویی ظرفیت‌های معدنی به منظور افزایش ذخایر و ایجاد تنوع در محصولات معدنی به همراه بسترسازی برای جذب سرمایه‌گذاران خصوصی پیگیری خواهد شد.

وی گفت: یکی از استان‌هایی که در این زمینه ظرفیت قابل توجهی دارد استان اردبیل است که در موقعیت خوبی قرار گرفته به‌طوری که ۴ پهنه معدنی در این استان در دست مطالعه است. همچنین ۴پهنه معدنی قزل اوزن، سبلان، قره‌سو، باغرو داغ و نیر – زرج آباد از جمله پهنه‌های معدنی استان اردبیل است که ازسوی شرکت‌های مختلف بخش خصوصی، عملیات مطالعاتی آن به انجام رسیده است.

نتایج امیدبخش معدنی در اردبیل

استاندار اردبیل در همایش پهنه‌های اکتشافی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری معدنی اردبیل تصریح کرد: تا سال ۹۲ عمده فعالیت معدنی استان اردبیل در برداشت سنگ لاشه، شن و ماسه خلاصه شده بود.به گزارش برنا، مجید خدابخش در ادامه افزود: از سال ۹۲ مطالعه پهنه‌های معدنی در دستور کار قرار گرفت و ۳ شرکت سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، کوثر و میدکو در این راستا فعال شدند.

استاندار اردبیل با اشاره به نتایج مطلوب و امیدبخش مطالعات و پی‌جوی‌هایی معدنی اضافه کرد: مطالعات معدنی زمان‌بر و در ادامه سرمایه‌گذاری در این حوزه دارای ریسک است.خدابخش یادآور شد: با این‌وجود مطالعه پهنه‌های معدنی استان اردبیل امیدبخش است و امید می‌رود بتوان در آینده نزدیک سهم ارزش‌افزوده معادن در توسعه استان را مشاهده کرد.وی به ضرورت راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تکمیلی تاکید کرد و گفت: علاوه بر این برای تکمیل زنجیره ایجاد ارزش‌افزوده، نیازمند راهیابی به بازارهای جهانی به ویژه روسیه هستیم.

استاندار اردبیل به ضرورت حمایت بخش علمی از مطالعات معدنی استان تاکید کرد و افزود: لازم است بخش دانشگاهی استان و فارغ‌التحصیلان از مطالعات معدنی حمایت کنند و این حوزه را توسعه دهند.گفتنی است پروانه نمادین اکتشاف معدنی در پهنه‌های استان اردبیل به دو شرکت سرمایه‌گذاری کوثر و شرکت ایمیدرو اعطا و از فعالان معدنی استان اردبیل قدردانی شد.
مطالعات اکتشافی در اردبیل

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در این همایش، تبیین فرصت‌های معدنی در توسعه اقتصادی کشور و مشخص کردن ظرفیت‌های معدنی را از محورهای این همایش عنوان کرد.

سید حامد عاملی با تاکید بر اینکه از سال ۹۲ مطالعات پهنه‌های معدنی استان اردبیل به جد مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع در ۴پهنه معدنی مطالعه شده و ۴۵۰ کیلومتر مربع نقاط امیدبخش احصا شده است.وی افزود: نقش معدن در اقتصاد کشور کمتر از ۱درصد بوده و نقش استان اردبیل نیز حدود ۰/۲درصد است و این در حالی است که ظرفیت‌های متعددی در بخش معادن از نظر ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغالزایی وجود دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تاکید کرد: تولید ثروت در گرو قدردانی منابع موجود و استفاده از ثروت‌های خدادادی است و مطالعات امیدبخش معدنی در استان، مقدمه توسعه بخش معدن خواهد بود.به گفته عاملی بخش معدن یکی از حوزه‌های مهم اقتصادی استان در نظر گرفته شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی