رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

حل بحران های زمین در گرو افزایش آگاهی های عمومی است

زمین به عنوان عاملی مهم در حیات بشر است که امروز با تزریق شیرابه های زباله، سموم شیمیایی، پساب، کود و آلاینده‌های صنعتی توسط بشر بیمار شده و نیاز است که همه برای درمان آن وارد عمل شوند.

زمین به عنوان عاملی مهم در حیات بشر است که امروز با تزریق شیرابه های زباله، سموم شیمیایی، پساب، کود و آلاینده‌های صنعتی توسط بشر بیمار شده و نیاز است که همه برای درمان آن وارد عمل شوند.

به گزارش گروه انرژی  ویکی پی جی به نقل از جماران، حال زمین امروز بیش از هر زمان دیگر بد است و نیاز است که غفلت ها کنار گذاشته شود و هر فردی در توان خود به حل بحران های آن کمک کند.

نماینده سازمان های مردم نهاد در تدوین برنامه ششم توسعه کشور گفت: بهار، فصلی پر از ایام مناسبتی محیط زیستی و روزهای جهانی و ملی از جمله روزهای جهانی پامچال، پنگوئن، لاک پشت، شیر و تک شاخ و تا روز جهانی جنگل، آب، باد، پرندگان مهاجر، قدردانی از گیاه، تنوع زیستی، مقابله با بیابان زایی و خشکی، آیین نمادین ساعت زمین و روز ملی طبیعت، محیط زیست و زمین پاک است.

سیاوش آقاخانی افزود: روز زمین پاک روزی است که هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با دوم اردیبهشت ماه در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود یعنی زمین را فراموش کنند.

وی بیان کرد: این روز به عنوان یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا به ثبت رسیده است.

عضو شبکه زیست محیطی استان مرکزی ادامه داد: اما ایرانیان باستان نیز به نوعی پیشگام در برگزاری و گرامیداشت این جشن بوده‌اند و مطابق سالنمای ایران باستان، روز اردیبهشت از ماه اردیبهشت (یعنی سومین روز اردیبهشت از سالنمای زرتشتیان و دوم اردیبهشت از تاریخ هجری شمسی) مطابق با جشن اردیبهشتگان یا گلستان جشن بوده که در این روز نیازردن چهارگوهران (آب، باد، خاک و آتش) یعنی آلوده نکردن محیط زیست و پاک نگهداشتن آن و پاک نگه داشتن تن، جامه و پاکی روان از ویژگی‌های این جشن بوده است.

آقاخانی عنوان کرد: ایرانیان باستان در این جشن لباس سفید که نشانه پاکی است، بر تن کرده و در آتشکده‌ها به خواندن اردیبهشت یشت (قسمتی از اوستا) و نیایش اهورامزدا (خداوند) می‌پرداختند.

مدرس دانشگاه پیام نور استان مرکزی اضافه کرد: برنامه‌های نمادین و برنامه‌های نمادینی که سال‌ها از پی هم اجرا می‌شوند و به طور معمول غایت از نتیجه پاکسازی عرصه هایی‌ است که به دست همین اشرف مخلوقات به تباهی کشیده شده است.

آقاخانی اظهار کرد: آیا برداشتن اندکی زباله به سهم خود، و مشارکت مردم برای پاکسازی عرصه ها سبب نریختن زباله حداقل توسط خود افراد نمی شود؟

وی گفت: روز زمین پاک، روز عهد بستن با پایداری زمین و پاکی آن است.

عضو شبکه محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: روز جهانی زمین پاک روزی است که باید بدانیم ما یک زمین بیشتر نداریم، اولین و آخرین خانه ما در این دنیای مادی است و باید قدر شناس آن باشیم.

کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: زباله یکی از تهدیدهای جدی برای آلوده کردن زمین است که همه باید تلاش کنند تا تولید زباله روز به روز کاهش یابد.

مریم حسین پناهی افزود: این مهم نیاز به فرهنگ سازی گسترده دارد و آموزش و پرورش در این راستا مسئولیت خطیری برعهده دارد.

وی بیان کرد: شعار جهانی امسال زمین پاک، با هم به سوی زمین پاک است که انتظار است اقشار مختلف مردم برای حفظ زمین و جلوگیری از آلودگی های آن همه تلاش خود را به کار گیرند.

کارشناس مسئول پسماند اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: محل های دفن پسماندهای عادی و عفونی یکی از تهدیدهای جدی برای زمین است.

حسین پناهی عنوان کرد: برنامه های زمین پاک نباید در یک روز باشد بلکه این مهم باید در تمام ایام سال مورد توجه قرار گیرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان اراک هم گفت: کودهای شیمیایی و سموم از مهمترین منابع آلودگی خاک است.

مجید میراکبری افزود: آلودگی هوا به دلیل مشهود بودن بیشتر مورد توجه مسئولان و مردم است اما آلودگی های خاک کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: خاک از عناصر ارزشمند است که نقش موثری در حیات جانداران دارد و حفظ آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: داشتن محیط زیست سالم در گرو اعمال قوانین سختگیرانه است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

رضا میرزایی افزود: بسیاری از کشورهای توسعه یافته قوانین سختگیرانه ای برای افرادی که محیط زیست را تخریب می کنند در نظر گرفته اند که این مهم باید در کشور مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی بیان کرد: محیط زیست از نعمت های خدادای است همه باید در حفظ آن کوشا باشند و از هیچ کوششی دریغ نکنند تا این امانت به بهترین شکل به دست نسل های آینده برسد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: منابع آبی، خاک و هوای این استان در معرض تهدیدهای مختلف زیست محیطی است اما در این خصوص به بحث تهدیدها و آسیب های هوا بیشتر پرداخته شده است.

میرزایی اظهار کرد: آلودگی های هوا نسبت به آلودگی های آب و خاک مشهود تر است اما به واقع این ۲ عنصر ارزشمند در معرض آسیب و تهدیدهای جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: بحث آلودگی های زیست محیطی آب، هوا و خاک یک روزه به وجود نیامده و یه روزه نیز حل نمی شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: رهاسازی پسماندها یکی از تهدیدهای جدی برای زمین است که در این راستا باید اقدام های فرهنگی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

میرزایی اظهار کرد: رها سازی هر نوع پلاستیک در محیط زست آثار تخریبی بالا و جبران ناپذیری دارد.
وی گفت: نایلون های پلاستیکی باید از روی پیشخوان های مغازه ها و فروشگاه ها حذف و پاکت های کاغذی جایگزین آن شود و مردم تا حد امکان از ظروف یک بار مصرف تجزیه پذیر در طبیعت استفاده کنند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: روز دوم اردیبهشت ماه به عنوان روز جهانی زمین پاک نامگذاری شده است و کشورهای مختلف در این روز برنامه های ویژه ای تدارک می بینند.

میرزایی اظهار کرد: در این استان نیز ویژه برنامه های خاصی از جمله پاکسازی دره گردو و بلوار منابع طبیعی اراک، اطراف مجتمع های خدماتی، بند ها و سدهای آبی و جایگاه های سوخت استان در نظر گرفته شده است.

وی گفت: همایش آموزشی فرهنگ سازی زمین پاک، بهره برداری از مدرسه طبیعت و اجرای مسابقه های فرهنگی از دیگر برنامه ها است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: دوم اردیبهشت ماه به عنوان روز زمین پاک برای تقدیر و توجه به زمین نامگذاری شده است.

سعید محمودی افزود: زمین بیشترین آسیب ها را از تخلیه میلیاردها تن انواع زباله ها، استفاده بی رویه انواع سموم و کودها، رها سازی انواع فاضلاب ها، تخریب زیستگاه های طبیعی شامل جنگل ها، رودخانه ها، کوه ها و دریاها می بیند و این موارد تنها بخشی از آسیب های است هر روز زمین متحمل می شود.

وی بیان کرد: در دوران پس از جنگ جهانی رشد سریع صنعتی همراه با اثرات منفی مانند آلودگی خاک، آب و هوا شده نهایت این مسئله چیزی جز نابودی منابع زیستی با واکنش های متعدد نبوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: روز زمین پاک روزی است که باید بر خود یادآور شویم که حال زمین خوب نیست و باید برخی از اعمال خود را اصلاح کنیم.

محمودی اظهار کرد: توجه به زمین باید فراتر از یک روز در تقویم جهانی باشد و همه به این سرمایه ارزشمند اهمیت دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: بازیافت پسماند یا بازگردش انرژی و مواد یکی از اقدامات در خصوص بهبود و حفاظت از زمین است که می تواند دگرگونی و تحول شگرفی را به ارمغان آورد که نه تنها ظرفیت کره زمین را برای همه موجودات و از جمله انسان بالا ببرد بلکه روشی خردمندانه و همگام با طبیعت خواهد بود.

محمودی بیان کرد: مسئله آلودگی زمین یکی از مسائل عمده محیط زیست و دغدغه عمده ای برای دست اندرکاران محیط زیست در سراسر جهان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: میزان بالای تولید زباله در جهان و یافتن محل دفن صحیح و بهداشتی آن از مسائل مهم به خصوص در کشورهای کوچک و در حال توسعه است.

محمودی اظهار کرد: گرامیداشت روز زمین پاک باید سبب اتحاد هر چه بیشتر برای حفاظت از کره زمین شود .

وی تاکید کرد: حرکت به سمت استفاده از انرژی های نوین و پاک، برنامه ریزی برای تفکیک زباله از برنامه های مهمی است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

سازمان ملل متحد هر سال روز زمین پاک را جشن می‌گیرد و این آیین توسط جان مک‌کانل فعال صلح در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی