رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

بازدید وزیر اقتصاد از مجتمع کشت و صنعت لرستان

وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح روز پنجشنبه از بخش های مختلف مجتمع کشت و صنعت لرستان بازدید کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح روز پنجشنبه از بخش های مختلف مجتمع کشت و صنعت لرستان بازدید کرد.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از ایرنا علی طیب نیا روز پنجشنبه به منظور شرکت در کنفرانس بین المللی فرصت های سرمایه گذاری در لرستان که با حضور ۲۰۰ سرمایه‌ گذار و ۱۲ سفیر برگزار می شود وارد فرودگاه خرم آباد شد که قبل از حضور در این کنفرانس از مجتمع کشت و صنعت لرستان بازدید کرد.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، هوشنگ بازوند استاندار لرستان، احیای این مجتمع عظیم را در دستور کار قرار داد و در نهایت با رایزنی های بسیار موفق به جذب سرمایه گذار چند میلیون دلاری شد که عملیات احیا و راه اندازی مجدد مجتمع کشت و صنعت لرستان با سرمایه گذاری اولیه ۲۰۰میلیون دلاری بخش خصوصی آغاز شد.
مجتمع کشت و صنعت لرستان در سال ۱۳۵۴ در حومه جنوبی خرم آباد با هدف پرورش دام و طیور تاسیس شد؛ این مجتمع دارای ۲۵۰ سوله نگهداری دام و طیور است که هر سوله یک هزار راس دام در آن نگهداری می شود، به طوری که سالانه ۲۵۰هزار راس دام و طیور در آن پروار می شود.
۲۳ سیلوی فلزی ۲ هزار تنی، چهار دستگاه انبار فلزی، چهار کارخانه خوراک دام و ۶۶ استخر پرورش ماهی سردابی و گرم آبی از دیگر داشته های این مجتمع تولیدی است که ظرفیت اشتغالزایی یکهزارو ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم را دارد.
تا پیش از سال ۶۶، صادرات این مجتمع به کشورهای حوزه خلیج فارس انجام می شد، همچنین علاوه بر تهیه گوشت قرمز و سفید چندین کارخانه کالباس و سوسیس در ردیف فرآورده های دامی در این مجتمع احداث شد که با تعطیلی مجتمع، این کارخانجات نیز به خارج از محدوده استان منتقل شدند.
با تمامی این ظرفیت ها، مجتمع عظیم کشت و صنعت لرستان در سال ۱۳۸۳ بنا بر تصمیم دولتمردان به بخش خصوصی واگذار شد اما بعد از این تصمیم گیری، کارگران اخراج شدند به این امید که بعد از واگذاری به بخش خصوصی و راه انداری، دوباره دعوت به کار شوند.
به دلیل ناکارآمدی مالکان بخش خصوصی این مجتمع، نه تنها کارگران اخراج شده جذب نشدند، بلکه هیچ نیروی کار جدیدی هم استخدام نشد و در نهایت ماشین آلات و ابزار کار و سوله ها و برخی از تجهیزات و موجودی های منقول و غیر منقول هم توسط مالکان خصوصی فروخته شد.

بهره برداری از پل جهادگران و دیدار با نماینده ولی فقیه در لرستان از دیگر برنامه های سفر وزیر امور اقتصاد و دارایی به استان لرستان است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی