رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

اصفهان تنها شهر ایران است که از مرز بحران گذشته و به ورشکستگی آبی رسیده اصفهان تنها شهر ایران است که از مرز بحران گذشته و به ورشکستگی آبی رسیده

استاد امپریال کالج لندن، با تأکید بر این که در ایران با تراژدی منابع آب مشاع مواجه هستیم ،گفت: اصفهان تنها شهر ایران است که از مرز بحران آب گذشته و به ورشکستگی آبی رسیده است.

استاد امپریال کالج لندن، با تأکید بر این که در ایران با تراژدی منابع آب مشاع مواجه هستیم ،گفت: اصفهان تنها شهر ایران است که از مرز بحران آب گذشته و به ورشکستگی آبی رسیده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان ، کاوه مدنی در جلسه پرسش و پاسخ با موضوع “راهکارها و چالش های مدیریت جامع و به هم پیوسته منابع آب در حوضه زاینده رود” که بیست و ششم فروردین ماه با همت گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای اصفهان در راستای اطلاع رسانی و شفاف سازی و ارتقای آگاهی عمومی با حضور جمع کثیری از کارشناسان و مدیران شرکت آب منطقه ای ، جهاد کشاورزی و محیط زیست در سالن کنفرانس این شرکت، تشکیل شد،

تصریح کرد: مشکلات حوضه زاینده رود ازپیچیدگی های منحصر به فردی در کشور برخورداراست و این باعث شده است که بیلان منابع آب این حوضه هیچ گاه به تعادل نرسیده و تا زمانی که ما تنها درباه کمبود آب صحبت می کنیم فقط به نشانه یک مشکل پرداخته ایم و ریشه ای آن را بررسی نکرده ایم.

وی با بیان اینکه زمانی که ما در داد و ستدهای آبی تنها به آب فکر می کنیم، یک برنده و یک بازنده خواهیم داشت،افزود: انتقال آب مانند سد سازی، برداشت آب از چاه و شیرین سازی آب دریا جزء طرح های مهندسی محسوب می شود و ابزاریست که در جایگاه خود برای رفع مشکلات کم آبی می توانند مفید باشند ولی اتکاء محض به آن به عنوان یک راه حل منفرد مردود است.

این متخصص آب اضافه کرد یکی از مشکلاتی که طرح های انتقال آب بوجود می آورند آنست که وابستگی را زیاد می کند چنانچه یک زمانی ممکن است بخاطر یک سری مسائلی که خارج از اختیارات ماست مجبور شویم برای بدست آوردن آنچه قبلاٌ به عنوان حق برای ما محسوب می شده چانه زنی کنیم. و این در حالی است که دیگر نمی توانید این وابستگی را به عقب برگردانید و توسعه های داده شده را به حالت اولیه برگردانید. بعضی اوقات اتفاقاتی که در دنیای سیاست رخ می دهد همه چیز رو به هم می ریزد ، چنانچه عوض شدن حوضه استحفاظی آب منطقه ای اصفهان از مرز حوضه جغرافیایی به مرزهای سیاسی به شدت به این معظل دامن زده است.

وی مدیریت منابع آب در کشور را گرفتار سه چالش اصلی حاکمیتی،مدیریتی و تکنولوژکی دانست و توضیح داد: بسیاری از مشکلات به بخش آب تحمیل شده است و اکنون با شرایط موجود در راستای حل مشکلات باید به دنبال افزایش بهره وری اقتصادی آب در بخش های مختلف و بخصوص در بخش کشاورزی باشیم . اتخاذ راهکارهایی برای افزایش بهره وری و ارزش افزوده محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی می تواند انتقال آب بین حوضه ای را توجیه پذیرتر کند.

از نظر من به عنوان فردی که از خارج به این سیستم نگاه می کند، عیب بزرگی که وجود دارد آن است که در مباحث علمی و تخصصی راجع به نقش و جایگاه و منافع ملی زاینده رود در کشور صحبتی نمی شود ، لذا وقتی ما تنها به این دلیل که کشاورزی حوضه زاینده رود دچار کمبود آب است می خواهیم آب را به این منطقه بیاوریم با این موضوع رو برو می شویم که جاهای دیگر هم برای کشاورزی آب کم هست ولی آیا یک قطره آب در حوضه زاینده رود همان ارزشی را دارد که در استان خوزستان و چهار محال دارد؟ کسی این موضوع را بررسی نکرده و با عدد ورقم روی کاغذ نیاورده است.

وی در خصوص بحران ریزگردها در خوزستان ضمن ابراز همدردی با هموطنان خوزستانی عنوان کرد: بحث ریزگردها مربوط به پروژه های دیگر و عملکرد همسایگان غربی کشور است و هیچ ربطی به بحث انتقال آب زاینده رود ندارد و با سؤ استفاده از بی اطلاعی عموم دو موضوع بی ربط بهم مرتبط شدند و یکی از بی منطق ترین موضع گیرها انجام شده است. وی اصفهان را ونیز ایران خواند و گفت : همان طور که لندن بدون تایمز معنی ندارد ، اصفهان بدون زاینده رود هم بی معناست .

استاد امپریال کالج لندن نهضت تخریب سدها در ایالات متحده را یک حرف دروغ خواند و افزود : ساخت تعدادی از سدها اشتباه بوده است ولی تخریب سدهای بزرگ دروغ و اشتباه محض است و در آمریکا تنها تعدادی از سدهای کوچک به دلیل عدم کارآیی و اتمام طول عمر تخریب شده اند . مدنی با بیان این که طرفداری از محیط زیست یک ارزش است،تصریح نمود : اما اگر از این موضوع برای رسیدن به اهداف دیگر استفاده شود ، مورد تقبیح است .

وی با تاکید بر ریشه یابی مشکلات منابع آب در کشور اظهار کرد: متاسفانه کشور به شرایط ورشکستگی آب رسیده است که به معنای عبور از مرحله بحران است و در این زمان نیز به جای حل ریشه ای مسائل به دنبال رفع نشانه ها هستیم. کاوه مدنی افزود: هم اکنون نیازهای ما بیش از منابع آبی موجود است و این مساله در حوضه زاینده رود بسیار جدی است ؛ بنابراین مهم این است که سرمایه و منابع آب را چگونه هزینه کنیم و نگاه ما هزینه ای – فرصتی باشد. او با اشاره به تحقیقات خود درباره حوضه زاینده رود گفت: مشکلات این حوضه در کوتاه مدت حل نمی شود و نیاز به افزایش دانش ، اطلاع رسانی و شفاف سازی و ارتقای آگاهی عمومی دارد.

وی تاکید کرد: برای مدیریت منابع آب نه تنها کشاورزان، بلکه تمامی شهروندان نیز باید کمک کنند. استاد امپریال کالج لندن تصریح کرد:برای درمان ریشه ای مشکلات باید به تاریخ آب نگاه کنیم و آسیب شناسی کنیم و آینده را بهتر بسازیم.

دکتر مسعود میر محمد صادقی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان نیز، در ادامه این نشست به دست آوردهای آبی استان اشاره کرد و گفت : در بخش مصرف آب و تصفیه و بازچرخانی فاضلاب بسیار خوب عمل شده است به نحوی که آب مصرفی در بخش خانگی به ۱۵۰ لیتر در شبانه روز رسیده است .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با تأکید بر بازچرخانی آب در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان ، خاطر نشان کرد : علی رغم تصورات عمومی در این واحد صنعتی سالیانه ۲۵ تا ۲۷ میلیون متر مکعب آب در سال مصرف می شود،که این عملکرد مناسب حتی مورد توجه مشاور آلمانی پروژه مدیریت یکپارچه رودخانه زانیده رود قرار گرفته است و آن را از نمونه های پیشرفته مدیریت مصرف آب بیان نموده اند . میر محمد صادقی از خرد جمعی به عنوان عامل اساسی حل مشکلات حوضه زاینده رود یاد کرد و تصریح کرد : عدم هماهنگی منطقه ای ، فرهنگی و اطلاع رسانی صحیح در استانهای حوضه زاینده رود وجود دارد .

دکتر کاوه مدنی، استاد مدیریت منابع آب و محیط زیست مرکز سیاست محیط زیست دانشگاه سلطنتی لندن و استاد دانشگاه فلوریدای مرکزی در آمریکا است. مدنی در سال ۲۰۱۲ به عنوان یکی از ۱۰ چهره جدید مهندسی عمران توسط انجمن مهندسان عمران امریکا معرفی شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی