رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

محمدرضا بختیاری

مدیرعامل شرکت‌ آب منطقه‌ای تهران؛ محمدرضا بختیاری، با بیان اینکه متاسفانه به طرح تعادل‌بخشی آب که برای کشور بسیار حیاتی است بی‌مهری شده و علی‌رغم تامین اعتبار سال گذشته یک ریال هم تخصیص نیافت، گفت: طرح جامع تامین آب شرب تهران برای افق سال ۱۴۱۰ امسال رونمایی می‌‌شود

مدیرعامل شرکت‌ آب منطقه‌ای تهران؛ محمدرضا بختیاری، با بیان اینکه متاسفانه به طرح تعادل‌بخشی آب که برای کشور بسیار حیاتی است بی‌مهری شده و علی‌رغم تامین اعتبار سال گذشته یک ریال هم تخصیص نیافت، گفت: طرح جامع تامین آب شرب تهران برای افق سال ۱۴۱۰ امسال رونمایی می‌‌شود

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا بختیاری با اشاره به اینکه طرح تحول‌بخشی آب جزو اولویت‌های بخش آب است، گفت: برای طرح تحول بخشی منابع آب زیرزمینی سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شد که سهمیه تهران ۱۶ میلیارد تومان بود،اما متاسفانه در سال گذشته حتی یک ریال هم به این طرح تخصیص پیدا نکرد.

وی با بیان اینکه اگرچه طرح تحول بخشی منابع آب زیرزمینی موضوع جدیدی است اما ضرورت بسیاری دارد، گفت: شرکت آب منطقه تهران علی‌رغم عدم تخصیص اعتبار از سوی دولت از منابع مالی خود توانست سال گذشته ۹۱۴ حلقه چاه غیرمجاز که ۴۴ میلیون متر مکعب آب بی‌رویه استفاده می‌شد را تثبیت کند.

به گفته وی در سال ۹۴ از ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب غیرمجاز در سال ۹۴ این عدد در سال ۹۵ به ۲۱۰ میلیون متر مکعب رسید که از کاهش ۴۰ میلیون متر مکعبی غیر ضروری برداشت منابع آب زیرزمینی حکایت دارد.

بختیاری از تدوین و اجرای طرح جامع تامین آب شرب استان تهران در سال جاری خبر داد و گفت: این طرح جزو اولویت‌های ما برای افق سال ۱۴۱۰ است، بنابراین این طرح در سال جاری به نتیجه خواهد رسید و به نوعی رونمایی خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت‌ آب منطقه‌ای تهران اضافه کرد: طرح جامع تامین آب شرب استان تهران که برای افق ۱۴۱۰ برنامه‌ریزی شده است در حقیقت میزان سرانه مصرف هر شهروند با توجه به رشد جمعیت را پیش‌بینی خواهد کرد؛ بنابراین در افق ۱۴۱۰ بخشی از مصرف آب از طریق منابع آب جدید و بخشی هم از صرفه‌جویی در بالا بردن راندمان و همچنین کاهش پرت آب تامین خواهد شد.

بختیاری ادامه داد: سرانه مصرف آب تهرانی‌ها اگرچه ۲۶۰ لیتر در شبانه‌روز است اما تهرانی‌ها بالای ۳۰۰ لیتر در شبانه‌روز استفاده می‌کنند، بنابراین هدف از اجرای این طرح کاهش مصرف آب متناسب با وضعیت منابع آبی استان است.

وی همچنین با اشاره به اینکه مشکل فرار آب در سد لار نیز چاره‌جویی شده است گفت: سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب از سد لار که تامین کننده آب شرب تهران است فرار آب صورت می‌گیرد که بخش زیادی از آن به دریا می‌ریزد و غیرقابل استفاده است. بنابراین مطالعات مقدماتی این طرح به پایان رسیده است.

مدیرعامل شرکت‌ آب منطقه‌ای تهران افزود: فرار آب از سد لار در سطح دنیا رتبه نخست را دارد بنابراین تلاش ما این است تا آبی که از این سد به نام فرار آب مطرح است از طریق یک تونل به نیروگاه‌های کلان واریز شود.

وی با اشاره به اینکه امکان ترمیم این سد وجود ندارد گفت: بهترین روش انتقال آب از طریق تونل از پلور به نیروگاه کلان است.

به گفته وی اعتباری که برای این طرح پیش‌بینی شده حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان است.

بختیاری با انتقاد از اینکه نباید یک طرفه به انتقاد از سدسازی پرداخت گت: طی چند ماه گذشته سیلاب‌های فراوانی در کشور رخ داده است، بنابراین اگر این سدها نبودند خدا می‌داند چه ویرانی‌هایی رخ می‌داد. البته باید برخی اشتباهات را نیز در سدسازی قبول کرد. اما سدهای موجود در کشور بیش از ۴۰ میلیارد متر مکعب آب در خود ذخیره کرده‌‌اند.

وی در خصوص اینکه قیمت آب باید به سمت قیمت تمام شده نزدیک شود، گفت: در برخی از صنایع در حال حاضر قیمت تمام شده آب دریافت می‌شود اما متاسفانه سهم مصرف آب در صنایع در کشور تنها دو درصد است در حالی که در تمام دنیا و کشورهای پیشرفته این عدد بالای ۲۰ درصد است.

بختیاری با انتقاد از ارزان بودن قیمت آب به خصوص در بخش کشاورزی گفت: وقتی کالایی ارزان باشد قطعا مصرف آن نیز افزایش می‌یابد، بنابراین در حال کار کردن روی این موضوع هستیم که قیمت آب در بخش کشاورزی نیز به سمت واقعی شدن برود.

 

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی