رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

ورودی آب به سد
به رغم بارش‌های مناسب سال آبی جاری اعلام شد؛

کاهش ۴۰ درصدی حجم ورودی آب به سد های کرخه و سیمره

به‌رغم بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری، ورودی آب به سد های کرخه و سیمره نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش میزان ذخایر سد های کشور یکی از معضلاتی است که تامین آب و تامین انرژی را به خطر می اندازد و به‌رغم بارش‌های از ابتدای سال آبی جاری، ورودی آب به سد های کرخه و سیمره نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، شرکت مدیریت منابع آب ایران با استناد بر آخرین اطلاعات ثبت شده خود اعلام کرد: حجم ورودی آب به سد های کرخه و سیمره در استان خوزستان از ابتدای سال آبی جاری (۹۶-۹۵ ) تا پایان نیمه اول فروردین ماه جاری، یک میلیارد و ۹۶۹ میلیون متر مکعب ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال آبی ۹۵-۹۴، ۳ میلیارد و ۳۵۷ میلیون متر مکعب، ۴۱ درصد کاهش داشته است.

این گزارش حاکی از آن است که میزان حجم آب خروجی از سد های کرخه و سیمره در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته‌۱۳۹ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۵ تا ۱۶ فروردین ماه جاری، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حجم آب ورودی به سد مارون ۹ درصد افزایش و حجم ورودی آب به سد های کرخه و سیمره ۴۱ درصد کاهش داشته است.

همچنین حجم آب پشت مخزن سد کرخه تا ۱۶ فروردین ماه جاری ۳ میلیارد و ۷۰۲ میلیون و حجم آب پشت مخزن سد سیمره نیز یک میلیارد و ۶۶۹ میلیون متر مکعب گزارش شده است.

همچنین سدهای جره با ۲۸ درصد، دز با ۲۲ درصد، و کارون ۴، کارون ۳، شهید عباسپور، مسجد سلیمان و گتوند با ۱۰ درصد کاهش به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم کاهش حجم آب ورودی را بعد از سد کرخه و سیمره در حوضه‌های آبریز کارون بزرگ، کرخه و مارون در استان خوزستان به خود اختصاص دادند.

در مجموع حجم آب ورودی به ۱۰ سد حوضه‌های آبریز کارون بزرگ، کرخه و مارون از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۶ فروردین ماه، ۱۰ جاری میلیارد و ۲۴۵ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی ۹۵- ۹۴ به میزان، ۱۲ میلیارد و ۹۳۷ میلیون متر مکعب،‌۲۱ درصد کاهش داشته است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی