رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 22 June

ظریف
ظریف در نمایشگاه بین المللی، بورس، بانک و بیمه:

تحریم، شفافیت در اقتصاد ایران را از بین برد

وزیر امور خارجه در نمایشگاه بین المللی، بورس، بانک و بیمه، تحریم را عامل از بین رفتن شفافیت در اقتصاد ایران دانست و گفت: برجام در شرایطی حاصل شد که ریسک سیاسی کشور بسیار افزایش یافته و مبادی درآمدهای اقتصادی و منابع تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی بسیار محدود شده بود.

وزیر امور خارجه در نمایشگاه بین المللی، بورس، بانک و بیمه، تحریم را عامل از بین رفتن شفافیت در اقتصاد ایران دانست و گفت: برجام در شرایطی حاصل شد که ریسک سیاسی کشور بسیار افزایش یافته و مبادی درآمدهای اقتصادی و منابع تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی بسیار محدود شده بود.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، محمدجواد ظریف روز شنبه در «نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه» که در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، افزود: مقارن شدن این نمایشگاه با ماه های پایانی دولت یازدهم و از سوی دیگر نام‌گذاری این سال از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» همچنین گذشت بیش از یک سال از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای موسوم به ۱+۵ فرصت مغتنمی به وجود آورده است تا به موضوع سیاست خارجی پسابرجام و گشایش‌های اقتصادی ناشی از برجام پرداخته شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: توافق هسته‌ای برجام در شرایطی حاصل شد که ریسک سیاسی کشور بسیار افزایش یافته و «مبادی درآمدهای اقتصادی» و «منابع تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی» بسیار محدود شده بود. با این حال تدابیر اقتصادی و سیاست‌های اصولی دولت، در کنار مذاکرات سیاسی با ۶ قدرت جهانی، دست به دست هم دادند تا این روند نابسامان و بی سابقه معکوس شود.

ظریف با بیان این که اکنون با گذشت تنها کمی بیش از یک سال از اجرایی شدن توافق تاریخی هسته ای، پیشرفت‌های بسیار و گشایش‌های زیادی در فضای کسب و کار کشور به وجود آمده است، اظهار کرد: مشارکت و تلاش تمامی فعالان اقتصادی برای کمک به بهره مندی از فرصت های ایجاد شده پس از دست یافتن به توافق هسته ای ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه برای همکاری و مساعدت در این مسیر آمادگی دارد. این وظیفه نه فقط به عهده دولت، که بر دوش همه فعالان اقتصادی است تا با همت و توان مضاعف عقب ماندگی ها و کمبودهای گذشته را جبران کند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در این مسیر دشوار اما امید بخش، وزارت امور خارجه آماده هرگونه مساعدت و همکاری است. در حوزه اقتصادی، ضرورت بهره گیری از ظرفیت های برجام برای تقویت رشد اقتصادی کشور و در حوزه سیاسی و امنیتی اجرای برجام با نگاه به اقتصاد مقاومتی از یک سو و تقویت امنیت در منطقه از سوی دیگر، اولویت اصلی وزارت امور خارجه است.

ظریف تصریح کرد: وزارت امور خارجه با نگاه وظیفه محور، تمامی ظرفیت های خود را در جهت تحقق دیدگاهها و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و دستورات ریاست محترم جمهوری، برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، ارتقای تولید ملی و ایجاد فرصت های شغلیِ بیشتر برای جوانان این سرزمین بکار گرفته است و خود را بیش از پیش موظف و مسئول می داند.

وی با اشاره به آثار تحریم ها و رویکردهایی که در گذشته برای مقابله با این تحریم ها اتخاذ می شد، اضافه کرد: البته تحریم ها و رویکردهایی که در دولت قبل برای مقابله با آنها اتخاذ شد، یک آسیب جدی دیگر هم داشت که کمتر به آن پرداخته شده است و آن از بین رفتن نظم مالی و یا به بیان بهتر شفافیت در اقتصاد ایران بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: هنوز هم متاسفانه دولت درگیر عواقب ناشی از آن است. گم شدن دکل نفتی و یا بر باد رفتن میلیاردها دلار توسط دلالان فرصت طلب و معلوم الحال نمونه های کوچکی از این آسیب هستند.

ظریف همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح گوشه هایی از دستاوردهای کشور پس از برجام در سه حوزه نفت و گاز، حمل و نقل و بانکی و مالی، گفت: تردید ندارم که با تلاش همه جانبه دولت تدبیر و امید، تحت رهبری داهیانه رهبر فرزانه انقلاب و مدیریت هوشمندانه و شجاعانه رئیس جمهوری محترم و با همیاری و همکاری قاطبه ملت ایران و به ویژه فعالان اقتصادی در بخش خصوصی، شاهد حضور جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک قدرت بالنده اقتصادی در منطقه و جهان طی سال های آتی خواهیم بود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی