رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

آمار رشد اقتصادی

بانک مرکزی اعلام کرده است که ، برخلاف برخی ادعاها درخصوص نرخ رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ و ۹ ماهه ۱۳۹۵، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیش از این طی نشست خبری در سال گذشته، به اطلاع رسانی مناسب و شفاف درخصوص جزئیات این دستاورد مهم اقتصادی اقدام کرده است.

بانک مرکزی اعلام کرده است که ، برخلاف برخی ادعاها درخصوص نرخ رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ و ۹ ماهه ۱۳۹۵، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیش از این طی نشست خبری در سال گذشته، به اطلاع رسانی مناسب و شفاف درخصوص جزئیات این دستاورد مهم اقتصادی اقدام کرده است.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی چندی پیش در گزارشی تحت عنوان «عملکرد ۹ ماهه و برآورد رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵» به بررسی عملکرد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ پرداخته و برآورد آن مرکز از میزان رشد اقتصادی این سال را ارایه کرده است.

در خبر مزبور ضمن اشاره به اصلاح سال پایه حساب‌های ملی از سال ۱۳۸۳ به سال ۱۳۹۰ توسط بانک مرکزی، این گونه ادعا شده است: «با این حال، این بانک در اقدامی غیرحرفه‌ای تاکنون از انتشار جزئیات رشد اقتصادی امتناع و تنها به ارایه ارقام کلی در قالب خبررسانی رسانه‌ای مبادرت کرده است.

به علاوه، این نهاد در حالی آمار رشد سال ۱۳۹۵ را اعلام می‌کند که هنوز رشد اقتصادی سال قبل را اعلام نکرده است!»


به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این در حالی است که برخلاف ادعای مطرح شده،
معاونت اقتصادی بانک مرکزی روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۵٫۱۲٫۲۳ در نشست خبری ضمن تشریح آخرین وضعیت اقتصاد کلان کشور، جزئیات آمارهای رشد اقتصادی سال ۱۳۹۴ و نه ماهه ۱۳۹۵ را ارایه کرد که جزئیات کامل و گزارشات مربوطه همان روز در پایگاه اطلاع‌رسانی این بانک در خبری تحت عنوان «نرخ رشد ۹ ماهه سال جاری به ۱۱٫۶ درصد رسید» درج و این خبر با بازتاب رسانه ای گسترده‌ای نیز همراه شد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی