رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

نفت شهر

عملیات بازسازی شهر مرزی نفت شهر در شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه که در جریان جنگ تحمیلی به طور کامل تخریب شده بود، یکی از اقدام های ارزنده دولت تدبیر و امید است که در شهریور سال ۹۳ پس از گذشت ۳۶ سال آغاز شد.

عملیات بازسازی شهر مرزی نفت شهر در شهرستان قصرشیرین در استان کرمانشاه که در جریان جنگ تحمیلی به طور کامل تخریب شده بود، یکی از اقدام های ارزنده دولت تدبیر و امید است که در شهریور سال ۹۳ پس از گذشت ۳۶ سال آغاز شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، قفل بازسازی شهر مرزی نفت شهر که پس از جنگ تحمیلی به دلیل آلوده بودن بخشی از زمین هایش به مین و مواد منفجره خالی از سکنه شد، با کلید دولت دکتر روحانی باز شد

و عملیات بازسازی این شهر با نام امام جواد (ع) شهریور ماه سال ۹۳ با حضور مسئولان استانی و جمعی از اهالی چشم انتظار بازگشت به سرزمین مادری آغاز شد.

جمعیت نفت شهر قبل از جنگ تحمیلی به هفت هزار تن می رسید و زبان مردم این شهر کردی است که از طوایف و تیره های کلهر ایوانی، کله پا، زوله، سنجابی، کرندی و باوند پور تشکیل شده اند.

پالایشگاه نفت شهر به نام شرکت نفت ایران و انگلیس براساس قرارداد دارسی شکل گرفت و بعد از اینکه نفت ملی اعلام شد، بدین ترتیب شرکت مذکور به نام شرکت ملی نفت ایران نامگذاری شد.

در ۳۱ شهریور سال ۵۹ مزدوران بعثی با هجوم ناجوانمردانه خود نفت شهر را به تصرف در آوردند که با همت و از جان گذشتگی هموطنان گرانقدر باز پس گرفته شد اما متاسفانه جز تل خاکی از آن همه هیاهو و شور حال چیزی باقی نمانده بود و حاصل دسترنج چندین ساله مردم این دیار به یغما رفت و مردم آن منطقه به دیگر نقاط استان کرمانشاه مهاجرت کردند.

اکنون تنها شماری از نیروی های نظامی و کارکنان شرکت نفت در نفت شهر سکونت دارند و پس از پایان جنگ تحمیلی به دلیل شرایط موجود و حضور نیروهای نظامی و وجود میادین مین، بازگشت مردم به این شهر میسر نشد و کاری نیز برای بازسازی آن صورت نگرفت تا این که با همت و پشتکار دولت تدبیر و امید طرح بازسازی نفت شهر در دستور کار قرار گرفت.

این شهر مرزی که قبل از جنگ تحمیلی به جرات می توان گفت مدرن ترین شهر غرب کشور بود پس از سال ها، با عملیات اجرایی بازسازی، جانی تازه یافت تا بار دیگر احیا شود و این گونه بود که دولت یازدهم، امید را در دل نفت شهری ها زنده کرد که پس از سال ها بازهم شاهد حضور در این منطقه آبا و اجدادی خود خواهند بود.

 ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه برای بازسازی مرحله نخست نفت شهر

فرماندار قصرشیرین گفت: در گام نخست از محل اعتبارات وزارت نفت، ۲۰۰ میلیارد ریال برای بازسازی شهر مرزی نفت شهر اختصاص یافت که این اعتبار برای استقرار زیرساخت ها در این منطقه هزینه شده است.

فرامرز اکبری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ساخت ۵۰ واحد مسکونی برای مددجویان کمیته امداد، ایجاد و ساخت مرکز درمانی، آموزشگاه، مجموعه ورزشی و مسجد از اقدام های ارزنده ای است که با همت دولت تدبیر و امید هم اکنون در این منطقه مرزی تکمیل شده اند.

وی اظهار کرد: هم اکنون آب ، برق و زیرساخت های لازم برای زندگی و بازگشت اهالی نفت شهر تا حدودی در این منطقه فراهم شده است.

وی اضافه کرد که دولت تدبیر و امید در راستای عمران و آبادانی مناطق مرزی به ویژه بازسازی شهر مرزی نفت شهر، عزم جدی دارد تا این شهر را برای اسکان و بازگشت اهالی آن آماده کند.

فرماندار قصرشیرین بیان کرد: در گام های بعدی، عزم دولت این است تا به تدریج شاهد استقرار دستگاه های خدماتی و واحدهای اداری در این منطقه باشیم تا بتوان به جمعیتی که خواهان بازگشت و زندگی در این شهر مرزی هستند خدمات رسانی مطلوب ارائه کرد.

اکبری ادامه داد: با واگذاری واحدهای مسکونی به افراد، شاهد استقرار دوباره مرزنشینان در نفت شهر و شروعی دوباره برای بازگشت دیگر اهالی به این منطقه مرزی خواهیم بود که خود زمینه را برای ایجاد امنیت پایدار در این منطقه فراهم می کند.

 ۱۷۰ میلیارد ریال برای روکش آسفالت جاده قصرشیرین به نفت شهر

فرماندار قصرشیرین از دیگر اقدام های ارزشمند دولت تدبیر و امید را اختصاص ۱۷۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات وزارت نفت برای روکش آسفالت جاده قصرشیرین به نفت شهر به طول ۹۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: راه دسترسی قصرشیرین به نفت شهر با این اعتبار ترمیم و شرایط تردد در این مسیر نیز با این اقدام هموارتر و تسهیل می شود.

اکبری خاطرنشان کرد: قبل از جنگ تحمیلی روزانه حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار بشکه نفت خام سنگین از نفت شهر و از طریق تلمبه خانه شماره یک خطوط لوله و مخابرات به پالایشگاه کرمانشاه انتقال داده می شد که هم اکنون نیز روزانه حدود ۱۰ هزار بشکه نفت از ۱۸ حلقه چاه های نفت فعال میادین نفتی شهر مرزی نفت شهر از توابع این شهرستان استخراج می شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون عملیات لرزه نگاره برای اکتشاف نفت در محدوده یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع در شهر مرزی نفت شهر در حال انجام است.

این مقام مسئول اضافه کرد که شهر مرزی نفت شهر ۲۶ حلقه چاه نفتی دارد که از این تعداد ۱۸ حلقه چاه فعال است و مطالعات پیچیده ای برای اکتشاف نفت توسط موسسه اکتشاف نفت (ژئوفیزیک دانا) وابسته به شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است که هم اکنون به مخازن خوبی از ذخیره نفت نیز دست یافته اند.

اکبری اظهار داشت: با توسعه و اکتشاف میادین نفتی در نفت شهر، در آینده نزدیک این شهر مرزی به خوزستانی کوچک تبدیل می شود که بی شک در رونق اقتصادی کشور و بهبود وضعیت اشتغال مردم نقش بسیار موثری دارد.

 انجام عملیات مین روبی در نفت شهر

فرماندار قصرشیرین گفت: در نفت شهر تاکنون اقدام های مطلوبی در حوزه مین روبی انجام شده و همه زمین های کشاورزی اطراف آن از وجود مین های به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی پاکسازی شد و شرایط برای بازگشت مردم و بازسازی منازل آن ها فراهم شده است.

 تخصیص ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار در سال ۹۵ برای بازنگری زمین های آلوده به مین

اکبری افزود: در حوزه مین روبی نیز اقدام های بسیار مطلوبی در شهرستان مرزی قصرشیرین از جمله منطقه مرزی نفت شهر صورت گرفت و پارسال تنها برای بازنگری بخشی از زمین های آلوده به مین این شهرستان مرزی، ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این امر مهم تخصیص یافت.

وی گفت: با مجموع اقدام هایی که توسط دولت تدبیر و امید در نفت شهر در دست اقدام است، بی شک در آینده نیز شاهد بازگشت دوباره مردم و رونق بیش از پیش اقتصادی در این منطقه مرزی خواهیم بود که خود عامل مهمی در ایجاد امنیت عمومی است.

بی شک با بازسازی کامل نفت شهر و سکونت دایم مردم منطقه، می توان بخشی از سال ها زحمات و مشقاتی که مردم این خطه دلاور پرور و قهرمان در هشت سال جنگ تحمیلی و به تبع آن سال ها پس از پایان جنگ، متحمل شده اند را جبران کرد.

طرح بازسازی نفت شهر کمترین و در عین حال ارزنده ترین هدیه دولت تدبیر و امید به مردم سلحشور این منطقه است که در هشت سال دوران دفاع مقدس از هیچ تلاش و کوششی در دفاع از وجب به وجب از خاک مقدس ایران اسلامی دریغ نکردند و با تقدیم دهها شهید، برگ زرین دیگری در تاریخ نظام اسلامی ثبت و ضبط کردند.

نفت شهر یکی از مناطق گرمسیری استان کرمانشاه است که در زمستان دارای آب و هوایی سرد و خشک و تابستانی گرم و سوزان دارد و به همین علت فاقد استعداد کافی برای کشاورزی است و از منابع عظیم موجود در این منطقه تنها می توان به منابع عظیم نفتی اشاره کرد.

بخش سومار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق ۸۶ کیلومتر مرز دارد. این بخش دارای ۲ شهر سومار و نفت شهر و ۱۳ روستا می باشد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی