رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 20 June

کسی که مشکلات را یک شبه حل می کرد فرد دیگری بود

نشست خبری رییس جمهور حسن روحانی با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

نشست خبری رییس جمهور حسن روحانی با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش گروه خبری  ویکی پی جی، مهم‌ترین سخنان حسن روحانی در این نشست را در ادامه بخوانید:

– در مجموع ما احساس می کنیم با رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت مردم دولت در اهدافی که مدنظر داشته در برخی از آن اهداف موفق بوده است. در سال ۹۵ شرایط زندگی مردم از لحاظ سیاسی، خدمات دولت و اقتصادی طبق آمارهای رسمی بهتر از حدی بود که در آغاز سال پیش بینی می کردیم.

-خوشحالم به عرض ملت ایران برسانم که اقشاری که دارای درآمد کمتری هستند، مانند حقوق بگیرانی که حقوق آنها حقوق حداقلی است، بازنشستگان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در مجموع ۴ سال دولت یازدهم دریافتی آنها به دوبرابر و یا بیش از دو برابر افزایش پیدا کرد و امسال هم برای مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد حداقل حقوق به دریافتی آنها اضافه خواهد شد.

– این دولت شاید اولین دولت باشد که همه ساله اضافه حقوق کارگران و کارمندان را بیش از میزان تورم در نظر گرفته است.

– در سال ۹۲ تولیدات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بود در سال ۹۵ به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است. یعنی تولید مواد غذایی ۲۱ میلیون تن در این دولت افزایش یافته است.

– تمام روستاهایی که از قبل انقلاب تا شروع دولت یازدهم گازکشی شده اند ۱۴۰۰۰ روستا بوده است؛ در این دولت توانسته ایم به ۹۰۰۰ روستا گازرسانی کنیم و ۲۵۰۰۰ روستا را به اینترنت مجهز کرده ایم .

– دو انتخابات مهم در پیش داریم و همه باید توجه کنند که انتخابات فرصتی برای نزدیک شدن ماست؛ باید سخن دقیق بگوییم و به مردم دروغ گفته نشود زیرا بزرگترین خیانت به ملت این است که به مردم دروغ گفته شود مخصوصا دروغی که باعث یاس و ناامیدی مردم شود و مردم بگویند ۳۹ سال فراز و نشیب و خون دادن چه نتیجه ای داشت؟

-یکی از افتخارات دولت این است که فضای کشور، خیابان‌ها، دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و… کمتر امنیتی شده است. همه تلاش دولت این بوده که فضاها، فضاهای محبت و دوستانه و برادری شود.

– آمار به ما می‌گوید بعد از برجام در هر زمینه‌ای، فضا برای پیشرفت بیشتر شده است.ما در همه فناوری‌های پیشرفته از جمله فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در مسیر پیشرفت هستیم؛ مخصوصاً بعد از برجام. بعد از برجام، آمار به ما خواهد گفت که فضا برای تحرک و پیشرفت ما بیشتر شده است.

-یارانه برای کمک به اقشار آسیب‌پذیر جامعه بوده. در زمینه یارانه نقدی دولت باید تابع قانون باشد و هم این دولت و هم در دولت بعدی، در چارچوب مصوبات مجلس موضوع یارانه را اجرا خواهیم کرد. برخی از اقشار آسیب‌پذیرتر هستند. پرداخت یارانه نقدی به صورت یکسان به همه چندان جالب نیست. باید به اقشار آسیب‌پذیر بیشتر توجه شود. دولت از سال گذشته آمادگی دارد، این اقدام را انجام دهد.

-هواپیما نو وارد کشور شد اما به برخی برخورد. آنهایی که می‌خواهند هواپیمای کهنه سوار شوند، بروند سوار شوند.

-تکرار می‌کنم، البانک و ماادراک ما البانک! بانک نیاز بسیاری به اصلاح دارد. مشکل بانک‌ها یکی از مشکلاتی است که در دولت یازدهم خیلی کم حل شده است.

-در دولت یازدهم در مبارزه با فساد یک حرکت بزرگ انجام دادیم و میزان قاچاق از ۲۵ میلیارد به کمتر ۱۵ میلیارد رسیده است.

-در مسئله سوریه، نظر ما این بود که کشورهای دیگر از تروریست حمایت نکنند اما برخی کشورهای غربی و منطقه‌ای به تروریست کمک کردند. در حکومت سوریه باید اصلاحاتی صورت بگیرد. همه منطقه اگر مثل ایران اتکایشان به صندوق آرا باشد، مشکلاتشان کم می‌شود. امیدواریم اصلاحاتی در سوریه انجام شود که ضرورت دارد.

-من نگفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل میکنم، من گفتم گزارش می دهم، کسی که مشکلات را یک شبه حل می کرد کسی دیگر بود.

-یک دروغ بزرگی در برخی روزنامه ها و سایت‌ها پخش می‌شود که دروغ است. من کی گفتم مشکلات را صدروزه حل می‌کنم. من گفتم اگر در انتخابات موفق شوم، کارهایی که در صد روز حل کردم، اعلام می‌کنم. اونی که یک شبه حل می‌کرد یکی دیگر بود، نه من!

– یکی از قول های این دولت این بود که مردم آزادی را بهتر لمس کنند و همه بدانند ایران یک کشور مردم سالار دینی است و اگر کسی از یک جناح حمایت کرد معنا ندارد که به زندان برود. معمولا یکی از شیوه هایی که بعضی ها به کار می برند و امیدوارم دیگر در قوه قضائیه تکرار نشود این است که وقتی می خواهند کسی را شنبه احضار کنند، پنجشنبه احضار می کنند که حداقل دو شب در زندان بماند، بعضی ها می گویند آب خنک مستحب است.

-کلمه بحران را برای وضعیت بانک‌ها قبول ندارم. یکی از افتخارات دولت این است که تورم را تک رقمی کرده. پس از ۲۶ سال تورم کشور تک رقمی شد. افتخارات ما این است شرایط بانک‌ها بهتر از پارسال است. یک مورد خاص (موسسه کاسپین) بود، که چندتا موسسه اعتباری بود که ادغام شدند. یک قاضی در این امر دخالت کرد که من به رئیس بانک مرکزی گفتم از این قاضی شکایت کند. خواسته ما از بانک‌ها این بود که تسهیلات با نرخ سود کمتر داده شود.

-پس از حادثه پلاسکو، در دولت مشورت کردیم که در اینگونه حوادث در این سطح نیاز به گزارش ملی داریم. در این گزارش عده‌ای کارشناس بدون اینکه نظر سیاسی داشته باشند، به بررسی حادثه پرداختند. اصل تهیه گزارش ملی کار درستی است. آماده‌این لایحه‌ای به مجلس بدهیم تا گزارش ملی قانون شود. امیدوارم صداوسیما گزارش ملی را پخش کند، چون در این گزارش کار علمی شد. کار حزبی و گروهی و سیاسی نیست.

-من نگفتم کلید حل مشکلات کشور مسائل هسته‌ای است. کلید حل مشکلات کشور عقل و تدبیر است.

-دوران انتخابات همه باید خود را برای فضای خاصی آماده کنیم. حرفای زیاد حق و ناحق و انتقادات منصفانه و غیرمنصفانه انجام می‌شود. باید تلاش کنیم فضا را سالم و اخلاقی نگه داریم.

-کسی نمی‌تواند بگوید من فلان مقدار یارانه می‌دهم. مگر مزایده است. کشور قانون دارد و منابع پرداخت یارانه مشخص شده است. باید حساب و کتاب شود. هرکه می‌گوید من یارانه بیشتر می‌دهم، باید بگوید از چه محلی تامین می‌کند تا شفاف شود.

-مسئله اشتغال مسئله مهمی است. تلاش دولت این بود که اشتغال خالص را بالا ببرد. باید در دوره قبل برای اشتغال خالص کار می‌شده و زمینه‌های ایجاد ان مهیا می‌شد.

-رئیس خزانه و رئیس مرکز آمار افرادی هستند که در دولت قبل هم همین سمت‌ها را داشتند.

-در صنعت بالای ۵ درصد رشد داشتیم. در معدن که رشد منفی داشت، در حال حاضر رشد مثبت ۱۱ دارد. دولت تلاش‌های زیادی برای زندگی مردم داشته اما تا رسیدن به فاصله مطلوب هنوز فاصله داریم.

-یک عده خودسر که همه دستگاه‌ها کار آنها را محکوم کردند، ماجرای سفارت عربستان را انجام دادند. عربستان خود را برای برخورد نا صحیح با ایران آماده کرده بود.

-مردم اگر مسائلی را که می‌بینند، مورد رضایت آنها نیست و با فکر و نظر و آزادی مورد نظرشان همخوانی ندارد، باید باصدای رسایی حرف بزنند که آنها بفهمند که مردم را رضایت ندارند. اگر تلاش رئیس‌جمهور و دولت نبود الان شبکه‌ای نبود.

-روابط ما با بیشتر کشورهای همسایه و منطقه بهتر از گذشته است. البته مشکلاتی هم مانند داعش، عراق و یمن داشتیم ولی به استثنای یکی دو کشور روابط ایران با همسایگان بهتر شده است که علت آن هم خود این کشورها هستند.

-نمونه آن عربستان است که مشکلاتی مثل فاجعه منا و اعدام شیخ نمر بود. ماجرایی برای کنسولگری این کشور به وجود آمد که عده‌ای خودسر اقدامی کردند و همه دستگاه‌ها کار آنها را محکوم کردند و پس از آن عربستان خود را برای برخورد ناصحیح با ایران آماده کرده بود. آمادگی داریم روابط خود با عربستان هم بهتر کنیم، امیدوارم این کشور دست از حملات خود به یمن بردارد تا به سوی بهبود روابط پیش برویم.

-باید از اصحاب فرهنگ پرسید چقدر از دولت یازدهم رضایت دارند. تلاش ما این بود، خانه آنها بسته نشود، مجوز فیلم و کتاب سریع‌تر داده شود. فضای دانشگاه‌ها بازتر شود. دنبال این بودیم دانشجوی ستاره‌دار به تاریخ بپیوندد و دیگر دانشجوی ستاره‌دار نداشته باشیم. من به صورت متوسط راضی هستم. به طور کافی راضی نیستم. چون همه کارها دست ما نبود.

-مردم اگر مسائلی را که می‌بینند، مورد رضایت آنها نیست و با فکر و نظر و آزادی مورد نظرشان همخوانی ندارد، باید باصدای رسایی حرف بزنند که بقیه بفهمند که مردم را رضایت ندارند. اگر تلاش رئیس‌جمهور و دولت نبود، شما شبکه‌ای را نمی‌دیدید که زنده باشد؛ همه را قربانی می‌کردند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی