رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

مصرف برق

مصرف انرژی الکتریکی همواره یکی از شاخص های میزان توسعه یافتگی هر کشوری محسوب می شود و بررسی مصرف برق در دو بخش صنعتی و خانگی کشور نشان دهنده افزایش استفاده در فروردین ۱۳۹۶ است.

مصرف انرژی الکتریکی همواره یکی از شاخص های میزان توسعه یافتگی هر کشوری محسوب می شود و بررسی مصرف برق در دو بخش صنعتی و خانگی کشور نشان دهنده افزایش استفاده در فروردین ۱۳۹۶ است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، هم اکنون ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۵ هزار مگاوات رسیده است که پیش بینی می‌شود تا قبل از آغاز گرمای طاقت فرسای تابستانی، این ظرفیت به حدود ۶۰ هزار مگاوات افزایش یابد.

مصرف انرژی الکتریکی همواره یکی از شاخص های میزان توسعه یافتگی هر کشوری محسوب می شود، لذا چگونگی مصرف صحیح آن باید در دستور کار مسئولان ذی‌ربط  قرار گیرد و البته دولت می تواند از طریق جرایمی که از مردم در حوزه الکتریکی دریافت می کند، در راستای بهینه سازی مصرف انرژی و الگوها و ساخت و سازهای جدید گام بردارد.

نمودار زیر میانگین نرخ هرکیلوات برق خانگی (رنگ آبی ) و برق صنعتی (رنگ قرمز) را در فروردین ۹۵ و ۹۶ را نشان می‌دهد که بطور کل این نرخ در فروردین سال ۹۶ نسبت به فروردین سال ۹۵ گویای ۱۰ درصد افزایش قیمت است.

مصرف برق

نمودار زیر رشد مصرف برق فروردین ماه ۱۳۹۵ را در مقایسه با فروردین ۱۳۹۶ را نشان می‌دهد که اوج مصرف در ۱۸ فروردین سال ۹۶ عدد ۳۲۱۶۵ مگاوات و در سال ۹۵عدد ۳۱۴۹۴ رانشان می دهد .

 مصرف برق فروردین ماه 1395 در مقایسه با فروردین 1396

قیمت تعرفه های برق در سال ۹۵ و مقایسه آن با تعرفه های سال گذشته و سال ۹۳ به شرح زیر است:

متوسط انرژی مصرفی ماهانه (کیلووات ساعت) قیمت پایه سال ۹۳ به ازای هر کیلووات ساعت به ریال قیمت پایه سال ۹۴ به ازای هر کیلووات ساعت به ریال قیمت پایه سال ۹۵ به ازای هر کیلووات ساعت به ریال
۰ تا ۱۰۰ ۳۷۲ ۴۰۹ ۴۵۰
 ۱۰۰ تا ۲۰۰ ۴۳۴ ۴۷۷ ۵۲۵
 ۲۰۰ تا ۳۰۰ ۹۳۰ ۱۰۲۳ ۱۱۲۵
 ۳۰۰ تا ۴۰۰ ۱۶۷۴ ۱۸۴۱ ۲۰۲۵
 ۴۰۰ تا ۵۰۰ ۱۹۲۲ ۲۱۱۴ ۲۳۲۵
 ۵۰۰ تا ۶۰۰ ۲۴۱۸ ۲۶۶۰ ۲۹۲۶
مازاد بر ۶۰۰ ۲۶۶۶ ۲۹۳۳ ۳۲۲۶

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی