رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

افزایش ظرفیت تولید فولاد در کشور

فولاد پر مصرف‌ترین فلز صنعتی است و با توجه به پیشرفت هایی که در این صنعت داشته ایم در سه سال گذشته ۵۴.۵ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد کشور اضافه شده است.

فولاد پر مصرف‌ترین فلز صنعتی است و با توجه به پیشرفت هایی که در این صنعت داشته ایم در سه سال گذشته ۵۴.۵ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد کشور اضافه شده است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از شبستان، فولاد پر مصرف‌ترین فلز صنعتی است و مصرفش پیوسته افزایش می‌یابد. امروزه تولید فولاد جهان نزدیک به هزار و سیصد میلیون تن در سال است. گفته می‌شود فولاد سازی از هندوستان به ایران آمده است، زیرا در دوران باستان، فولاد هندی بنام بوده است. فولاد چند جوشی است. برای ساختن فولاد، کربن آهن خامِ سفید را می‌سوزانند، تا از۵/۳ تا ۶ درصد به ۲/۰ تا ۵/۱ درصد وزنش کاهش یابد، عنصر‌های دیگر را در آن اندازه می‌کنند تا فولاد خواسته شده ساخته شود. بنابراین گزارش، کشورمان در تولید فولاد دارای جایگاه بین المللی است به طوری که در سال ۲۰۱۰ در مقام هفدهم دنیا قرار داشت و در حال حاضر چهاردهمین فولاد ساز جهان است.

 بنابراین گزارش، با توجه به پیشرفت هایی که در این صنعت داشته ایم در سه سال گذشته ۵۴٫۵ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد کشور اضافه شده است. ایرنا در این زمینه به نقل از محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشته است: “حمایت از بخش خصوصی هدف دولت است و آنچه سیاست دولت و مورد تاکید ریاست جمهوری است حمایت از بخش خصوصی است. در راستای استفاده حداکثری از امکانات در راستای تولید کشور و نیروی انسانی تلاش می کنیم تا آنجا که امکان دارد زنجیره انسانی را تکمیل کنیم بطوری که با تلاش صورت گرفته موفق شدیم در سه سال اخیر ۵۴٫۵ میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد کشور اضافه کنیم.

در این مدت همچنین ۱۶٫۵ میلیون تن به ظرفیت کنسانتره و ۱۳ میلیون تن گندله اضافه شده و در یک ماه اخیر نیز تلاش می شود حداقل پنج میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید گندله در کشور اضافه شود. ۹ میلیون تن در زمینه آهن اسفنجی و ۷٫۵ میلیون تن در شمش ،۸٫۵ میلیون تن به نورد اضافه شده و در سایر رشته ها نیز پیشرفت های زیادی داشته ایم و امیدواریم بتوانیم از سال آینده صادر کننده مواد خام نباشیم. در سال گذشته جزو صادرکنندگان نسبتا خوب فولاد در منطقه بودیم که امیدواریم این روند افزایشی تداوم یابد.”

یادآور می شود: در سه سال گذشته سالانه حدود ۷۰۰ هزار تن میلگرد وارد کشور شد که سال گذشته این میزان به ۶۹ هزار تن میلگرد اختصاصی صنعتی کاهش یافت و میزان صادرات میلگرد کشور نیز در سال گذشته به حدود ۴۰۰ هزار تن رسید.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی