رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

تولید داخل

مردم ایران نجیب ترین مردم دنیا هستند و زمانی که از تاثیر حمایت خود از اقتصاد داخلی مطلع شوند، قطعا با دولت و تولید کنندگان همکاری خواهند کرد.

مردم ایران نجیب ترین مردم دنیا هستند و زمانی که از تاثیر حمایت خود از اقتصاد داخلی مطلع شوند، قطعا با دولت و تولید کنندگان همکاری خواهند کرد.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری آریا، محسن پورسینا عضو هیئت رئیسه و خزانه دار اتاق بازرگانی اصفهان در خصوص شرایط اقتصادی ایران در سال ۹۵  گفت: از لحاظ پرداختن به تولید داخلی نمره خوبی می توان به اقتصاد ایران در سال ۹۵ داد چرا که دولت و بخش خصوصی در این زمینه تا حدودی موفق عمل کرده اند.

البته به حوزه تولید داخل و حمایت از تولید داخلی کم توجهی شده و باید بیش از اینها به حوزه اقتصاد توجه می شد که متاسفانه این امر در سال ۹۵ محقق نشد. کنترل سطح تورم نیز از جمله نکات مثبتی است که با تلاش هایی که صورت گرفت تا حدودی کنترل شده است.

اگر بخواهیم پیشرفت اقتصادی ایران را در سال ۹۵ بررسی کنیم باید به جنبه ها و منظر های مختلف آن بپردازیم برای مثال عملکرد دولت در حوزه نفت به قدری پررنگ بوده و به گونه ای وارد شده است که پیشرفت در حوزه نفت و انرژی عملکرد ضعیف سایر حوزه ها را پوشانیده است.

اما پیشرفت در حوزه نفتی نشاندهنده ضعف داخلی در حوزه صنعت و بیان کننده این است که صنعت داخلی صنعت اشتغال زا و سرمایه گذاری نیست و در راستای پیشرفت و توسعه از نیروی کار جوان و فعال استفاده نشده است.

رییس کمیسیون تشکلهای اتاق بازرگانی اصفهان در خصوص چشم انداز واردات و صادرات در سال ۹۶ بیان داشت: واردات و صادرات دوعنصر تنظیم کننده بازار و اقتصاد ایران هستند چرا که اگر بخواهیم در راستای پیشرفت اقتصاد کشور میزان واردات به کشور را کاملا محدود کنیم با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد. متاسفانه مکانیزم های کنترلی کشور به نحوی نیست که بر اساس آن بتوان بازار داخلی را به نحوی تنظیم کرد که مصرف کننده نهایی مورد مظلومیت واقع نشود.

بنابراین اگر مکانیزم هایی وجود داشته باشند که بتوان بر مبنای آن ها میزان واردات کالا به کشور را محدود کنیم و از طرفی تولید کننده داخلی نیز از شرایط تولید و اقتصاد خود راضی باشد، به شرایط مطلوبی دست یافته ایم که می توان بر مبنای آن چرخه تولید داخل را تنظیم کرد.

وی ادامه داد: مهمترین رکن برای تنظیم بازار داخل کنترل واردات است و این امر باید به نحوی باشد که عدم واردات لطمه و یا خلا محسوسی در زندگی مردم ایجاد نکند و واردات تنها عاملی برای کنترل قیمت ها باشد. البته بخشی از کنترل واردات به فرهنگ مردم جامعه بر می گردد و این بدین معنی است که مردم باید نسبت به خرید کالا و اجناس تولید داخل علاقه مندی و اعتماد داشته باشند، برای مثال اگر کالای تولید داخل از ۸۰ درصد کیفیت همان کالا که در خارج از کشور تولید شده برخوردار باشد، مردم باید فرهنگ و آگاهی داشته باشند که خرید کالای تولید داخل را ترجیح دهند.

این اعتقاد باید در بین اقشار جامعه رسوخ پیدا کند که خرید کالای داخل کمک به هموطنان است و در نهایت پس از حمایت مردم از کالای تولید داخل، تولید کنندگان نیز در راستای رضایت و جلب مشتری کیفیت را ارتقا و قیمت رقابتی ارائه خواهند داد. اگر مردم کشور نسبت به کالای تولید داخل خصوصا پوشاک رغبت نشان دهند و از برند و کالای ایرانی استفاده کنند از واردات غیر ضروری بسیاری از کالاها و خاموش شدن چراغ کارخانه های داخلی جلوگیری خواهد شد.

پورسینا در ادامه با بیان اینکه رسانه ها خصوصا صداوسیما نقش پررنگی در آموزش فرهنگ حمایت از کالای تولید داخل خواهند دارند ، افزود: اگر مردم و دولت با هم همکاری داشته باشند و آموزش های لازم به مردم از طریق رسانه ها داده شود، قطعا به پیشرفت و توسعه اقتصاد درون زا و برون گرا کمک شایانی خواهد شد.

در بسیاری از کشورها با استفاده از آموزش های ساده به مردم از طریق رسانه ها فرهنگ صحیح به مردم انتقال پیدا می کند و بواسطه پیش آگاهی مردم برای دریافت آموزش های جدید و مفید آماده می شوند که این امر بسیار سومند است.

مردم ایران نجیب ترین مردم دنیا هستند و زمانی که از تاثیر حمایت خود از اقتصاد داخلی مطلع شوند، قطعا با دولت و تولید کنندگان همکاری خواهند کرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی