رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

اشتغال ۳۸ هزار و ۴۰۰ نفر در سال ۹۵ از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی

با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب در حوزه اشتغال سازمان‌های مختلف تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده اند از جمله سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی که ۲ هزار و ۴۱۱ طرح صنعتی با هدف ایجاد اشتغال برای ۳۸ هزار و ۴۰۰ نفر را به بهره برداری رساند.

با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب در حوزه اشتغال سازمان‌های مختلف تلاش‌هایی را در این زمینه انجام داده اند از جمله سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی که ۲ هزار و ۴۱۱ طرح صنعتی با هدف ایجاد اشتغال برای ۳۸ هزار و ۴۰۰ نفر را به بهره برداری رساند.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از  خبرگزاری شبستان، رشد اقتصادی نیازمند استفاده حداکثری و بهینه از منابع تولید است و یکی از منابع با اهمیت و مهم در اقتصاد نیروی انسانی است. نیروی انسانی نقشی دوگانه در برنامه ریزی های اقتصادی ایفا می کند، زیرا یکسو به عنوان عامل توسعه و از سوی دیگر به عنوان هدف توسعه مطرح است.

مسائل مربوط به نیروی انسانی هم جنبه اقتصادی و هم جنبه غیراقتصادی دارند بنابراین در برنامه ریزی کلان نیروی انسانی اهمیت چشمگیری یافت در واقع اشتغال و بیکاری از جمله متغیرهای اقتصادی و اجتماعی اند که در دوره های مختلف زمانی در تمام کشورهای جهان مورد توجه بوده و از دغدغه های سیاستگذاران و اقتصاددانان هر کشوری محسوب می شوند.

بنابراین گزارش، رهبر معظم انقلاب نیز طی سالیان متمادی تاکیدات فراوانی بر موضوع اقتصادی و اشتغال داشتند تا جایی که در سال ۹۶ عنوان سال را نیز بر همین اساس نامگذاری کرده اند. با توجه به این تاکیدات سازمانها و نهادهای مختلف طی این سالها تلاشهایی برای افزایش میزان اشتغال انجام داده اند از آن جمله می توان به سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اشاره کرد که در سال ۱۳۹۵، ۲ هزار و ۴۱۱ طرح صنعتی با هدف ایجاد اشتغال برای ۳۸ هزار و ۴۰۰ نفر را به بهره برداری رساند.

این گزارش می افزاید: تارنمای سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در این زمینه به نقل از فرشاد مقیمی، معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران  نوشته است: “روند انعقاد قراردادها در سال ۱۳۹۵ با رشد ۱۹ درصدی روبرو بود؛ به طوری که تا پایان سال چهار هزار و ۳۱ قرارداد با سرمایه گذاران در سراسر کشور به امضا رسید. در سال ۱۳۹۵، ۲ هزار و ۴۱۱ طرح صنعتی با هدف ایجاد اشتغال برای ۳۸ هزار و ۴۰۰ نفر به بهره برداری رسید. چهار هزار و ۵۵۰ قرارداد با سرمایه گذاران در سال ۹۶ منعقد می شود. همچنین از سه هزار و ۴۰۰ طرح و واحد صنعتی نیز در همین سال بهره برداری می شود.”

بنابراین گزارش، در ۹ ماهه نخست پارسال ۳۹ هزار و ۸۷ واحد صنعتی به بهره برداری رسید که سرمایه گذاری برای آنها با ۱۱ درصد افزایش نسبت به ۹ ماهه پارسال ۶۰ هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال بود. در این دوره، ۸۳۲ واحد صنعتیِ غیرفعال و تعطیل، دوباره راه اندازی شد تا شمار بازگشت این واحدها به چرخه تولید در دولت یازدهم به ۲ هزار و ۸۵۵ واحد برسد.

یادآور می شود: در دولت یازدهم با راه اندازی این واحدهای تعطیل، ۳۳ هزار و ۵۷۴ نفر مشغول کار شدند که سهم دوران پس از برجام (از دی ماه ۱۳۹۴)، ایجاد ۱۳ هزار و ۸۹۰ شغل در سراسر کشور بود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی