رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

قیمت نفت ایران
نسبت به قیمت مشابه پارسال؛

قیمت نفت ایران بیش از ۱۲ دلار افزایش یافت

قیمت نفت ایران در نیمه نخست فروردین امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، بیش از ۱۲ دلار برای هر بشکه افزایش یافته است.

قیمت نفت ایران در نیمه نخست فروردین امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، بیش از ۱۲ دلار برای هر بشکه افزایش یافته است.
به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری صداوسیما از شانا، دیپلماسی ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کاهش تولید نفت این سازمان در نشست صد و هفتاد و یک این سازمان در وین سبب شد قیمت نفت روند صعودی در پیش بگیرد؛ اگرچه قیمت نفت پس از توافق اوپک در ۱۰ آذر فراز و فرودهای را پشت سر گذاشته است اما همچنان نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۱۰ دلار گرانتر در بازار به فروش می رسد.

اعضای اوپک در نشست ۱۰ آذر خود توافق کرده بودند به مدت ۶ ماه از اول سال ۲۰۱۷ میلادی روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید خود بکاهند و مجموع آن را به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند.

کشورهای غیرعضو اوپک نیز متعهد به کاهش حدود ۶۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت شدند تا سروسامانی به قیمت نفت داده شود.

قیمت نفت سبک ایران که در ۲۵ مارس ۲۰۱۶ یعنی ۶ فروردین پارسال ۳۶ دلار و ۳۵ سنت برای هر بشکه معامله می شده است، ۲۴ مارس ۲۰۱۷ یعنی چهارم فروردین ۹۶، ۴۷ دلار و ۵۷ سنت برای هر بشکه معامله شده است که نشان‌دهنده افزایش ۱۱ دلار و ۲۲ سنتی قیمت نفت است.

قیمت نفت سنگین ایران نیز دارای چنین شرایطی است و در حالی که پارسال در چنین روزهایی ۳۴ دلار و ۱۸ سنت برای هر بشکه معامله می شد، امسال و در چهارم فروردین ماه، ۴۸ دلار و ۶۳ سنت برای هر بشکه معامله شده است که افزایش بیش از ۱۴ دلاری را نشان می دهد.

افزایش بیش از یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران نسبت به پارسال

بیژن زنگنه، وزیر نفت پارسال در چنین روزهایی میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران را بیش از ۲ میلیون بشکه در روز عنوان کرده بود و امسال اما در چنین روزهایی صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از ۳ میلیون بشکه در روز رسیده است، افزایش صادرات نفت ایران در کنار افزایش قیمت، سبب شد درآمدهای نفتی ایران به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

ایران هم اکنون، ۲ میلیون و ۲۶۵ هزار بشکه در روز نفت خام به بازارهای اروپا و آسیا صادر می‌کند و در مجموع بیش از سه میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی