رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
  • الجمعة ۸ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 18 June

بازار مسکن
مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری مطرح کرد؛

عملکرد بانکها در پرداخت تسهیلات نوسازی مسکن

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری با اشاره به اینکه باید سالانه حدود ۳۰۰ هزار تسهیلات به نوسازی بافت فرسوده پرداخت شود، گفت: از ۲۴ بانک عامل فقط ۷ بانک به نوسازی مسکن کمک کردند.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری با اشاره به اینکه باید سالانه حدود ۳۰۰ هزار تسهیلات به نوسازی بافت فرسوده پرداخت شود، گفت: از ۲۴ بانک عامل فقط ۷ بانک به نوسازی مسکن کمک کردند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما محمد سعید ایزدی در رابطه با اقدامات انجام شده در نوسازی بافتهای فرسوده گفت: دولت یازدهم گام های موثری را در حوزه سیاست گزاری ، برنامه ریزی و مدیریت اجرایی بهسازی و نوسازی برداشته است.

وی ادامه داد: تدوین سند ملی اولین گام در دولت بود که به تصویب رسید و همه دستگاهای دخیل باید ملاک عمل خود قراردهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تلاش ما در سند ملی هم راستا سازی بین دستگاه های مختلف است گفت: ۲۰ دستگاه در فرآیند اقدامات توسعه ای دخیل هستند و اقدامات مشترک و کارآمدی خواهند داشت.

ایزدی تصریح کرد: تشکیل ستاد بازآفرینی که از اقدامات مهم دولت بود در ۲۴ جلسه با حضور وزیر تشکیل شد که گام بعدی اجرای این برنامه بود.

وی تاکید کرد: تا پیش از این برنامه ای برای بافتهای فرسوده در شهرهای کشور نداشتیم اما اکنون با تفکیک شهرها اولویت محلات را در هر استان مشخص کردیم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای اقدام در محلات صورت گرفته است تاکید کرد: بیش از ۴۷۰ میلیارد تومان اعتبار از ردیف دولتی در قانون برنامه بودجه ۹۵-۹۶ داریم.

وی افزود: با دریافت مصوبه از بانک مرکزی، بانکها را ترغیب و تشویق کردیم و برای اولین بار در کشور سود تسهیلات مسکن در بافت فرسوده به ۸ درصد رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح ها را با دست خالی و بدون درآمد و منابع مالی و اعتباری شروع کردیم و بیش از ۱۷۴ طرح را به ثمر رساندیم و ۱۳۵ طرح هم بدون در اختیار داشتن منابع در حال اجراست.

وی تاکید کرد: با وجود دریافت مصوبه، باید سالانه ۳۰۰ هزار تسهیلات به متقاضیان پرداخت کنیم ولی به دلیل عدم همکاری سیستم بانکی فقط ۵۰ هزار تسهیلات در سال ۹۵ پرداخت شد.

وی تاکید کرد: امسال شیوه جدیدی را بنیان نهادیم و هزار میلیارد از محل منابع در اختیار بانک مسکن به تسهیلات نوسازی در بافت های فرسوده اختصاص دادیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بانک مسکن در سال ۹۶ حدود ۱۰۰ هزار وام ۱۲ درصدی پرداخت می کند همچنین به متقاضیان نوسازی با سود ۱۲ درصد وام پرداخت می شود و تمام زمینه ها برای فرآیند نوسازی تسهیل می شود.

ایزدی با بیان اینکه آخرین اقدام تشویق و ترغیب بخش خصوصی در بافت فرسوده است گفت: مدلی به نام (توسعه گر) که دستورالعمل و شیوه نامه آن در ستاد اقتصاد مقاومتی تصویب شد تا چگونه بخش خصوصی وارد این عرصه شود.

وی ادامه داد: تا قوانین و ابزارها به کمک انبوه سازان نیاید، آنها نمی توانند وارد میدان شوند.
ایزدی تصریح کرد: در مصوبه جدید مدل توسعه گرا اجازه مدل و تامین مالی را به توسعه گر می دهد و می تواند با بانکهای عامل وارد مذاکره شود.

وی افزود: در مصوبه اخیر شرایط برای ورود انبوه سازان تصویب شد و انبوه سازان در اولویت دریافت تسهیلات هستند.

مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری تاکید کرد: در سال گذشته عمده تسهیلات در تهران پرداخت شد و بانک مسکن بیش از ۲۳ هزار سهمیه نوسازی را پرداخت کرد و سایر بانکها تمایل و رغبتی برای پرداخت تسهیلات نداشتند.

ایزدی ادامه داد: با تخصیص اعتبار بانک مسکن امیدواریم تسهیلات به هیچ امری وابسته نباشد.

وی افزود: براساس مصوبه سالانه حدود ۳۰۰ هزار تسهیلات باید پرداخت شود و سال ۹۵ به ۵۶ هزار تعهد عمل کردیم و بیش از ۲۴ بانک عامل معرفی و فقط ۷ بانک کمک کردند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات تنها ابزار تحقق بهسازی و نوسازی نیست و در کنار سایر مشوق ها و بسته های حمایتی است گفت: ارتباط با نهاد مدیریت شهری و سازمان های مختلف صورت گرفته است و امروز نمونه های اجرای سیاست ها را در رشت، همدان، گرگان و بسیاری از شهرهای کشور می بینیم.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی