رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

کنتورهای هوشمند

برنامه اقتصادی مقاومتی”نصب کنتورهای هوشمند بر چاه‌ها ( ۵۰ هزار دستگاه کنتور فهام و ۷ هزار دستگاه کنتور حجمی مکمل آن) و نصب ابزارهای مناسب در منابع آب‌های سطحی بر روی ۱۰۰۰ ایستگاه” به صورت کامل در سال ۹۵ محقق نشد و ادامه اجرای آن به سال ۹۶ موکول شد.

برنامه اقتصادی مقاومتی”نصب کنتورهای هوشمند بر چاه‌ها ( ۵۰ هزار دستگاه کنتور فهام و ۷ هزار دستگاه کنتور حجمی مکمل آن) و نصب ابزارهای مناسب در منابع آب‌های سطحی بر روی ۱۰۰۰ ایستگاه” به صورت کامل در سال ۹۵ محقق نشد و ادامه اجرای آن به سال ۹۶ موکول شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، بیش از سه سال از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می گذرد. سیاست هایی که به منظور مقاوم شدن اقتصاد کشور در برابر چالش های داخلی و خارجی اقتصاد تدوین و ابلاغ شد و پیرو این ابلاغیه، برنامه های اجرایی برای دستگاههای مختلف کشور تعریف شد.

برای وزارت نیرو که مسئولیت تأمین و توسعه زیرساخت‌های آب و برق کشور را بر عهده دارد، ابتدا در سال ۹۳، ۴۷ برنامه عملیاتی و ۸ سیاست کلی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی تعریف شد اما نیمه دوم سال گذشته تغییر راهبردی در مسیر حرکت دولت برای دستیابی به اهداف سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی حاصل شد و در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مصوب شد که ۱۱ برنامه کلان ملی تعریف شود. در این تصمیم، حرکت دولت در پیگیری اقتصاد مقاومتی به جای وزارت محور بودن به برنامه محور بودن تغییر کرد و ۱۱ برنامه ملی تعیین شد.

به منظور دستیابی به این ۱۱ برنامه ملی، مسئولیت های ۴۶ دستگاه اجرایی مشخص شد و قرار بر این شد تا در آینده ای نزدیک، پروژه های هر دستگاه اجرایی برای تحقق برنامه های ملی که در آن حضور دارد ، مشخص شده و به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برسد.

وزارت نیرو به عنوان یکی از این ۴۶ دستگاه اجرایی در ۴ برنامه از ۱۱ برنامه ملی هدفگذاری شده حضور دارد. “برنامه ملی ارتقای بهره وری” ، “برنامه ملی پیشبرد برونگرایی اقتصاد” ، “برنامه ملی توسعه اقتصاد دانش بنیان” و “برنامه ملی هدفمندی یارانه ها” چهار برنامه ای است که قرار بر این شد تا وزارت نیرو برای دستیابی به اهداف این برنامه ها، پروژه های اولویت دار خود را مشخص کند.

از اینرو، ۱۷ پروژه برای دستیابی به اهداف مورد نظر در ۴ برنامه ملی مشخص شد و در ابتدای سال جاری به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسید و برای اجرا به وزارت نیرو ابلاغ شد.

نخستین تکلیف وزارت نیرو برای تحقق اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ “کاهش تلفات شبکه توزیع برق به کمتر از ۱۰ درصد و تک رقمی شدن آن برای اولین بار در صنعت برق کشور” تعیین شد که در گزارش اول رصد اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو به آن پرداخته شد.

دومین تکلیف اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو در سال ۹۵ “نصب کنتورهای هوشمند بر چاه‌ها ( ۵۰ هزار دستگاه کنتور فهام و ۷ هزار دستگاه کنتورهای هوشمند حجمی مکمل آن) و نصب ابزارهای مناسب در منابع آب‌های سطحی بر روی ۱۰۰۰ ایستگاه” تعیین شد.

در طرح فهام که بخش نخست هوشمندسازی شبکه برق کشور نام گرفت، از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای بهره برداری بهتر از شبکه برق استفاده می شود و این طرح امکان ارتباط دوسویه با مشترکان برق را فراهم می کند.

در ابتدای سال ۹۵ برنامه ریزی شده بود تا پایان این سال، ۵۰ هزار کنتور فهام بر روی چاههای کشاورزی در سراسر کشور نصب شود اما در مجموع ۲۰ درصد این هدفگذاری اجرایی شد. «رحیم میدانی» معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در این خصوص با اشاره به محدودیت منابع مالی در طرح احیا و تعادل بخشی در سال ۹۵ گفت: این کمبود منابع باعث شد تا در این سال ما از اهداف خود بازمانیم و فقط به نصب حدود ۲۰ درصد از ۵۰ هزار دستگاه کنتورهای هوشمند فهام که قرار بود بر روی چاه‌های کشاورزی نصب شود اکتفا کنیم.

همچنین از مجموع ۷ هزار دستگاه کنتور حجمی که قرار بود بر روی چاههای کشاورزی در سال ۹۵ نصب شود، نصب ۳ هزار و ۶۰۰ دستگاه کنتور حجمی محقق شد.

در زمینه نصب ابزارهای مناسب در منابع آب‌های سطحی بر روی ۱۰۰۰ ایستگاه، مناقصاتی در سال ۹۵ برگزار شد؛ کماکان پروژه های این بخش در جریان است و تکمیل این برنامه به سال ۹۶ موکول شده است.

 

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی