رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

قراردادهای نفتی

در حالی که آخرین روزهای سال ۹۵ را سپری می‌کنیم، مدل نهایی قراردادهای نفتی بر اساس مصوبه هیئت دولت مبنی بر شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز برای مناقصه میدان آزادگان آماده شده است.

در حالی که آخرین روزهای سال ۹۵ را سپری می‌کنیم، مدل نهایی قراردادهای نفتی بر اساس مصوبه هیئت دولت مبنی بر شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز برای مناقصه میدان آزادگان آماده شده است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم بیست و ششم دی ماه سال جاری با انتشار گزارشی از احتمال موکول شدن برگزاری نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران به بهار ۹۶ با توجه به عدم تکمیل مطالعات شرکت‌های مختلف به‌روی میدان آزادگان جنوبی و همچنین زمان مورد نیاز برای تکمیل متن نهایی قراردادهای جدید نفتی ایران خبر داده بود. با تحقق این پیش‌بینی، در بهار ۹۶ شاهد برگزاری نخستین مناقصه بین المللی نفت ایران خواهیم بود.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت کشورمان در روزهای اخیر از آغاز فرآیند مناقصه میدان نفتی آزادگان خبر داد و گفت: “شرکت‌های حاضر در مناقصه مشخص شده‌اند و مناقصه به‌زودی برگزار می‌شود”.

«علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ماههای پایانی سال گذشته میلادی، خبر از برگزاری نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران در ماههای ابتدایی سال ۲۰۱۷ داده بود و این خبر، تکاپوی شرکت‌های خارجی برای ارسال رزومه و معرفی توانمندی‌های خود را به‌دنبال داشت.

تا امروز، کنار ۱۱ شرکت ایرانی برای حضور در مناقصه بخش بالادستی صنعت نفت ایران، ۲۹ شرکت خارجی نیز صاحب صلاحیت شناخته شده‌اند تا مجموع شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی و خارجی برای حضور در مناقصات بالادستی صنعت نفت ایران به عدد ۴۰ برسد.

 

شرکت‌های ایرانی صاحب صلاحیت برای فعالیت به‌عنوان یک شرکت E&P

شرکت ملی نفت ایران پیش از بررسی صلاحیت شرکت‌های اکتشاف و تولید خارجی برای حضور در مناقصه بالادستی صنعت نفت ایران، با اعلام فراخوانی از شرکت‌های ایرانی علاقه‎مند به فعالیت در قالب شرکت‌های اکتشاف و تولید دعوت به عمل آورده بود که پیرو فراخوان معاونت امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در بیست و هشتم اردیبهشت ماه سال جاری، ۴۹ شرکت برای حضور در این فراخوان اعلام آمادگی کردند و سرانجام ثبت نام ۳۷ شرکت تکمیل شد.

از میان ۳۷ شرکت ایرانی که در این فراخوان ثبت نام کردند، هشت شرکت صلاحیت حضور در مناقصه بالادستی صنعت نفت را در قالب شرکت اکتشاف و تولید به دست آوردند که اسامی این شرکت‌ها ۱۳ تیرماه امسال از سوی معاونت امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت اعلام شد. اما در ماههای بعدی با انجام بررسی‌های بیشتر، نام سه شرکت به این اسامی اضافه شد و در مجموع تعداد شرکت‌های ایرانی صاحب صلاحیت برای فعالیت به‌عنوان شرکت‌های E&P به ۱۱ شرکت رسید که اسامی این شرکت‌ها بدین شرح است:

ردیف نام شرکت
۱ پتروپارس
۲ مهندسی و ساختمان صنایع نفت
۳ دانا انرژی
۴ توسعه پترو ایران
۵ گروه مپنا (شرکت نفت و گاز مپنا)
۶ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)
۷ سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
۸ شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا
۹ سرمایه‌گذاری غدیر
۱۰ گسترش انرژی پاسارگاد
۱۱ پتروگوهر فراساحل کیش

شرکت‌های خارجی صاحب صلاحیت برای فعالیت به‌عنوان یک شرکت E&P

با مشخص شدن شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی، شرکت ملی نفت ایران به‌سراغ شرکت‌های متقاضی خارجی رفت. اسناد ارزیابی صلاحیت و اطلاعات مرتبط از جمله شیوه‌ها، معیار و رویه‌های ارزیابی از روز بیست و ششم مهرماه در سایت رسمی شرکت ملی نفت قرار گرفت، بر این اساس متقاضیان فرصت داشتند یک نسخه از مدارک مورد نیاز و اطلاعات مرتبط با آن را به‌همراه فایل‌های الکترونیکی تا تاریخ چهاردهم آذرماه ارسال کنند.

شرکت‎های اکتشاف و تولید خارجی در ادامه اعلام حضور خود در مناقصه‌های بالادستی، مدارک خود را به سامانه‌ای که از سوی مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران طراحی و روی سایت رسمی این شرکت بارگذاری شده بود، ارسال کردند.

دبیرخانه مناقصه‌های قراردادهای بالادستی نفت و گاز پس از دریافت اطلاعات شرکت‎های خارجی متقاضی و ارزیابی مدارک و مستندها، سیزدهم دی‎ماه اسامی ۲۹ شرکت تعیین صلاحیت شده خارجی را اعلام کرد.

اسامی این شرکت‌ها بدین شرح است:

ردیف نام شرکت ملیت
۱ CNOOC International Limited چین
۲ CNPC چین
۳ CNPW چین
۴ (Sinopec International (SIPC چین
۵ CEPSA اسپانیا
۶ DNO نروژ
۷ Eni ایتالیا
۸ GASPROM روسیه
۹ LUKOIL روسیه
۱۰ INPEX CORPORATION ژاپن
۱۱ ITOCHU ژاپن
۱۲ Japan Petroleum Exploration ژاپن
۱۳ Mitsubishi Corporation ژاپن
۱۴ MITSUI ژاپن
۱۵ Korea Gas Corporation کره جنوبی
۱۶ POSCO DAEWOO کره جنوبی
۱۷ Maersk دانمارک
۱۸ OMV اتریش
۱۹ ONGC VIDESH LIMITED هند
۲۰ PERENCO Holding انگلیس ــ فرانسه
۲۱ PERTAMINA اندونزی
۲۲ PETRONAS مالزی
۲۳ PGNIG لهستان
۲۴ Plus Petrol آرژانتین (چندملیتی)
۲۵ PTTEP تایلند
۲۶ Schlumberger فرانسه ــ آمریکا
۲۷ Shell انگلیس ــ هلند
۲۸ TOTAL فرانسه
۲۹ Wintershall آلمان

به این ترتیب کنار ۱۱ شرکت ایرانی برای حضور در مناقصه بخش بالادستی صنعت  نفت، ۲۹ شرکت خارجی نیز صاحب صلاحیت شدند تا مجموع شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی و خارجی برای فعالیت در مناقصه‌های بالادستی صنعت نفت به عدد ۴۰ برسد.

نخستین مناقصه نفتی ایران قرار است با موضوع واگذاری توسعه میدان آزادگان جنوبی برگزار شود. این میدان نفتی از میادین مشترک ایران و عراق است که بزرگترین ذخایر درجای نفت را همراه با آزادگان شمالی در مخزن خود جای داده است.

پیگیری‌ها حاکی از این است در حالی که آخرین روزهای سال ۹۵ را سپری می‌کنیم، مدل نهایی قراردادهای جدید نفتی بر اساس مصوبه هیئت دولت مبنی بر شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز برای مناقصه میدان آزادگان آماده شده است.

بر اساس این متن قراردادی، قرار است توسعه آزادگان جنوبی و آزادگان شمالی به‌صورت یک‌پارچه و با عنوان توسعه میدان آزادگان در قالب نخستین مناقصه بین المللی نفتی ایران به شرکت‌های صاحب صلاحیت ایرانی و خارجی واگذار شد.

این نکته قابل ذکر است که با توجه به اینکه در ادامه بررسی‌ها برای تعیین تکلیف واگذاری توسعه میادین نفتی و گازی ایران به شرکت‌های داخلی و خارجی، در جلسات مربوطه در شرکت ملی نفت ایران این برنامه در دستور کار قرار گرفته که مدیریت و راهبری پروژه‌های بزرگ نفتی که نیاز به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری و بیشتر دارند به شرکت‌های بزرگ خارجی سپرده شود و اگر تشکیل کنسرسیومی برای توسعه یک میدان بزرگ نفتی و یا گازی در دستور کار قرار گرفت، رهبری این کنسرسیوم باید با شرکت‌های بزرگ بین المللی باشد؛ و با توجه به اینکه توسعه آزادگان با هدف دستیابی به ضریب بازیافت نفتی مناسب، پروژه‌ای با میزان سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری است، به‌احتمال قریب به یقین به‌گونه‌ای برنامه ریزی خواهد شد که در جریان مناقصه‌ای که برگزار می‌شود، یک شرکت خارجی برنده مناقصه شده و یک شرکت ایرانی را به‌عنوان شریک ایرانی خود معرفی کند و اگر شرکت‌های ایرانی و خارجی به‌صورت کنسرسیوم‌هایی در مناقصه میدان آزادگان حضور یابند، رهبری این کنسرسیوم با یک شرکت خارجی خواهد بود.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی