رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

خشکسالی 2

مراکز هواشناسی معتبر جهان پیش بینی کردند: کشورهای آسیایی به ویژه در جنوب و جنوب شرق این منطقه از ماه ژوئیه سال جاری میلادی (تیر۹۶) به علت غلبه پدیده ال نینو به مدت شش ماه با اختلالات آب و هوایی گسترده از جمله خشکسالی های شدید روبه رو هستند.

مراکز هواشناسی معتبر جهان پیش بینی کردند: کشورهای آسیایی به ویژه در جنوب و جنوب شرق این منطقه از ماه ژوئیه سال جاری میلادی (تیر۹۶) به علت غلبه پدیده ال نینو به مدت شش ماه با اختلالات آب و هوایی گسترده از جمله خشکسالی های شدید روبه رو هستند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا دفتر ‘تحولات آب و هوایی ال نینو’ استرالیا اعلام کرد که بررسی شش مدل از هشت مدل جوی حاکی است که پدیده ال نینو از ماه ژوئیه سال جاری در آسیا به ویژه برخی مناطق آن مانند جنوب شرق آسیا گسترده می شود و البته می تواند بر آب و هوای سراسر جهان تاثیر داشته باشد.

‘ال‌نینو یا ال‌نینیو’ واژه اسپانیایی به معنی ‘پسربچه’ و یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار سبب ایجاد ناهنجاری‌های بزرگ در آب و هوای سراسر کره زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به وقوع سیلاب‌های ناگهانی، خشکسالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.
این رخداد اقلیمی کلان در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می‌دهد.
طبق گزارش مرکز تحولات اب و هوایی استرالیا ، مرکز این تغییرات در کمربند جنوب شرق آسیاست که شاهد گرمترین هوا در منطقه خواهد بود و به احتمال زیاد شش ماه تداوم خواهد داشت.
کمتر از یک سال گذشته و پس از پایان یکی از قوی ترین پدیده های ال نینو در جهان، هواشناسان پیش بینی کردند که احتمالا این شرایط دوباره باز می گردد. این رخداد سال گذشته آثار مخرب بسیاری مانند خشک شدن مزارع برنج در سراسر آسیای جنوب شرقی، تخریب کامل مزارع کاکائو در غنا و مزارع نیشکر در تایلند به جای گذاشت.
طبق این گزارش ، پدیده ‘ال نینو’ سبب گرمتر و خشک تر شدن آب و هوای جنوب شرق آسیا به ویژه در سوماترای اندونزی و مالزی در فاصله ماههای ژوئیه تا اوت خواهد شد که این شرایط تا پایان سال ادامه خواهد یافت. البته کل آسیا از این واقعه متاثر می شود اما شدت این تغییرات آب و هوایی در برخی مناطق آسیا مانند جنوب، مرکز و جنوب شرق آسیا بیشتر درک می شود.
در سال ۲۰۰۹ پدیده ال نینو شدیدترین آثار خشکسالی را در هند به جای گذشت، مزارع گندم در استرالیا را کاملا نابود کرد و خسارات بسیار زیادی به کشاورزی در سراسر آسیا وارد ساخت، به همین دلیل قیمت مواد غذایی در این منطقه بسیار بالا رفت.
یکی از مسئولان بانک ANZ ملبورن استرالیا در مورد آثار اقتصادی این پدیده آب و هوایی می گوید: ال نینو اگرچه یک شرایط آب و هوایی می باشد اما بر کشورهایی که ویژگی اصلی اقتصادی آنها کشاورزی است، آثار سوء اقتصادی نیز به جای خواهد گذاشت. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای جنوب شرق آسیا مزارع برنج، گندم، ذرت و نخل به احتمال زیاد از خشکسالی مصون نخواهند بود.
مرکز هواشناسی جهانی آمریکا نیز پیش بینی کرد: در جنوب آسیا ، هند، و در جنوب شرق آسیا علاوه بر مالزی و اندونزی ، استرالیا از جمله کشورهایی هستند که با بیشترین تاثیر ناشی از تغییرات آب و هوایی حاصل از ال نینو مواجه می شوند. البته در مرکز آسیا کشورهایی مانند ژاپن احتمالا آثار کمتری از آن را شاهد خواهند بود.

طبق این گزارش براساس مدل های متعدد نقشه های هواشناسی، هند، با بیشترین خشکسالی ،در سال جاری روبه خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی