رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

مواد معدنی

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت : یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در بخش معدن و مواد معدنی افزایش ۱٫۵ میلیارد تنی ذخیره قطعی فلزی جدید است و درعین حال ذخیره قطعی اکتشافی از سالهای دور حدود ۵۰ میلیارد تن ثبت شده بود.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت : یکی از دستاوردهای دولت یازدهم در بخش معدن و مواد معدنی افزایش ۱٫۵ میلیارد تنی ذخیره قطعی فلزی جدید است و درعین حال ذخیره قطعی اکتشافی از سالهای دور حدود ۵۰ میلیارد تن ثبت شده بود.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا « جعفر سرقینی » گفت : بررسی ها نشان می دهد از ذخایر اکتشافی پیشین حدود ۳۵ میلیارد تن به انواع مصالح ساختمانی از قبیل گچ ، آهک، شن، ماسه، سنگ ساختمانی و تزئینی و … اختصاص داشت.

آمار، دولت های پیشین میزان ذخایر شناسایی شده کشور را حدود ۶۰ میلیارد تن نشان می دهد که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .
معاون وزیر صنعت یادآور شد: قبل از وقوع انقلاب اسلامی، اکتشافات سیستماتیک برای شناخت نسبت به مواد معدنی صورت گرفته بود و در دهه ۷۰ شمسی برای تامین نیاز کارخانه های داخلی یک مقدار فعالیت اکتشافی انجام شد، اما کار شاخص در دولت یازدهم به مورد اجرا درآمد .

بزرگترین اکتشافات سیستماتیک در دولت یازدهم

سرقینی اضافه کرد: بررسی ها در زمینه فعالیت شاخص اکتشاف مواد معدنی نشان می دهد که، بزرگترین اکتشافات سیستماتیک در دولت یازدهم رقم خورد که پهنه های معدنی در اختیار بهره برداران دولتی و خصوصی قرار گرفت .
وی گفت : اطلاعات فعلی نشان می دهد از ۱۲۷ پهنه معدنی آماده واگذاری، ۱۰۰ پهنه تاکنون واگذار شده است .
آزادسازی محدوده های بلاتکلیف برای اکتشافات معدنی، موجب شد تا ۱۲۷ پهنه با مساحت ۴۸۵ هزار کیلومتر مربع کشف شود که بخشی از عملیات اکتشافی اولیه توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شد.
آمارهای غیر رسمی حاکی است که از تعداد پهنه های کشف شده، ۱۰۲ پهنه برای استحصال مواد به بخش خصوصی واگذار شده و ۲۵ پهنه نیز به دلیل مخالفت سازمان محیط زیست و یا استقبال نکردن بخش خصوصی، واگذار نشده است.

دولت یازدهم مروج معدنکاری بزرگ مقیاس

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت : واقعیت این است که دولت یازدهم به ارتقای سطح معدنکاری می اندیشد و با وجود اینکه فعالیت معادن کوچک مقیاس ضرورت دارد و با پراکندگی در سطح کشور، امکان اشتغال فراگیر را فراهم می سازند، اما دولت یازدهم در حقیقت معدنکاری بزرگ مقیاس را ترویج می کند.
وی تصریح کرد: امروز زمینه برای فعالیت معادن بزرگ مقیاس فراهم شده و این امر نقش موثری در کاهش هزینه های آب، برق، گاز و غیره به دنبال دارد .

چندین معدن بزرگ مقیاس حاصل آزاد سازی پهنه ها

سرقینی افزود: اکنون که دو سال از زمان آزاد سازی پهنه ها سپری شده، به یقین چند معدن بزرگ مقیاس فلزی برای کشور کشف خواهد شد و به این ترتیب دستاورد مهمی را به دنبال خواهد داشت .
بررسی ها نشان می دهد متوسط عمق اکتشاف در جهان به ۸۰ متر می رسد، اما در کشورمان ۲۰ متر ثبت شده است در عین حال مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که تا عمق یک هزار و ۱۰۰ متری زمین مواد معدنی وجود دارد.
گفتنی است سالانه از پنج هزار و ۴۰۰ معدن فعال کشور حدود ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی استخراج می شود .
میزان حقوق دولتی معادن که در ۹ ماهه ۹۵ ( منتهی به آذر ماه ) از بهره برداران وصول شده،۲ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال (۲۷۷ میلیارد تومان) ثبت شد.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی