رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۱۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 23 April

خط و نشان آمریکا برای رقیب گاز ایران

ایران حدود ۱۰ سال در شروع کار و سالها در سرعت توسعه از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی عقب مانده به طوری که برداشت تجمعی قطر از گاز پارس جنوبی بیش از ۲ هزار میلیارد مترمکعب و برداشت ایران حدود ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعب است.

ایران حدود ۱۰ سال در شروع کار و سالها در سرعت توسعه از قطر در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی عقب مانده به طوری که برداشت تجمعی قطر از گاز پارس جنوبی بیش از ۲ هزار میلیارد مترمکعب و برداشت ایران حدود ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعب است.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد و اصلی‌ترین منبع انرژی ایران و قطر محسوب می‌شود.

این میدان دارای حدود ۱۸۰۰ تریلیون فوت‌مکعب (۵۱ تریلیون متر‌مکعب) گاز طبیعی درجا و ۵۰ میلیارد بشکه ( ۷٫۹ میلیارد متر‌مکعب) میعانات گازی است. این میدان گازی، مساحتی حدود ۹۷۰۰ کیلومتر مربع ( ۳۷۰۰ مایل‌مربع) را پوشش می‌دهد که از این مساحت، ۳۷۰۰ کیلومتر‌مربع ( ۱۴۰۰ مایل‌مربع) آن واقع در آب‌های ایران است و ۶۰۰۰ کیلومتر‌مربع ( ۲۳۰۰ مایل‌مربع) واقع در آب‌های قطر است.

ایران پس از پشت سر گذاشتن دوران جنگ تحمیلی از سال ۱۳۸۱ بهره برداری و تولید گاز از اولین فاز پارس جنوبی را آغاز کرد و با گذشت نزدیک به ۱۵ سال هم اکنون ظرفیت تولید گاز ایران در این میدان مشترک با قطر به حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

از سوی دیگر هم اکنون شمارش معکوس برای بهره برداری کامل از پنج فاز جدید پارس جنوبی شامل فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی آغاز شده که این پنج فاز از ظرفیت تولید روزانه حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین و پالایش شده، ۲۳۷ هزار بشکه میعانات گازی، یک‌هزار و ۲۰۰ تن گوگرد، سه میلیون تن اتان و سه میلیون و ۱۵۰ هزار تن گازمایع شامل پروپان و بوتان برخوردار هستند.

با بهره برداری کامل از این پنج فاز جدید، در مجموع با بهره برداری معادل ۲۱ فاز پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز ایران از این میدان به حدود ۵۵۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، ایران در یک قدمی برداشت روزانه برابر با قطر قرار می گیرد چرا که «محمد مشکین فام» مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، ظرفیت برداشت روزانه قطر را ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرده است. با توجه به این گفته، با بهره برداری از فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ و مرحله دیگری از افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز از پارس جنوبی، ایران از قطر پیشی می گیرد.

بر اساس برنامه های تعیین شده توسعه ای پارس جنوبی، پس از بهره برداری از پنج فاز جدید، سال آینده هم تولید زودهنگام گازطبیعی از پنج فاز دیگر این میدان مشترک شامل ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی آغاز می شود که در این صورت با احتساب تولید زودهنگام روزانه حدود ۷۵ میلیون مترمکعب و سپس تولید نهایی روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت تولید گاز ایران در پارس جنوبی به مرز ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد.

بنابراین ایران در سال ۹۶ موفق به تولید روزانه برابر گاز طبیعی با قطر می شود و با راه اندازی فازهای نیمه کاره، در برداشت روزانه گازطبیعی از این کشور همسایه حاشیه جنوبی خلیج فارس پیشی خواهد گرفت. از همین رو وزیر نفت و دیگر مسئولان دولتی از برابری ایران و قطر در برداشت گاز از پارس جنوبی در سال ۹۶ خبر داده اند.

این برابری تولید در صورتی که به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، تولید روزانه قطر از این میدان مشترک، ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز باشد، در بخش تولید روزانه محقق می شود اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که قطر توسعه “گنبد شمالی” را از سال ۱۹۹۱ میلادی آغاز کرده اما ایران توسعه “پارس جنوبی” را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده است که در شروع به کار ۱۰ سال از قطر عقب مانده ایم. در فاصله سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱ ، قطر حدود ۲۱۰ میلیارد مترمکعب گاز از این میدان استخراج کرده است.

از اینرو، در تولید تجمعی از میدان گازی پارس جنوبی فاصله معناداری با طرف قطری داریم. این در حالی است که به استناد آخرین گزارش ارائه شده از سوی شرکت نفت و گاز پارس، مجموع برداشت گاز طبیعی ایران از پارس جنوبی از سال ۱۳۸۱ تا پایان سال ۹۴ به میزان ۸۷۹ میلیارد مترمکعب بوده که با توجه به تولید بیش از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب گاز از این میدان مشترک از ابتدای سال ۹۵ تا امروز، میزان برداشت تجمعی ایران از گاز میدان پارس جنوبی  به بیش از یک هزار میلیارد مترمکعب رسیده است.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت شهریورماه امسال در خصوص برداشت تجمعی قطر از میدان گازی پارس جنوبی گفت: از منظر تجمعی قطر بیش از ۲ برابر ایران برداشت کرده است.

این عضو کابینه دولت ۴ روز پیش نیز (۱۹ اسفند) در خصوص فاصله بین برداشت تجمعی ایران و قطر از میدان گازی پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: “به امید خدا ما برای دومین بار از نظر برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی به قطر می‎رسیم و امیدواریم اضافه تر هم شود اما در زمینه تولید تجمعی رسیدن به قطر سال‎ها به طول می‎انجامد زیرا زمانی که فرصت‎ها از دست می روند به سادگی نمی توان جبران کرد.”

با توجه به گفته های وزیر نفت، برداشت تجمعی قطر از گاز پارس جنوبی بیش از ۲ هزار میلیارد مترمکعب است، در حالی که ایران تاکنون ۱۰۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از میدان مشترک پارس جنوبی برداشت کرده است.

 

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی