رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۲۸ شعبان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 11 April

تفاهم‌نامه همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان با حضور مهندس حسن قربانخانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و علی وکیلی مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ۲۲ اسفند ۹۵ به امضا رسید.

تفاهم‌نامه همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان با حضور مهندس حسن قربانخانی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و  علی وکیلی مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ۲۲ اسفند ۹۵ به امضا رسید.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از روابط عمومی سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان ، در ابتدای این جلسه مشاور مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: بخش ساختمان در بین بخش های مصرف کنندگان نهایی انرژی جایگاه اول را دارد (۳۸ تا ۴۰ درصد). از این رو هم در ساختمان های تجاری و اداری و هم مسکونی در ایران، شاخص های انرژی بری با نرم جهانی فاصله بسیاری دارد.

حامد حوری جعفری افزود: برحسب اطلاعات برچسب انرژی و  طرح جامع انرژی، در ایران در بخش خانگی به طور متوسط حدود ۴۶۰ کیلووات ساعت به ازای هر متر مربع سطح زیربنا در سال انرژی مصرف می شود که این رقم در مناطق سردسیر به ۷۰۰ کیلووات ساعت و در بخش تجاری حدود ۸۲۰ کیلووات ساعت به ازای هر متر مربع است.

وی متوسط مصرف در بخش خانگی در دنیا را ۱۶۰ تا ۲۰۰کیلووات ساعت و در بخش تجاری ۵۰۰کیلووات ساعت اعلام کرد و گفت:مقایسه این آمار فاصله بسیار ایران با دنیا را نشان می دهد از این رو اجرای راهکارهای بهینه سازی مصرف سوخت  اهمیت بسیاری دارد.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان اظهار کرد: عمدتا به دلیل جایگاه و نقشی که سازمان نظام مهندسی در ساخت و ساز و اعمال قوانین و مقررات در هنگام ساخت و نگهداشت و بهره برداری از ساختمان دارد همکاری بین این سازمان و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت حتما تاثیر بسیاری در مدیریت مصرف انرژی در بحث ساختمان خواهد داشت.

مسئول هماهنگی قانون اصلاح الگوی مصرف شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: یکی از زمینه های همکاری ما با سازمان نظام مهندسی اجرای طرح ارتقای کارایی موتورخانه ها در ساختمان های موجود و در حال بهره برداری است که ۶۰۰ هزار موتورخانه در قالب این طرح قرار است با راهکارهای بلندمدت به سازی شوند.

جعفری افزود: برای اندازه گیری و صحه گذاری راهکارهای صرفه جویی لازم است یک شخص حقیقی یا حقوقی ثالث و متخصص حصول صرفه جویی را تایید کند که به اعتقاد ما بهترین متخصصان در این حوزه مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی در رشته های مختلف هستند. راه اندازی دوره های آموزشی در این زمینه نیز از دیگر زمینه های همکاری مشترک فی مابین است.

وی با بیان اینکه از دیگر موضوعات مورد توجه در این تفاهم نامه اجرای دقیق قوانین و مقررات است، اظهار کرد: برای مثال رعایت مبحث ماده ۱۹ می‌تواند به ۳۰ تا ۴۰ درصد صرفه جویی در ساختمان در حال ساخت بینجامد در حالی که ۳ تا ۵ درصد هزینه‌های احداث ساختمان را افزایش می دهد.

مشاور مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: یکی دیگر از زمینه‌های مشترک تفاهم‌نامه، برچسب انرژی ساختمان است که موضوع ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف و  ناظر بر ارتقای کارآیی انرژی در ساختمان‌های موجود است.

وی اظهار کرد: بحث بعدی مربوط به بحث استانداردهای مصالح ساختمانی و همچنین اصول و تکنیک های ممیزی انرژی در بخش ساختمان و تاسیسات ساختمانی است که در این تفاهم نامه مورد توجه قرار گرفته است.

در ادامه این جلسه، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان تهران نیز اظهار کرد: وظیفه سازمان نظام‌ مهندسی تسنیق امور مهندسی و ارائه خدمات هرچه بهتر با هدف افزایش کیفیت ساخت و ساز و زندگی است . با توجه به این وظیفه و در راستای قانون اصلاح الگوی مصرف و سیاست های مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی این تفاهم‌نامه بین دو سازمان برنامه ریزی شده است.

مهندس رامین کرمی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه از ابتدای سال ۱۳۹۶ اجرایی خواهد شد و امیدواریم رهاورد این تفاهم نامه تا نیمه اول سال ۹۶ملموس باشد،افزود: اهداف این تفاهم نامه در دو گروه دسته بندی شده؛ مباحث و قوانین موجود که مبحث ۱۹ و قانون اصلاح الگوی مصرف و… را شامل می شود و زمینه های همکاری جدید. وی در خصوص زمینه های همکاری جدید این دو سازمان در تفاهم نامه نیز گفت: همکاری در  پروژه های ماده ۱۲، همکاری در برگزاری همایش های ملی و بین المللی در بحث فرهنگ سازی و انتقال تجربیات صنعتگران در راستای اصلاح الگوی مصرف و کاهش آلودگی های زیست محیطی، تهیه اقلام و تجهیزات استاندارد، آموزش و ارتقای مهندسان در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی  … از جمله مسائل مورد توجه در این تفاهم نامه همکاری است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی