رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

همکاری ایران و استرالیا در بخش آب و انرژی‌های نو

معاون امور برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو؛ علیرضا دائمی، گفت: ایران تمایل دارد در زمینه های مختلفی همچون تغییر اقلیم، انرژی‌های نو، شیرین سازی آب دریا و استفاده از فاینانس‌های بین المللی فعالیت کند و چنانچه شرکت‌های استرالیایی در این خصوص حاضر به فعالیت باشند، ایران حاضر به همکاری است.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، به نقل از پاون، «علیرضا دائمی» معاون امور برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو عصر یکشنبه در ملاقات با «مارتین همیلتون اسمیت» وزیر تجارت و سرمایه گذاری ایالت استرالیای جنوبی اظهارکرد: ایران و استرالیا از نظر آب و هوایی بسیار مشابه هستند و حدود سه چهارم از خاک ایران در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد.

وی افزود: این عامل باعث شده تا در طول تاریخ آب از جایگاه ویژه ای برای ایرانی‌ها برخوردار باشد. در برنامه ششم توسعه، بحث مدیریت آب در کنار حفظ محیط زیست و اشتغال از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی تصریح کرد: زمینه‌های همکلاری بسیار خوبی بین پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های دو کشور برای انجام تحقیقات مشترک در زمینه مسائل آب و انرژی وجود دارد.

وی گفت: در حال حاضر دو دانشگاه ملبورن و شریف در حال همکاری در زمینه انجام تحقیقات علمی و پژوهشی در زمینه آب در کشور هستند.

دائمی با اشاره به زمینه‌های کاری وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو در ایران به طور هم‌زمان وظیفه تولید، انتقال و نگهداری این مایع حیات و انرژی را در کشور بر عهده دارد؛ همچنین این وزارتخانه مسئول جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری و روستایی نیز هست.

وی ادامه داد: ایران تمایل دارد در زمینه های مختلفی همچون تغییر اقلیم، انرژی‌های نو، شیرین سازی آب دریا و استفاده از فاینانس‌های بین المللی فعالیت کند و چنانچه شرکت‌های استرالیایی در این خصوص حاضر به فعالیت باشند، ایران حاضر به همکاری است.

وی تأکید کرد: سواحل وسیعی در جنوب کشور وجود دارد و شیرین سازی آب دریا یکی از برنامه‌های جدی وزارت نیرو برای سال‌های آتی است و شرکت‌های استرالیایی با توجه به دانش و تکنولوژی ای که دارند می‌توانند در این زمینه بسیار راهگشا باشند.

وزیر تجارت وسرمایه گذاری ایالت استرالیای جنوبی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت آب در این ایالت، گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و استرالیا در حال حاضر حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است که با توجه به حجم اقتصاد دو کشور چندان مناسب نیست.

وی افزود: امیدواریم با گشایشی که در فضای پسابرجام حاصل شده بتوانیم تعاملات دو کشور را در زمینه‌های دانشگاهی و تحقیقاتی، مدیریت آب و تکنولوژی، بهره وری انرژی، شیرین سازی آب دریا و انرژی‌های نو گسترش دهیم.

وی تصریح کرد: سه دانشگاه برتر استرالیا که دوتای آ‌نها از جمله دانشگاه‌های برتر دنیا نیز به مشار می‌روند در ایالت استرالیای جنوبی قرار دارند و در زمینه‌های تحقیقاتی بسیار با تجربه هستند.

همیلتون اسمیت ادامه داد: در حوزه شیرین سازی آب دریا و انتقال آن نیز شرکت‌های استرالیایی از تجربیات خوبی برخوردار هستند و در حال حاضر نیز حدود ۲ میلیارد دلار در بحث شیرین سازی آب دریا در حال سرمایه گذاری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث انرژی‌های تجدیدپذیر نیز استرالیا از سابقه بسیار خوبی برخوردار است و در حال حاضر حدود ۴۴ درصد از سهم انرژی استرالیا از محل انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود و هدف ما رساندن این عدد به ۶۰ درصد از کل انرژی است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی