رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

در این مقاله ميزان مصرف گاز قبل و بعد از نصب بويلرهای چگالشی Wolf آلمان در چند پروژه اجرا شده به عنوان نمونه مقايسه شده است که میزان مصرف راندمان بویلر های چگالشی و مصرف بهینه این بویلر ها را نشان می دهد.

در این مقاله ميزان مصرف گاز قبل و بعد از نصب بويلرهای چگالشی Wolf آلمان در چند پروژه اجرا شده به عنوان نمونه مقايسه شده است که میزان مصرف راندمان بویلر های چگالشی و مصرف بهینه این بویلر ها را نشان می دهد.

امروزه با توجه به افزايش روز افزون اهميت مسائل مربوط به كاهش مصارف انرژيهاي فسيلي به دليل محدود بودن منابع آنها، كاهش آلودگي هاي زيست محيطي و همچنين برنامه افزايش هزينه ي حامل هاي انرژي تا قيمت جهاني در كشور، اهميت استفاده از تجهيزات و ادوات مصرف كنندهي انرژي با راندمان بالا و داراي استانداردهاي جهاني بيشاز پيش نمايان مي گردد.

از بخش هايي كه بيشترين ميزان مصارف انرژي در ميان تمام صنايع را به خود اختصاص داده است، بخش سرمايش و گرمايش و تهويه مطبوع ميباشد كه با استفاده از تجهيزات مدرن و كاهش مصارف انرژي در اين بخش ميتوان نيازهاي كارفرمايان در بخش كاهش هزينه هاي اجرايي و دوره بازگشت سرمايه، نيازهای مصرف كنندگان در بخش هزينه هاي پرداختي قبوض و مهمتر از همه نياز ملي كشور در بخش كاهش مصارف انرژی های فسيلی برآورده خواهد شد.

 

در اين گزارش استفاده از بويلرهاي چگالشي در چند پروژه اجرا شده و تأثير آن بر مصرف گاز هريك از ساختمانها مورد بررسي قرار گرفته است.

۲-    معرفي ساختمان
–    دبيرستان دخرانه شهيد باهنر
دبيرستان دخترانه شهيد باهنر تهران با حدود ۵۰۰۰ متر مربع زيربناي آموزشي در قالب ۳ طبقه شامل ۳۴ كلاس درسي ميباشد كه در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ با همكاري سازمان نوسازي مدارس استان تهران، جهت نوسازي سيستم حرارت مركزي و كاهش مصارف و هزينه هاي پرداختي گاز تعداد ۲ دستگاه پكيج چگالشي مركزي مدل Wolf-MGK-300-kW جهت تأمين نياز حرارتي گرمايش و آبگرم مجموعه انتخاب و جايگزين ۳ دستگاه بويلر فولادي موجود در موتورخانه مجموعه شدند.
در جدول شماره ۱ ميزان مصرف گاز مدرسه در دوره ي يك ساله قبل و بعد از نصب بويلرهای چگالشی Wolf با توجه به قبض گاز موجود در سايت شركت ملي گاز به شماره اشتراك ۰۰۳۱۹۵۹۹۵۵۸۰ ارائه شده است.

j1

همانگونه كه در جدول مشخص است متوسط مصرف گاز در سال ۱۳۸۹ قبل از نصب سيستم چگالشي در حدود ۵۳۷۰۹ متر مكعب بوده كه اين مقدار در مقايسه با مدت زمان مشابه بعد از نصب بويلرهاي چگالشي با ۲۲۹۳۳ متر مكعب كاهش، مصرف گاز ۳۰۷۷۶ متر مكعب شده است. با توجه به اطلاعات موجود، مشاهده مي شود كه بهره برداري از بويلرهاي چگالشي موجب كاهش ۴۳ درصدي مصرف گاز مجموعه شده است.

sh1

sh2

–    ساختمان اداري نيلي
ساختمان اداري نيلي با ۳۵۰۰ متر بنا واقع در خيابان سهروردي تهران كه در تاريخ ۲۰/۰۸/۱۳۸۹ موتورخانه سنتي ساختمان با بويلرهاي چگالشي جايگزين گرديد.

در جدول ۲ ميزان مصرف گاز اين ساختمان در دوره ي يك ساله قبل و بعد از نصب بويلرهاي چگالشي  با توجه به قبض گاز موجود در سايت شركت ملي گاز به شماره اشتراك ۳۲۱۰۴۹۱۵۱۰ ارائه شده است.

j2

همانگونه كه در جدول مشخص است متوسط مصرف گاز در طول يك سال، قبل از نصب سيستم چگالشي در سال ۱۳۸۷ در حدود ۳۳۷۵۱ متر مكعب بوده كه اين مقدار در مقايسه با مدت زمان مشابه بعد از نصب بويلرهای چگالشی Wolf در سال ۱۳۹۱ با ۱۸۷۴۷ متر مكعب كاهش، مصرف گاز ۱۵۰۰۴ متر مكعب شده است. با توجه به اطلاعات موجود، مشاهده مي شود كه بهره برداري از بويلرهاي چگالشي موجب كاهش ۵۶ درصدي مصرف گاز مجموعه شده است.

 

 

–    ساختمان مسكوني تهران
ساختمان ويلايي مسكوني با ۶۰۰ متر بنا واقع در محدوده ميدان ونك كه در تاريخ ۱۰/۱۱/۱۳۹۰ موتورخانه سنتي ساختمان با بويلرهاي چگالشي جايگزين گرديد. لازم به ذكر است شماره اشتراك قبض گاز اين ساختمان ۰۳۰۳۰۱۰۰۷۰۱۲۵۰۸ مي‌باشد.

j3

همانگونه كه در جدول مشخص است متوسط مصرف گاز در طول دوره اي در حدود ۱ سال، قبل از نصب بويلرهای چگالشی Wolf در حدود ۱۸۹۱۱ متر مكعب بوده كه اين مقدار در مقايسه با مدت زمان مشابه بعد از نصب بويلرهاي چگالشي با ۸۵۸۶ متر مكعب كاهش مصرف گاز ۱۰۳۲۵ متر مكعب شده است. با توجه به اطلاعات موجود، مشاهده مي شود كه بهره برداري از بويلرهاي چگالشي موجب كاهش ۴۵ درصدي مصرف گاز مجموعه شده است.

 

۳-    نتيجه گيري كلي
سيستم هاي نوين حرارتي مركزي چگالشي علاوه بر آنكه موجب صرفه جويي بالاي ۴۵ درصدي در مصرف گاز سالانه ساختمان و كاهش ۲۵ درصدي مصرف برق اين تجهيزات خواهند شد، با كاهش سر و صدا و لرزش هاي متداول كاركرد بويلرهاي سنتي، آزاد سازي فضاي موتورخانه، رفع مشكلات دودكش و همچنين كاهش نيازمندي به تعمير و نگهداري ساليانه موتورخانه، افزايش رضايتمندي بهره برداران و كيفيت ساخت را موجب مي گردد.

اين در حالي است كه مطابق با طرح تحول اقتصادي، در صورت افزايش قيمت حامل هاي انرژي، زمان بازگشت سرمايه و شرايط سرمايه گزاري طرح به شدت بهبود يافته و استفاده از اين تكنولوژي در ساختمان به عنوان وجه متمايز كننده آن شناخته شده و منافع بيش از پيش كارفرماي محترم را تأمين خواهد نمود.


صفحه معرفی شرکت WOLF آلمان در پرتال جامع صنعت و تاسیسات ویکی پی جی

منابع: سایت مبنا، نمایندگی محصولات ولف آلمان

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی