رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

تکمیل طرح فولاد سبزوار گام محکم دولت یازدهم برای رونق اشتغال در شرق کشور

طرح فولاد سبزوار از جمله هشت طرح مهم فولاد کشور است که ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن محصول فولاد اسفنجی و اشتغال ۲ هزار نفر را به صورت مستقیم دارد.

طرح فولاد سبزوار از جمله هشت طرح مهم فولاد کشور است که ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن محصول فولاد اسفنجی و اشتغال ۲ هزار نفر را به صورت مستقیم دارد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از ایرنا، این طرح هم زمان با هفت طرح فولادی دیگر در استان های چهار محال و بختیاری، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، کرمان و یزد در راستای جبران کمبود این محصول در کشور در سال ۱۳۸۶ آغاز شد.

در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به غرب خراسان رضوی در آذرماه ۱۳۹۵ رفع مشکلات و تسریع در روند تکمیل و بهره برداری از طرح مورد توجه قرار گرفت و این طرح با مشارکت ۸۵ درصدی بخش خصوصی در حال تکمیل است.

توجه ویژه دولت برای تکمیل طرح فولاد سبزوار

فرماندار جوین در این خصوص اظهار کرد: این طرح قرار بود در دولت گذشته و در مدت ۳۶ ماه با تخصیص ۱۶ هزار میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری برسد.

حسین جمشیدی افزود: به دلیل تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی در زمان دولت وقت، اعتبارات مورد نیاز به این طرح اختصاص پیدا نکرد و به همین دلیل پروژه در سال های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۳۰ درصد متوقف شد.

وی ادامه داد: طرح فولاد سبزوار در زمینی به وسعت ۲۴۳ هکتار اجرا شد که هم اکنون مرحله نخست آن در مرحله تکمیل قرار دارد و امید است با برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال ۱۳۹۵ به بهره برداری برسد.

جمشیدی گفت: موضوع تامین سوخت مورد نیاز کارخانه فولاد سبزوار از جمله مشکلات مهم آن بودکه این مشکل با اجرای خط لوله ۳۰ اینچ گاز در این منطقه رفع شد.

او اضافه کرد: طرح سوخت رسانی به کارخانه با تدبیر دولت و پیگیری مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۴ و با اختصاص هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال آغازشد.

فرماندار جوین ادامه داد: این خط لوله با قطر ۳۰ اینچ و به طول ۸۰ کیلومتر به کارخانه پارس فولاد سبزوار می رسد و در ادامه در مسیر استان خراسان شمالی به خط لوله ۲۰ اینچ متصل می شود.

او به لزوم نزدیکی ایستگاه راه آهن به کارخانه فولاد اشاره و تصریح کرد: طرح جابه جایی ایستگاه راه آهن اسفراین به بخش حکم آباد جوین با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال در محدوده این بخش در حال اجرا است.

پیشرفت ۸۰ درصدی فاز نخست کارخانه پارس فولاد سبزوار

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار نیز اظهار کرد: کارخانه پارس فولاد سبزوار واقع در دشت جوین در واحد احیاء ۸۲ درصد و در کل پروژه دارای ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

علی امیدبخش گفت: این طرح صنعتی ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی را دارد و مرحله نخست آن با سرمایه گذاری ۸۵ درصدی بخش خصوصی و ۱۵ درصدی بخش دولتی تا پایان امسال به بهره برداری می رسد که زمینه اشتغال مستقیم برای حدود ۵۰۰ نفر نیروی متخصص و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم در منطقه غرب خراسان رضوی فراهم می شود.

وی با بیان اینکه طرح فولاد سبزوار قابلیت افزایش ظرفیت تولید تا سقف یک میلیون تن را نیز دارد یادآور شد: واحد فولادسازی این پروژه نیز ظرف سه سال آینده تکمیل و به بهره‌ برداری می‌رسد.

امیدبخش با تاکید بر اینکه فولاد از جمله صنایعی است که زمینه پیشرفت منطقه غرب خراسان رضوی را تسریع می بخشد، عنوان کرد: با راه اندازی این کارخانه نگاه جدیدی در چشم اندازی توسعه صنعتی شهرستان های سبزوار و جوین به وجود می آید.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین محصولات تولیدی این کارخانه ورق فولادی است، اضافه کرد: جمهوری اسلامی دومین تولید کننده خودرو در غرب آسیا محسوب می شود و با توجه به نیاز کشور جهت تامین ورق مورد نیاز برای تولید خودرو، راه اندازی کارخانه فولاد سبزوار می تواند به مهمترین قطب تولید ورق مورد نیاز خودرو در استان و کشور تبدیل شود.

تاکید مجلس و دولت یازدهم بر تکمیل طرح پارس فولاد سبزوار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طرح پارس فولاد سبزوار از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۹۲ با روند کندی در حال ساخت بود و در این مدت دولت وقت فقط ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل این طرح اختصاص داد.
رمضانعلی سبحانی فر افزود: با روی کارآمدن دولت یازدهم و توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی، زمینه برای تکمیل این طرح فراهم شد و روند ساخت این طرح صنعتی با پیش بینی سرمایه ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال سرعت گرفت.

وی گفت: در طول سه سال گذشته پنج هزار میلیارد ریال با سرمایه گذاری بخش خصوصی و ۱۲ هزار میلیارد ریال از طریق فاینانس به طرح فولاد سبزوار اختصاص یافت که اختصاص اعتبارات فاینانس این طرح در انتظار صدور مجوز از سوی شورای اقتصاد کشور است.

سبحانی فر ادامه داد: تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال توسط سرمایه گذار به این طرح اختصاص یافته و هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال نیز توسط سرمایه گذار تا پایان امسال برای آغاز عملیات بهره برداری تخصیص داده می شود.

وی با بیان اینکه با احداث این کارخانه زمینه لازم برای ایجاد کارخانه‌های تامین‌کننده مواد اولیه برای تامین نیازهای کارخانه فولاد نیز ایجاد می‌شود، گفت: کارخانه‌های فرومنگنز، فروسلیس، فروکروم و غیر آن از این جمله این کارخانه ها است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه عملیات اجرایی مرحله دوم این کارخانه به‌ زودی آغاز می‌شود، اظهار کرد: براساس مذاکرات و پیگیری‌های صورت گرفته ۲۷۰ میلیون یورو برای اجرای این مرحله اختصاص داده می‌شود.

وی یادآور شد: مهمترین مشکل این طرح برای آغاز کار تامین مواد اولیه این کارخانه بود که این مشکل نیز با توسعه کارخانه‌های گُندله و کنسانتره در شهرستان خواف حل شد.

سبحانی فر گفت: در حال حاضر آزمون استخدامی برای ۵۰۰ نفر نیروی متخصص این کارخانه برگزار شده است که پس از طی مراحل استخدام وارد کارخانه می شوند.

سبحانی‌فر با بیان اینکه مشکلات زیرساختی کارخانه فولاد سبزوار در حوزه تامین آب و زیرساخت ریلی آن حل شده است گفت: با راه‌اندازی این کارخانه بیش از ۷۰ عنوان صنایع پایین‌دستی و بالا‌دستی در سطح منطقه ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه فولاد سبزوار نیز سهم بسزایی در گردش اقتصادی کشور دارد، یادآور شد: امروز منطقه سبزوار و جوین با یک جهش اقتصادی و صنعتی مهم روبه‌رو هستند و با راه اندازی این کارخانه بخش مهمی از بیکاری در این مناطق حل می شود.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری جوین در فاصله ۳۱۰ کیلومتری از غرب مشهد مقدس قرار دارد.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی