رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 24 June

ابهامات جانمایی شرکت ها در بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

نمایشگاه بین المللی نفت یکی از مهمترین نمایشگاه هایی است که هر ساله در حوزه نفت و انرژی برگزار می شود. امسال نیز بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی توسط وزارت نفت برگزار خواهد شد و در این نمایشگاه بزرگترین شرکت های داخلی به همراه شرکت های خارجی، جدیدترین دستاوردهای خود را در معرض دید عموم قرار می دهند.

نمایشگاه بین المللی نفت یکی از مهمترین نمایشگاه هایی است که هر ساله در حوزه نفت و انرژی برگزار می شود. امسال نیز بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی توسط وزارت نفت برگزار خواهد شد و در این نمایشگاه بزرگترین شرکت های داخلی به همراه شرکت های خارجی، جدیدترین دستاوردهای خود را در معرض دید عموم قرار می دهند.

به گزارش خبرنگار ویکی پی جی، بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در حالی در اردیبهشت ماه ۹۶ کار خود را آغاز خواهد کرد که اعتراضاتی از طرف شرکت های ثبت نام کننده در این نمایشگاه به گوش می رسد.

برای شفاف شدن این ابهامات  مدیر سایت جامع اطلاع رسانی نمایشگاهی (رخدادنما) در مصاحبه با خبرنگار ویکی پی جی، توضیحاتی به نقل از شرکت های ثبت نام کننده در بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ارایه کردند.

مدیر سایت جامع اطلاع رسانی نمایشگاهی با اشاره به این که رخدادنما، سایت اطلاع رسانی نمایشگاهی است گفت: بسیاری از شرکت های ثبت نام کرده در نمایشگاه نفت، رخدادنما را با ستاد برگزاری نمایشگاه نفت اشتباه گرفته و با رخداد نما تماس گرفته و اعتراضات خود را مطرح می کنند که رخداد نما پیگیری ها یی در این زمینه انجام دهد.

وی با اشاره به اهمیت این نمایشگاه برای شرکت کنندگان گفت: این نمایشگاه برای شرکت های فعال در حوزه انرژی و تاسیسات کشور بسیار مهم است و اهمیت این نمایشگاه باعث شده که وزارت نفت پیش ثبت نام این نمایشگاه را از بهمن ماه سال جاری آغاز کند.

برگزار کننده این نمایشگاه اعلام کرده بود که جانمایی شرکت ها بر اساس اولویت ثبت نام خواهد بود که بر همین اساس در ساعات اولیه شروع ثبت نام مراجعه از طرف شرکت ها بسیار زیاد بود.

ولی ثبت نام از همان ابتدا با مشکل همراه بود و اختلال سایت ثبت نام در روز اول باعث شد که بسیاری از شرکت ها نتوانند در ساعات برنامه ریزی شده ثبت نام کنند.

جانمایی شرکت ها بعد از گذشت دو هفته مشخص شد که در ادامه اعتراضاتی را از طرف شرکت ها ی ثبت نام کننده در پی داشت.

مدیر سایت جامع اطلاع رسانی نمایشگاهی به نقل از شرکت های بسیاری که اعتراض خود را به گوش آنها رسانده بودند گفت: وزارت نفت اعلام کرده بود که جانمایی  شرکت ها بر اساس اولویت ثبت نام خواهد بود ولی شواهد نشان می دهد که وزارت نفت در جانمایی شرکت ها سلیقه ای عمل کرده است.

بسیاری از شرکت ها معترض بوده اند که تمامی جانمایی های مناسب در اختیار شرکت های خارجی قرار گرفته است و بقیه جانمایی ها به صورت سلیقه ای و گاها به صورت راندم انجام گرفته و شرکت های داخلی در فضاهای نامناسب نمایشگاه پراکنده شده اند.

به گفته مدیر سایت اطلاع رسانی نمایشگاهی، یکی از شرکت های ثبت نام کننده مدعی است، فضایی که امسال در اختیار آن قرار گرفته دقیقا همان فضایی است که سال گذشته در اختیار آن  بوده است در حالی که ثبت نام این شرکت در اولین ساعات ثبت نام بوده و با توجه به این که جانمایی بر اساس اولویت ثبت نام است، انتظار می رفت فضای بهتری در اختیار آنها قرار بگیرد.

این شرکت اعلام کرده است که طبق پیگیری های انجام گرفته، امسال جانمایی جدیدی صورت نگرفته است و دقیقا فضای سال گذشته برای هر شرکت در نظر گرفته شده است.

این شرکت در پی پیگری هایی که داشته است متوجه شده است که غرفه جانبی متعلق به شرکتی است که سال گذشته نیز در آن فضا بوده است و این مسئله نشانگر این است که جانمایی اصلا بر اساس اولویت ثبت نام نبوده و این شایبه را به وجود آورده که مسوول برگزار کننده بر اساس جانمایی سال گذشته جانمایی کرده است و همچنین فضاهای مناسب را به کشور های خارجی اختصاص داده است.

به گفته مدیر رخدادنما به نقل از شرکت های ثبت نام کننده، شرکت در این نمایشگاه هزینه ی بالایی را بر شرکت کنندگان اعمال می کند، گاها هزینه های جاری نمایشگاه اعم از انتقال دستگاه ها و غرفه سازی ها بسیار بالاست و اگر قرار باشد این هزینه ها هیچ بازخوردی برای شرکت های حاضر نداشته باشد شرکت در نمایشگاه بی معنی است.

برگزار کننده این نمایشگاه اعلام کرده است که ثبت نام کنندگان می توانند اعتراضات خود را با ایمیل مطرح کنند، ولی تا به حال به اعتراضات نیز ترتیب اثر داده نشده است و برگزار کننده در پاسخ به اعتراضات تنها به این جمله بسنده کرده است که لیست انتظار شرکت کنندگان بسیار طولانی است و اگر شرکتی اعتراض داشته و قصد انصراف از شرکت در نمایشگاه را داشته باشد، گزینه های جایگزین بسیار است.

سال گذشته نیز شرکت های حاضر در نمایشگاه به این وضع اعتراض کرده بودند که از طرف برگزار کننده قول داده شده بود که در نمایشگاه سال آتی این نواقص رفع شود، ولی این نواقص و ایرادات همچنان پابرجاست.

به گفته مدیر سایت اطلاع رسانی نمایشگاهی، این شرکت اعلام کرده است که در صورت عدم توجه به اعتراضات، از شرکت در این نمایشگاه انصراف خواهد داد.

مدیر سایت اطلاع رسانی نمایشگاهی با اشاره به سیاست حمایت از تولید داخلی گفت: با توجه به وضع نامساعد صنعت و تاسیسات کشور، شرکت ها و تولید کننده های داخلی انتظار دارند که بیشتر از این مورد حمایت قرار بگیرند ولی این برخوردها این شایبه را به وجود می آورد که شرکت های خارجی بیشتر از شرکت های داخلی مورد توجه هستند و در این نمونه خاص بهترین فضای ارایه دستاوردها در اختیار شرکت های خارجی قرار گرفته است و این در حالی است که باید به دانش و سواد ایرانی بیشتر از این ها بها داده شود تا تولید داخل مورد حمایت قرار گیرد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی