رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۱۰ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 22 April

بنگاه های کوچک و متوسط

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تحقق هدف گذاری انجام شده برای پرداخت ۱۶۰ هزار میلیارد ریال(۱۶هزار میلیارد تومان) تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: اکنون بالغ بر ۱۶۵ هزار میلیارد ریال (۱۶ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان) تسهیلات پرداخت شده است.

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تحقق هدف گذاری انجام شده برای پرداخت ۱۶۰ هزار میلیارد ریال(۱۶هزار میلیارد تومان) تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط اشاره کرد و گفت: اکنون بالغ بر ۱۶۵ هزار میلیارد ریال (۱۶ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان) تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش گروه بانک، بیمه و بورس ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا ولی الله سیف شب گذشته در مراسم تقدیر از برگزیدگان دومین جشنواره رسانه ای نقد نظام بانکی با محوریت بانک اقتصاد نوین در تالار سوره حوزه هنری ادامه داد: هدف گذاری نظام بانکی کشور امسال به سمت حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط بود که تا حد بسیار زیادی در تحقق این هدف گذاری موفق عمل کرد.

رییس کل بانک مرکزی به پرداخت ۱۶۵ میلیارد ریال در قالب تسهیلات به دو هزار و ۲۵۰ بنگاه کوچک و متوسط اشاره کرد و افزود: پرداخت این تسهیلات نتیجه مثبتی در رشد اقتصادی کشور داشته است.

سیف، به رشد ۱۴٫۴ درصدی در سه ماهه سوم امسال اشاره کرد و آن را نتیجه جهت گیری صحیح نظام بانکی در حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط ارزیابی کرد.
به گفته وی، منجمد شدن بخش عمده دارایی های نظام بانکی از آسیب های جدی این نظام بوده که تلاش گسترده ای برای زنده شدن این دارایی ها در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت که تا حدودی هم موفق عمل شده است.

رییس کل بانک مرکزی دستآورد های نظام بانکی در دولت یازدهم را خوب توصیف کرد و به آرامشی که در اقتصاد کشور و همچنین بازارهای پولی و مالی حاکم شد اشاره و آن ها را ناشی از نقش نظام بانکی در ایجاد این آرامش دانست.

سیف در ادامه به روحیه نقد و انتقاد در جامعه رسانه ای کشور اشاره کرد و نقد را زمانی موثر ارزیابی کرد که منصفانه باشد.
عالی ترین مقام بانکی کشور گفت: نقد اگر با مسایل سیاسی اختلاط پیدا کند اثرگذاری خود را از دست خواهد داد و نقد منصفانه زمانی ممکن است که نقاد اشراف کامل به موضوع مورد نقد داشته باشد.

به گفته وی، نظام بانکی کشورمان هم نقاط قوت و هم نقاط ضعفی دارد که برای نقد باید این دو باهم لحاظ شوند زیرا اکنون نظام بانکی در تنگنا قرار دارد بنابراین ضروری است اگر قرار است انتقادی باشد منصفانه صورت گیرد.

اثرهای پسابرجام در نظام بانکی

سیف در بخش دیگری به شرایط مثبتی که در پسابرجام برای کشور بوجود آمده اشاره کرد و یادآورشد: اکنون شاهد گسترش ارتباط نظام های بانکی جهان با کشورمان هستیم و شرایط به گونه ای شده که قابل مقایسه با پیش از اجرای برجام نیست.

توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان شناخته شده و رسمی برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد.
رییس کل بانک مرکزی به برقراری ارتباط کارگزاری نظام بانکی کشورمان با بانک های جهانی اشاره و آن را مقدمه ای برای برقراری ارتباط تجاری بانک ها بایکدیگر توصیف کرد.

به گفته وی اکنون اقبال نظام بانکی جهانی برای ارتباط با نظام بانکی ایران هر روز افزایش می یابد که در اثر این افزایش تعامل ها نظام بانکی کشورمان جایگاه خود را باز خواهد یافت.
رییس کل بانک مرکزی با بیان این که اقتصاد کشورمان بانک محور است، تاکید کرد: انتقاد سازنده می تواند به انتخاب مسیر درست کمک شایانی کند.

سیف، نظام بانکی را مواجه با توقع ها دانست که برخی به جا و برخی نابجا هستند که انتقاد سازنده باید در مسیری قرار گیرد که بانک بتواند توقع های بجا را برآورده ساخته و از پرداخت به توقعات نابجا برحذر بماند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی