رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
  • الجمعة ۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 16 April

آب و برق

با حضور رییس جمهوری و وزیر نیرو ۲ طرح بزرگ آب و برق در استان خراسان رضوی شامل سد چهچهه در شهرستان کلات و پست ۱۳۲ کیلوولت شهید رجایی مشهد افتتاح شد.

با حضور رییس جمهوری و وزیر نیرو ۲ طرح بزرگ آب و برق در استان خراسان رضوی شامل سد چهچهه در شهرستان کلات و پست ۱۳۲ کیلوولت شهید رجایی مشهد افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر امروز (چهارشنبه) و در جریان سفر به مشهد مقدس، ضمن افتتاح بخش تکمیلی بیمارستان ۶۱۰ تختخوابی امام رضا(ع) از طریق ویدئو کنفرانس، دستور افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ پروژه را در سطح استان خراسان رضوی صادر کرد.
در این مراسم رییس جمهوری با بیان اینکه افتتاح و یا آبگیری ۱۵ سد در سال جاری خبر خوشی برای مردم است، اظهار کرد: با این وجود این سدها حدود ۲.۷ میلیارد مترمکعب آب در آنها ذخیره می شود و اجرای طرح های آبیاری و زهکشی کارهای بزرگی بوده که در بخش آب کشور انجام شده است.
دکتر روحانی ادامه داد: امسال بیش از ۲ هزار مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده و طبق برنامه سال آینده ۳ هزار مگاوات نیز اضافه خواهد شد؛ این موضوع برای توسعه کشور بسیار مهم است.
وی با اشاره به حوادث اخیر خوزستان و قطع برق این استان که باعث مشکلات بزرگی در شهرها شد، ادامه داد: خوشبختانه بخش برق با بسیج نیروها به خوبی توانست این مشکلات را مدیربت کند و این موضوع با توجه به آغاز فصل گرما در خوزستان بسیار حائز اهمیت بود.
در این مراسم، مهندس “هوشنگ فلاحتیان” معاون برق و انرژی وزیر نیرو با استقرار در پست ۱۳۲ کیلوولت شهید رجایی مشهد از طریق ویدئوکنفرانس اقدام های صنعت برق در کشور و خراسان جنوبی را تشریح کرد.
بر اساس این گزارش، پست رجایی با هدف تامین برق موردنیازمشترکین و متقاضیان درمنطقه شمال شرق مشهد،افزایش ضریب اطمینان شبکه وکاهش نرخ انرژي توزیع نشده،کاهش بار پست هاي فوق توزیع مجاور و همچنین کاهش تلفات شبکه فشار متوسط احداث شده است.
این پست از نوع  مدولار با طرح H و با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر(فاز اول) دارای ۵ فیدر خروجی۲۰ کیلوولت است.سیستم کنترل وحفاظت این پست DCS می باشد که قابلیت کنترل از راه دور را دارد.
پست ۱۳۲ کیلولت رجایی در زمینی به مساحت  ۳۶۰۰ متر مربع در منطقه کنه بیست مشهد واقع شده است که با هزینه ۷۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال احداث شده است.  ۹۰ درصد تجهیزات این پست ساخت داخل است.

همچنین سد چهچهه در شهرستان کلات نیز که ظهر امروز با حضور قائم مقام وزیر نیرو به بهره برداری رسیده بود، به دستور رییس جمهور افتتاح رسمی شد.

این سد در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شمال شرق مشهد با مساحت حوضه آبریز ۴۶۴ کیلومتر مربع با هدف مهار و تنظیم جریان های فصلی رودخانه چهچهه و ایجاد اشتغال پایدار در بخش کشاورزی منطقه کلات احداث شده است.

سد چهچهه از نوع خاکی با هسته رسی با طول تاج ۲۵۰ متر و ارتفاع ۶۱ متر است که با حجم مخزن در تراز نرمال ۱۹ میلیون مترمکعب و حجم قابل تنظیم ۱۱ میلیون مترمکعب احداث شده است.

اعتبار هزینه شده برای این طرح حدود ۷۴۰ میلیارد ریال است و با اجرای حدود ۲۴ کیلومتر لوله گذاری، بیش از ۷۲۹ هکتار از اراضی باغی و زراعی منطقه تامین آب خواهد شد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی