رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

فریدون معطر

دکتر فریدون معطر عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و رئیس دانشکده شیمی این دانشگاه است. ایشان رئیس ارتباط با صنعت دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف هستند.

  نام: فریدون معطر

  سمت: عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف

  رتبه علمی: دانشیار

  مدارک:

دکترا، شیمی معدنی، دانشگاه فنی کارلسروهه آلمان

فوق لیسانس، شیمی معدنی، دانشگاه فنی کارلسروهه آلمان

لیسانس، شیمی معدنی، دانشگاه فنی کارلسروهه آلمان

 .

دکتر فریدون معطر عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف هستند که رئیس دانشکده شیمی این دانشگاه بودند. ایشان رئیس ارتباط با صنعت دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف هستند.

وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در تهران گذراند و در سال ۱۳۳۴ برای ادامه تحصیل روانه آلمان شد و حدود ده سال بعد و در سال ۱۳۴۴ موفق به دریافت مدرک دکتری در رشته شیمی معدنی از دانشگاه فنی کارلسروهه گردید و در همان سال به عنوان عضو تحقیقاتی در دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به فعالیت شد.


دکتر معطر که از اساتید نسل اولی دانشگاه صنعتی شریف است، در بیستم مرداد ۱۳۴۵ به ایران بازگشت و به عنوان استاد شیمی در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد.


علاقه وصف ناپذیر ایشان به کارهای صنعتی و ارتباط دانشگاه و صنعت مثال زدنی است. اعتقاد ایشان برآن است که لازم است دانشگاهیان به حل مسائل صنایع کشور همت گمارند و باید ارتباط میان دانشگاه و صنعت را با هدف ایجاد ارتباط بیشتر دانشگاه با صنعت راه اندازی کرد و استفاده ازعلم در جهت پیشرفت جامعه بهره مند شد.


به عقیده ایشان باید، تعهد به کشورمان سرلوحه کارقرارگیرد و خدمت به مردم و میهن از اهداف اصلی باشد همچنین ایشان به دانشجویان خود توصیه می کنند : “برای تحقق آرزوهای خود برنامه جامعی تدوین کنید تا بتوانید در مسیری صحیح به اهداف خود دست یابید”. این امر می تواند با انعکاس تجربیات اساتید قدیمی دانشگاه به استادان و دانشجویان تازه نفس، می توان رمز موفقیت دانشگاه را به نسل های بعدی منتقل نمود.

 

مسئوليت های علمی و دانشگاهی:

– استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف

 

مسئوليت های اجرايی:

– ریاست دانشکده شیمی (در دو دوره)، ۶۸-۷۱ و ۸۱ تا اسفند ۸۳

– معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف

– ریاست ارتباط با صنعت دانشکده شیمی

 

جوايز و عناوين افتخاری:

– ایشان در تهیه کتاب “فرآیندهای شیمیایی: رشته‌ی صنایع شیمیایی” با ساسان صدرائی‌نوری و غلامرضا شادبختی همکاری داشته اند

 

 

نظرات استاد معطر در مورد رابطه دانشگاه و صنعت:

استاد معطر در زمینه ارتباط دانشگاه با صنعت معتقد است: متأسفانه کشور ما همانند کشورهای پیشرفته صنایع امکاناتی برای تحقیقات ندارد، لذا دانشگاهیان کشور باید متعهد شوند که مسائل صنایع کشور را خودشان حل کنند. با تحقیق این امر، ارتباط میان دانشگاه و صنعت تقویت خواهد شد و کسب درآمدهای مالی برای دانشگاه را تسهیل خواهد کرد. به عنوان مثال، بنده آزمایشگاهی را با هدف ایجاد ارتباط بیشتر دانشگاه با صنعت راه اندازی کردهام که هم اکنون تعدادی از فارغ التحصیلان در آن مشغول پژوهشهای کاربردی می باشند.

این چهره علمی کشور در توصیه به جوانان ایرانی می گوید: تعهد به کشورتان را سرلوحه کارتان قرار دهید و خدمت به مردم و میهن تان را از اهداف اصلی خود بدانید و در یک جمله میهن پرست باشید و اما به دانشجویان؛ توصیه میکنم برای تحقق آرزوهای خود برنامه جامعی تدوین کنید تا بتوانید در مسیری صحیح به اهداف خود دست یابید و در ادامه افزود: با انعکاس تجربیات اساتید قدیمی دانشگاه به استادان و دانشجویان تازه نفس، می توان رمز موفقیت این دانشگاه را به نسل های بعدی منتقل نمود.

استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف در خصوص وضعیت فارغ التحصیلان در جامعه، تصریح کرد: متأسفانه دانشجویان پس از اتمام دروان دانشجویی خود، با مشاهده فارغ التحصیلان بی کار، رغبت و انگیزه شان را از دست می دهند و راهی دیار غربت می شوند. اگر در این راستا زمینه ماندن و اشتغال فارغ التحصیلان در جهت رفع نیازهای مملکت فراهم شود شاهد رشد فزاینده کشور در سطوح مختلف علمی خواهیم بود.

استاد در پاسخ به این سوال که کدام یک از شاگردان شما بهترین بوده اند؛ می گوید: در طول این سالها شاگردانِ خوب زیاد داشته ام، اما دکتر علی نقی مشایخی و مهندس محمود شیری و برخی از اساتید فعلی دانشکده های شیمی، مهندسی شیمی و متالوژی از بهترین شاگردان من بوده اند.

وی در پایان صحبت هایش با تاکید بر حضور مستمر اساتید در دانشگاه خاطر نشان کرد؛ در گذشته استادان به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشتند و وقت کافی به دانشجویان اختصاص می دادند و این امر نقش مهمی در آموزش و پیشرفت دانشجویان داشت.

ضمناً از آنجا که از بدو تأسیس دانشگاه، کلیه ی آئین نامه های آموزشی، پژوهشی، استخدامی و غیره توسط خود اساتید به نحو احسن و روزآمد تدوین شده است، این روند دانشگاه را از ساختار منحصر به فرد و محکمی برخوردار کرده و موجب شده که به شایستگی در جهان شناخته شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی