رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April

فاضلاب تهران
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت:

۲۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل تاسیسات اصلی فاضلاب تهران نیاز است

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از نیاز طرح شبکه فاضلاب تهران به ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای تکمیل تاسیسات اصلی خبر داد و گفت: اگر بخواهیم با شرایط کنونی ادامه دهیم شاید اجرای این طرح بیش از چند دهه طول بکشد. به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل […]

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو از نیاز طرح شبکه فاضلاب تهران به ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری برای تکمیل تاسیسات اصلی خبر داد و گفت: اگر بخواهیم با شرایط کنونی ادامه دهیم شاید اجرای این طرح بیش از چند دهه طول بکشد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، «علیرضا دائمی» گفت : برای تکمیل شبکه فاضلاب ابرشهر تهران از منابع بانک جهانی، سرمایه گذاری خارجی و فاینانس، اعتبارات عمومی و همچنین از اعتبارات داخلی شرکت آبفای شهر تهران استفاده شده اما مسلم است این شبکه عظیم مشکلات عدیده ای دارد.

وی ابراز امیدواری کرد با منابع مالی که از طریق مشارکت مردم و سایر شیوه ها مانند فاینانس حاصل می شود این طرح به پایان برسد.

شعار سال ۲۰۱۷ سازمان ملل؛ استفاده صحیح از پساب

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت: شعار سال ۲۰۱۷ سازمان ملل در بخش آب، «استفاده صحیح از پساب» است.

به گفته وی، با توجه به کم آبی ایران، باید به بازچرخانی آب توجه بیشتری شود.

دائمی در مورد مشارکت بخش خصوصی در موضوع بازچرخانی آب افزود: امسال ساخت ۲۳ تصفیه خانه در شهرهای کشور به روش بی.او.تی (BOT) به بخش خصوصی سپرده شده که نشانه رویکرد و عزم وزارت نیرو برای حضور بخش خصوصی در طرح های آب و فاضلاب است.

قراردادهای بی.او.تی یا ساخت، بهره برداری و انتقال (واگذاری)، به قراردادهایی گفته می شود که شرکت ها در قبال امتیازهایی، طرح های سنگین (به لحاظ مالی) را اجرا می کنند و برای مدت محدودی از منافع آن منتفع می شوند. سپس طرح و سازه های آن را به طوری که امکان فعالیت کامل را داشته باشد، بلاعوض به طرف دیگر که دولت ها یا شرکت های وابسته به دولتند، انتقال می دهند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت: در ایران شاید مساله آب مهمترین موضوع در مباحث محیط زیستی، اجتماعی و امنیتی و حفاظت از تمامیت کشور است و به همین دلیل استفاده صحیح از آب در بخش های صنعت، کشاورزی و مصارف خانگی ضرورت دارد.

این مسئول افزود: در بخش شهری سالیانه نزدیک به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب غیرمتعارف وجود دارد که می توان با بازچرخانی، آن را برای استفاده دوباره آماده کنیم.

طرح فاضلاب تهران با اهداف حفاظت از محیط زیست، ارتقای سطح بهداشت عمومی، جلوگیری از آلودگی منابع آب زیرزمینی و تبدیل هزینه های سنگین درمان به هزینه های اندک پیشگیری از سال ۱۳۷۴ در گستره ای به مساحت ٧٠ هزار هکتار در مناطق ٢٢ گانه شهر تهران و برای پوشش دادن ١١ میلیون نفر از جمعیت این شهر آغاز شد.

بیش از ۹ هزار کیلومتر شبکه جمع آوری و ۷۶ کیلومتر تونل فاضلاب رو در این طرح ساخته می شود.

این طرح با پیش بینی اعتباری افزون بر ۲۰۰ هزار میلیارد ریال (به قیمت سال ۱۳۹۲) در دست اجراست و با پایان آن بیش از ٩٠٠ هزار انشعاب فاضلاب و ٢٢ واحد تصفیه خانه ساخته می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی