رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

همکاری ایمیدرو و سوجیتز ژاپن برای تحقق ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴

کشورمان دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام را در افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی کرده است و برای تحقق این هدف دو شرکت ایمیدرو و سوجیتز ژاپن برای انجام مطالعات تولید ورق فولادی تفاهمنامه امضا کردند.

ایران دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام را در افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی کرده است و برای تحقق این هدف دو شرکت ایمیدرو و سوجیتز ژاپن برای انجام مطالعات تولید ورق فولادی تفاهمنامه امضا کردند.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بموجب ماده ۶ قانون تاسیس وزارت صنایع و معادن مصوب ۱۳۷۹/۱۰/۶ مجلس شورای اسلامی و تبصره ذیل ماده مذکور به منظور بررسی، تهیه و اجرای طرحهای احداث، توسعه، تجهیز و نوسازی صنایع تولیدی متالوژی، استخراج و فرآوری مواد معدنی و اجرای طرحهای اکتشافی تشکیل شده است.

این سازمان طبق قانون تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مصوب ۱۳۴۶/۴/۲۶ و اساسنامه و مقررات آن اداره شده و دارای ۸ شرکت اصلی و ۵۵ شرکت عملیاتی بهره برداری در زمینه صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و مواد معدنی است.

در راستای تحقق اهداف پیش بینی شده و با توجه به مفاد قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی ایران این سازمان بعنوان شرکت مادر تخصصی تلقی شده و نظارت عالیه بر شرکتهای عملیاتی و انجام برنامه ریزیهای لازم برای واگذاری آنها به بخش خصوصی را در دستور کار دارد.

بنابراین گزارش، این شرکت برای توسعه فعالیت هایش با شرکت های خارجی همکاری هایی داشته است و در حال حاضر نیز سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت سوجیتز ژاپن برای انجام مطالعات فنی و اقتصادی تولید ورق فولادی در منطقه ویژه اقتصادی چابهار در تهران تفاهمنامه امضا کرده اند.

در این زمینه مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران نوشته است: “ایران و ژاپن در زمینه های مختلف مانند پتروشیمی، سنگ آهن، تایر خودرو و… سابقه دیرینه همکاری دارند. این تفاهمنامه در چارچوب خط اعتباری ۱۰ میلیارد دلاری که از سوی ژاپن برای جمهوری اسلامی اختصاص یافته است، اجرا می شود. موضوع این سند مربوط به مرحله پس از تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد چابهار است و در واقع فرآیند کار پس از تولید اولیه در این واحد صنعتی صورت می گیرد.

یادآور می شود: شرکت خوشه‌ای سوجیتز سال ۲۰۰۴ میلادی راه‌اندازی شد و با برخورداری از بیش از ۴۴۰ شرکت تابع در ۵۰ کشور جهان، در زمینه تجارت کالاها و خدمات و سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی، خودرو، کالاهای لوکس، کشاورزی، فولاد، مواد شیمیایی و مواد معدنی فعالیت می‌کند. این شرکت که سهام آن در بازارهای بورس اوساکا و بورس توکیو معامله می‌شود، پس از میتسوبیشی کورپوریشن، میتسویی اند.کو، ایتاچو، ماروبنی و سومیتومو کورپوریشن، رتبه ششم بزرگ ترین شرکت‌های بازرگانی ژاپن را به خود اختصاص داده است.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ماموریت راه اندازی هفت طرح فولادی استانی را برعهده دارد که فولاد سپیددشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی)، میانه (آذربایجان شرقی)، شادگان (خوزستان) و بافت (کرمان) را شامل می شود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی