رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

هفت طرح صنعتی کلان در ایلام در حال اجرا است
با هدف شکل گیری خوشه های تولیدی؛

هفت طرح صنعتی کلان در ایلام در حال اجرا است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: با هدف شکل گیری زنجیره تولیدی هم اکنون هفت طرح صنعتی ایلام با سرمایه گذاری بیش از ۳ هزار میلیارد ریال در دست اجرا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: با هدف شکل گیری زنجیره تولیدی هم اکنون هفت طرح صنعتی ایلام با سرمایه گذاری بیش از ۳ هزار میلیارد ریال در دست اجرا است.

به گزارش گروه صنعت و معدن  ویکی پی جی به نقل از  ایرنا، یارالله نصیری روز دوشنبه اظهار کرد: این طرح ها شامل فولادگستر آتنا و کوشا غرب در شهرستان چرداول، استیل کرد دره شهر، الفین پتروشیمی ایلام، فولا گستر زاگرس ایوان در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دراین استان اجرا می شوند.

وی از تکمیل بهره برداری طرح تعاونی۲۴۵۱ (تولید سولفات پتاسیم) شهرستان ایوان و فاز اول شرکت کوشا غرب چرداول خبر داد و افزود: با تکمیل این طرح های شاخص و مهم در حوزه صنعت، فضا و پایه صنعت و حجم سرمایه گذاری استان بکلی تغییر خواهد کرد و موجب ارتقای خط تولید، شکوفایی صنعت استان و اشتغالزایی بیش از یک هزار و ۴۰۰ نفر خواهد شد.

نصیری از بازگشت ۹۰ واحد صنعتی راکد و نیمه فعال به چرخه تولید در استان خبر داد و یادآور شد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون ۹۰ واحد صنعتی در این استان با دریافت ۵۰۸ میلیارد ریال تسهیلات از محل طرح رونق تولید و خروج از رکود، به چرخه تولید و فعالیت باز گشته اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام تاکید کرد: تاکنون ۱۸۷ واحد صنعتی کوچک و متوسط در این استان برای دریافت تسهیلات رونق تولید از طریق کارگروه اقتصاد مقاومتی، تسهیل و رفع موانع تولید به بانک های عامل معرفی شده اند تا از یک هزار و ۳۵۷ میلیارد ریال تسهیلات استفاده کنند.

وی با اشاره به حجم سرمایه گذاری صنایع استان و میزان سهم صنایع تعطیل در سرمایه گذاری های انجام شده، افزود: حجم کل سرمایه گذاری صنایع استان رقمی معادل ۲۸ هزار میلیارد ریال و میزان اشتغال زایی آنها نیز هشت هزار و ۹۲۴ نفر است.

به گفته نصیری، بیش از ۹۰ درصد سرمایه گذاری انجام شده در استان ایلام اکنون در چرخه بهره برداری و فعالیت قرار دارند.
وی با اشاره به فعالیت بدون وقفه کارگروه رفع موانع تولید و تسهیل در استان اضافه کرد: مسایل و مشکلات دیگر واحدهای مشکل دار نیز در نشست های این کارگروه مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، استان ایلام با ۱۴ شهرک و ناحیه صنعتی و برغم برخورداری از موقعیت ویژه همسایگی با کشور عراق از نظر صنعتی یکی از استان های غیربرخوردار و فقیر کشور محسوب می شود.

کل واحدهای تولیدی دارای پروانه های بهره برداری استان ۵۲۳ فقره هستند که تعداد ۳۳۶ واحد آنها فعال، ۴۳ واحد آنها نیمه فعال و ۱۴۴ واحد نیز غیر فعال است.

نبود نقدینگی و سرمایه در گردش، فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات، به روز نبودن فناوری خط تولید و مساله تامین مواد اولیه جزو مهمترین عوامل تعطیلی واحدهای صنعتی ایلام به شمار می روند.

ایلام در بین استان های کشور کمترین میزان تولید و اشتغال صنعتی را دارد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی