رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

سیستم تهویه متروی تهران

سیستم تهویه مترو در ایستگاه های زیرزمینی سیستم تهویه مکانیکی است که دارای تجهیزات لازم جهت تهویه تهویه هوا است و در سالن های تهویه ایستگاه و سالن های تهویه تونل که جنب سالن های تهویه ایستگاه ساخته اند نصب شده است.

سیستم تهویه مترو در ایستگاه های زیرزمینی سیستم تهویه مکانیکی است که دارای تجهیزات لازم جهت تهویه تهویه هوا است و در سالن های تهویه ایستگاه و سالن های تهویه تونل که جنب سالن های تهویه ایستگاه ساخته اند نصب شده است.

در هر ایستگاه ، سه واحد تهویه وجود دارد که عبارت است از واحد تهویه ایستگاه ، واحد تهویه نیم تونل قبل از ایستگاه و واحد تهویه نیم تونل بعد از ایستگاه هوا که از طریق کانال های بتنی یا از ورق فولادی گالوانیزه در طول سکو در ایستگاه توزیع می شود.

در ایستگاه های کم عمق ، کانال های بتنی بالای سقف سکو و کانال های فلزی در زیر سقف سکو نصب می شوند و هوا از طریق دریچه های سقفی در سکو پخش می شود.

در ایستگاهای عمیق ، کانال بتنی در زیر سکو نصب می شود و هوا به کانال های فلزی عمودی منشعب از کانال بتنی اصلی منتقل شده و از طریق دریچه های قابل تنظیم که در دیواره های طولی سکو نصب شده اند در سکو توزیع می شود.

سیستم تهویه مکانیکی مترو شرایط محیطی در ایستگاه ها و تونل ها را در دما و رطوبت مناسب حفظ کرده و ضمنا هوای تازه و مناسب برای مسافرین را تامین می کند .

در ضمن این سیستم به عنوان تهویه اضطراری برای شرایط اضطراری عمل می کند تا در زمان لازم دود و گازهای ناشی از آتش سوزی را از ایستگاه به خارج دفع کند.

در شرایط کارکرد عادی ، هوای تازه که دما ، رطوبت آن تنظیم و آلاینده هایش گرفته شده به ایستگاه نیم تونل های طرفین ایستگاه فرستاده می شود.

هوای گرم و آلوده از واحدهای تخلیه میانی تونل که ما بین دو ایستگاه متوالی ساخته می شود از طریق فن های تخلیه به بیرون تخلیه می شود، بنابر این فن های هوا دهی و تخلیه هر ایستگاه و تونل های مجاور آن یک سیستم واحد را تشکیل می دهد که عملکرد آن بر اساس شرایط موجود در ایستگاه مورد نظر و تونل ها ی مجاور است.

هوای تازه توسط واحدهای تهویه ایستگاه و تونل به ایستگاه و تونل ها دمیده و سپس از طریق سیستم های تخلیه میان تونلی به خارج از مترو تخلیه می شود و مجموعا یک سیستم تهویه طولی را تشکیل می دهد. سیستم تهویه پست های رانش از طریق فن های سانتریفوژ دوگانه انجام می شود که هوای خارج را به داخل پست دمیده و سپس هوای گرم شده از طریق جابجایی طبیعی به خارج از ایستگاه تخلیه می شود.

کلیه کانال های ورودی و خروجی هوا از سطح زمین تا پست رانش به صورت بتنی و کانال های واقع در داخل پست رانش از ورق فولادی گالوانیزه است.

برای ادامه مقاله فایل زیر را دانلود کنید…

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی