رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

خرید کالایی که آماده وارد می شود، هنر نیست
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

خرید کالایی که آماده وارد می شود، هنر نیست

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: کالای ایرانی به معنی بها دادن به کار و کارگر ایرانی است و خرید کالایی که آماده وارد کشور می شود، هنر نیست.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: کالای ایرانی به معنی بها دادن به کار و کارگر ایرانی است و خرید کالایی که آماده وارد کشور می شود، هنر نیست.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایرنا، فریدون احمدی افزود: تنها نسخه ای که می تواند اقتصاد کشور را از وضعیت کنونی نجات دهد، اقتصاد مقاومتی است و پایه این نوع اقتصاد بر اساس بها دادن به تولید داخلی شکل می گیرد.

وی یادآورشد: ارتقای کیفیت کالای ایرانی و خرید محصول ایرانی، مهمترین محوریت مفاد اقتصاد مقاومتی را شکل می دهد.

احمدی اظهار کرد: این مساله را هم باید متوجه بود که خرید کالای ایرانی به این معنا نیست که مردم هر کالای بی کیفیتی که تولید می شود را تهیه و مصرف کنند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: خرید کالای ایرانی به شرطی رونق پیدا می کند که کیفیت آن ارتقا یابد و اینکه تولیدکننده فکر کند محصول با همین کیفیت پایین خریداری می شود، فکر اشتباهی است.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که نگاه تولید کننده به تولید، تامین نیاز یک بازار ۸۰ یا ۸۰۰ میلیون نفری باشد، به حتم می تواند در نظام رقابت بین المللی جای پایی باز کند و در این صورت است که کیفیت آن افزایش و قیمت آن کاهش می یابد و مردم برای خرید آن اقدام می کنند.

احمدی ادامه داد: مردم خرید کالای داخلی با کیفیت فعلی را تا یک زمانی خرید می کنند و اگر کیفیت آن ارتقا نیابد به حتم قادر به رقابت در بازار نخواهد بود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت و کیفیت کالای داخلی باید درست شود تا بتواند جای خود را در بازار پیدا کند.

وی با بیان اینکه کیفیت بسیاری از کالاهای داخلی قابل توجه است، اضافه کرد: کالایی اگر در داخل تولید شود، نیروی کار ایرانی فعال و سرمایه داخلی به کار گرفته می شود و بهبود اشتغال یکی از بدیهیات آن خواهد بود.

احمدی ابراز کرد: با وجود آنکه موضوع توجه به خرید کالای ایرانی طی سال های گذشته مطرح شده اما به نتیجه مطلوب نرسیده است، به علت همان مساله کیفیت و قیمت کالای داخلی است.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: لازمه تحقق این موضوع تغییر نگاه تولیدکنندگان به بازار است، در صورتی که آنان نگاه صادرات محور داشته باشند کالایی را تولید خواهند کرد که در دیگر نقاط جهان هم خریدار داشته باشد و این موضوع کیفیت و قیمت مناسب کالای ایرانی را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: تولید صادرات محور، تولیدی است که گرایش و نگاه آن صادرات محور باشد، کیفیت و قیمت مناسب دارد.

احمدی افزود: بالا بودن قیمت تولید داخلی نسبت به کالای خارجی نشان دهنده ناکارآمدی تولید است که نشان می دهد فناوری گران است که این قیمت تمام شده را افزایش می دهد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از تولید داخلی مربوط به بهره وری و روش های تولید است و در صورت تولید اصولی، مهندسی و بهینه می توان به کیفیت و قیمت مطلوب دست یافت.

وی با بیان اینکه هم اکنون چینی ها مواد اولیه و خام را از ایران خریداری و محصولی به مراتب ارزان تر از تولید داخلی وارد کشور می کنند، تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که به حتم این روند تولید، شیوه خاص و بهره وری بهینه ای دارد که می تواند کالایی به چنین قیمتی تولید کند.

احمدی یادآورشد: مشکل کشور این است که بهره وری نیروی کار پایین است و در صورتی که این بهره وری افزایش یابد، هدف رشد ۲٫۵ درصدی اقتصاد کشور در برنامه چشم انداز هم محقق می شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی دیگر مسائل دیگری همچون بالا بودن کارمزدهای بانکی، قوانین کار، هزینه های نقل و انتقال پول و تحریم ها، دست به دست هم می دهند در نتیجه قیمت تمام شده محصول داخلی افزایش می یابد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی