رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 20 April

پرداخت 90 هزار میلیارد ریال برای احیاء صنایع نیمه فعال کشور

معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: ۹۰ هزار میلیارد ریال به ۱۲ هزار و ۴۶۰ واحد صنعتی نیمه فعال و طرح صنعتی بالای ۶۰ درصد پیشرفت در سطح کشور پرداخت شد.

معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: ۹۰ هزار میلیارد ریال به ۱۲ هزار و ۴۶۰ واحد صنعتی نیمه فعال و طرح صنعتی بالای ۶۰ درصد پیشرفت در سطح کشور پرداخت شد.

به گزارش گروه صنعت و معدن ویکی پی جی به نقل از ایرنا، علی یزدانی در نشست با صنعتگران و کارآفرینان سبزواری در محل فرمانداری این شهرستان افزود: در مجموع ۱۹ هزار و ۹۶۵ واحد صنعتی از طریق سامانه بهین یاب و کارگروه های استانی رفع موانع تولید، به بانک ها معرفی شدند که از این تعداد ۱۲ هزار و ۶۷۹ واحد صنعتی مشمول دریافت تسهیلات شدند.

وی اضافه کرد: پرداخت تسهیلات از طریق سامانه بهین یاب به واحدهای صنعتی نیمه فعال و طرح های صنعتی بالای ۶۰ درصد موفق ارزیابی می شود و در همین راستا برنامه ریزی شد تا این تسهیلات در سال آینده نیز پرداخت شود.

او با بیان اینکه برای حمایت از سرمایه گذاران اصلاح فرآیندهای سرمایه گذاری در دستور کار قرار گرفته است، ادامه داد: این سیاست ها در چارچوب اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی در کشور و رفع موانع سرمایه گذاری و تولید اجرا می شود.

یزدانی گفت: اختصاص تسهیلات در احیاء واحدهای صنعتی موثر است اما مهمتر از آن حفظ و استمرار فعالیت این واحدها است که این موضوع در دستور کار قرار دارد.
وی با یادآوری فعالیت ۹۵۷ شهرک و ناحیه صنعتی در سطح کشور ادامه داد: در ۱۸۷ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور طرح تصفیه خانه فاضلاب اجرا شده که ۲۵ درصد آن مربوط به دولت تدبیر وامید است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرک های صنعتی ایران اظهار کرد: در سه سال گذشته ۶۹ شهرک صنعتی در سطح کشور راه اندازی شد که از این تعداد ۳۳ شهرک جدید نیز احداث و وارد مرحله عملیاتی شده است.

او افزود: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم ۴۵ درصد از شهرک های صنعتی کشور تعطیل شده بود که با تلاش دولت و اختصاص تسهیلات از طریق کارگروه های رفع موانع تولید، بخش مهمی از این صنایع احیاء شده اند.

یزدانی ادامه داد: میانگین تعطیلی واحد های صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی ۲۰ درصد است که وظیفه سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ارائه راهکار و بستر سازی مناسب برای راه اندازی این واحدها است.

وی خاطرنشان کرد: امسال یکصد هزار نفر از آموزش های رایگان این سازمان در سطح شهرک های صنعتی بهره مند شدند و حدود ۷۰۰ بنگاه اقتصادی نیز ممیزی شده است.

یزدانی مهر ادامه داد: برخی از نواحی صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته قرار دارد که با توجه به این موضوع ۵۰ درصد از حق انتفاع واگذاری این اراضی بخشیده می شود.

وی یادآور شد: همچنین در راستای حمایت از سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته، این واحدها تا ۱۳ سال معاف از پرداخت مالیات هستند.

اختصاص ۱۰ درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای توسعه شهرک های صنعتی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ۱۰ درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفت برای توسعه شهرک های صنعتی و سرمایه گذاری به بانک ها اختصاص یافت تا در قالب تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه طرح احداث تصفیه خانه های فاضلاب در شهرک های صنعتی توسط دولت اجرایی می شود.

وی اضافه کرد: هم چنین این برنامه مقرر می دارد تا دولت از محل اعتبارات مناطق محروم در این مناطق تا سقف ۴۹ درصد سرمایه گذاری کند تا زمینه سرمایه گذاری ۵۱ درصدی برای بخش خصوصی فراهم شود.

سبحانی فر ادامه داد: با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان سبزوار و خوشاب پنج ناحیه صنعتی جدید در این ۲ شهرستان ایجاد می شود.
وی اظهار کرد: این نواحی صنعتی در شهرک صنعتی شماره ۲ بخش های روداب و ششتمد از توابع شهرستان سبزوار و روستای نوده انقلاب از توابع بخش مشکان شهرستان خوشاب ایجاد خواهد شد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: پرداخت تسهیلات توسط کارگروه های استانی رفع موانع تولید زمینه رونق اقتصادی را برای بخش صنعت فراهم کرده است، اما کارمزد ۱۸ درصدی برای بازپرداخت این تسهیلات زیاد است و باید بازبینی شود.

حسین مقصودی افزود: انتظار می رود دولت با ارائه لایحه ای، بخشی از سود پرداختی این تسهیلات را به صورت یارانه ای به صنعتگران و تولید کنندگان پرداخت کند.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۳۶۴ واحد صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی استان در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند که از این تعداد به ۱۱۳ واحد بالغ بر ۱۴۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.

مسعود مهدی زاد افزود: در مجموع ۴۵ شهرک و ناحیه صنعتی در سطح این استان فعال است که ۳۸ شهرک و ناحیه عملیاتی شده است و حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در آن مستقر هستند.

وی ادامه داد: حدود ۳ هزار و ۶۰۰ قرار داد صنعتی برای احداث واحد در این شهرک ها با سرمایه گذاران منعقد شده است.

او تصریح کرد: در مجموع ۴۰ درصد صنایع، ۲۸ درصد سرمایه گذاری و ۳۸ درصد اشتغال استان در شهرک های صنعتی قرار دارد.

مهدی زاده افزود: میانگین تعطیلی صنایع در شهرک های استان ۱۰،۵ درصد است که این میزان نشان از پویایی در شهرک های صنعتی است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در مجموع ۱۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال برای احیاء صنایع در سطح استان از طریق کارگروه استانی رفع موانع تولید به واحد های صنعتی استان اختصاص یافت.

مرضیه علیرضایی ادامه داد: با اختصاص این اعتبار زمینه برای احیاء یکهزار و ۷۰۴ واحد صنعتی در سطح این استان فراهم شد.
وی با اشاره به مشکلات صنعتگران سبزواری عنوان کرد: برای رفع مشکلات بخش صنعت این شهرستان کارگروهی اختصاصی با حضور نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و این مشکلات رفع می شود.

همچنین با حضور مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ۲ طرح شامل آسفالت معابر با اعتبار پنج میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال و ایستگاه تقلیل فشار گاز با اعتبار هشت میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار به بهره برداری رسید.

عملیات اجرایی ناحیه صنعتی شهرستان داورزن در غرب خراسان رضوی نیز در زمینی به وسعت ۵۰ هکتار و با اعتبار یک میلیارد ریال آغاز شد.

شهرک های صنعتی شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب استان خراسان رضوی در مجموع ۵۷۶ هکتار زمین دارند.

۶۱ واحد صنعتی با ظرفیت اشتغال یک هزار و ۶۰۰ نفر در این شهرک ها فعالیت دارند.
Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی