رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

نفت و انرژی جهان

ادامه مذاکرات نفتی ایران و روسیه، ابراز خرسندی دبیرکل اوپک از پایبندی به توافق این سازمان، تاکید وزیر نفت عراق بر افزایش ذخایر نفتی، فروش دارایی های نفتی شل و توتال در گابن و اعتراض مردم استرالیا به قیمت گاز مصرفی مهمترین خبرهای جهان انرژی بوده اند.

ادامه مذاکرات نفتی ایران و روسیه، ابراز خرسندی دبیرکل اوپک از پایبندی به توافق این سازمان، تاکید وزیر نفت عراق بر افزایش ذخایر نفتی، فروش دارایی های نفتی شل و توتال در گابن و اعتراض مردم استرالیا به قیمت گاز مصرفی مهمترین خبرهای جهان انرژی بوده اند.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، «محمد بارکیندو»، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، گفت: توافق اخیر کاهش تولید نفت مورد حمایت مطلوب همه کشورهای عضو و غیرعضو اوپک قرار گرفت.
وی افزود: بازار نفت وخیم ‌ترین شرایط را پشت سر گذاشته و این سازمان به وضع اخیر خوشبین است.
بارکیندو گفت: اگرچه کشورهای غیرعضو که برای نخستین بار کاهش تولید را تجربه می‌کردند با مشکلات اولیه ‌ای رو به رو بودند، اما تعهد همه وزیران نفت و کشورها بسیار قوی بوده است.

 ایران و روسیه در حال مذاکره درباره مفاد قرارداد نفت- کالا

«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه اعلام کرد تلاش می‌کنیم به زودی مفاد قرارداد تبادل نفت ایران با کالای روسیه را تعیین کنیم که به روند توافق ۲ طرف بستگی دارد.
وی گفت: یادداشت تفاهم این قرارداد در سال ۲۰۱۴ میلادی امضا شد.
ارزش همکاری های نفتی- گازی ایران و روسیه در عرصه های مختلف ۲۰ میلیارد دلار است.

قیمت نفت در پی توافق اوپک بین ۵۵ تا ۶۵ دلار خواهد بود

«گتی الجبوری»، رئیس منطقه خاورمیانه «لوک اویل» روسیه گفت: با توجه به اجرایی شدن توافق کاهش سطح تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و نظر به این که سطح کنونی ذخایر جهان و تولید نفت شیل مانعی بر سر افزایش قیمت‌های نفت است، انتظار می‌رود که قیمت جهانی این کالا در سال ۲۰۱۷ میلادی بین ۵۵ تا ۶۵ دلار تثبیت شود.

تاکید وزیر نفت عراق بر افزایش ذخایر نفتی

«جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق و عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، شرکت دولتی اکتشاف نفت این کشور را به افزایش سطح ذخایر ترغیب کرد و اهمیت کاوش در آب‌های این کشور را برای اکتشاف ذخایر هیدروکربن یادآور شد.
وی گفت: عراق قصد دارد اکتشاف نفت و گاز را در فراساحل آب‌های این کشور آغاز کند.

تولید نفت روسیه در ماه فوریه کاهش می یابد

‎«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه، اعلام کرد: اکنون برای تعیین میزان کاهش در ماه فوریه (بهمن-اسفند) زود است، اما تولید نفت این کشور در ماه جاری کمتر از ماه ژانویه (دی- بهمن) خواهد بود.
روسیه بیش از ١١٧هزار بشکه در روز از تولید ماه ژانویه کاهش داد که طبق گفته نواک این میزان در ماه جاری بیشتر خواهد بود.

فروش دارایی های نفتی شل و توتال در گابن

شرکت انگلیسی – هلندی «شل» به همراه «توتال» فرانسه قصد دارند به منظور افزایش نقدینگی خود بخشی از دارایی های خود را در گابن، عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، واگذار کنند.

‎قطرپترولیوم، ۲ شرکت پتروشیمی را ادغام می‌کند

شرکت «قطرپترولیوم» قصد دارد که به منظور کاهش هزینه‌های داخلی و گسترش سرمایه‌گذاری‌های بین المللی، ۲ شرکت پتروشیمی زیرمجموعه خود را در ماه مارس (اسفند- فروردین) ۲۰۱۷ ادغام کند.
مدیرعامل قطرپترولیوم گفت: سهامداران این دو مجموعه سود می‌کنند، زیرا چنین اقدامی سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌ وری دو شرکت می‌شود.

آنگولا به درآمد قطب نفتی خود در ماه ژانویه می بالد

‎وزارت دارایی آنگولا گزارش کرد که درآمد حاصل از صادرات نفت این کشور که یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است، در ماه ژانویه (دی-بهمن) امسال ٩٥٠ میلیون دلار و در ١٦ ماه اخیر بی سابقه بوده است. حجم صادرات نفت این کشور در ماه ژانویه ٥٢ میلیون و ٢٥٠ هزار بشکه ذکر شد که حدود ٣.٣ میلیون بشکه در روز بیشتر از ماه دسامبر (آذر-دی) است.

بی پی: برای سودآوری به نفت ٦٠ دلاری نیاز داریم

شرکت بریتیش پترولیوم (بی پی) انگلیس اعلام کرد که برای سودآوری، پرداخت سود سهامداران و هزینه های اکتشاف این شرکت نیاز به نفت بشکه ای ٦٠ دلار دارد، اما مشکل اینجاست که رقیبان بی.پی، مانند اکسون موبیل آمریکا و استات اویل نروژ حداقل قیمت نفت برای سودآوری خود را کاهش داده اند و این سبب جذب سرمایه گذاران خارجی چه در زمان افت و چه در زمان افزایش قیمت این کالا، به سوی آنها می شود.

اعتراض مردم استرالیا به قیمت گاز مصرفی

اتحادیه کارگران استرالیا در نامه‌ای خطاب به «مالکولن ترنبول»، نخست وزیر این کشور، از وی خواست که درباره سهم گاز مصرف داخلی عقلانی و بر اساس منفعت ملی عمل کند.
«دانیل والتون»، رهبر این اتحادیه به وی اخطار داد که صادرات نامحدود گاز سبب از بین بردن مشاغل و کسب و کار شده است. والتون گفت: برخلاف تولید انبوه گاز در استرالیا، قیمت گاز مصرفی ما یکی از گران‌ترین نرخ‌های دنیا و حتی بیشتر از گاز صادراتی به چین، کره و ژاپن است.

اروپا بازار اصلی گازپروم باقی می‌ماند

الکساندر مدودوف، نایب رئیس شرکت دولتی گازپروم روسیه با ذکر این مطلب که اروپا همچنان مشتری اصلی گاز این کشور است، گفت: قیمت گاز صادراتی به اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی بین ۱۸۰ تا ۱۹۰ دلار به ازای هر هزار متر مکعب خواهد بود.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی