رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 21 June

اعطای جایزه ملی آب از سال آینده
رییس اتاق بازرگانی ایران:

اعطای جایزه ملی آب از سال آینده

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواستار تسریع در تعیین الگوی کشت مناسب، افزایش شتاب فعالیت های مرتبط با بهره وری آب در مصارف مختلف و تسریع در روند بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن شد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواستار تسریع در تعیین الگوی کشت مناسب، افزایش شتاب فعالیت های مرتبط با بهره وری آب در مصارف مختلف و تسریع در روند بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از ایبِنا، غلامحسین شافعی صبح امروز چهارشنبه و در همایش روز ملی آب گفت: انگیزه ورود اتاق ایران به مساله بحران آب علاوه بر رعایت مصالح ملی، نگرانی از رکود یا تعطیلی بنگاه های اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت، معدن، خدمات و نیز محدودیت توسعه اقتصادی به دلیل کمبود یا فقدان آب است.

وی مدیریت بحران آب، اتخاذ تدبیری کارآمد مبتنی بر تعامل همگانی و جلب سرمایه های اجتماعی در نیل به اهداف تعالی بخشی را از جمله اهداف پیش بینی شده برای همایش ملی سال جاری آب عنوان کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود افزود: در همایش سال جاری نگاهی به شعار روز جهانی آب در سال ۲۰۱۷ که از سوی سازمان ملل بازچرخانی «پساب ها» در نظر گرفته دارد و در آن به مدیریت این مقوله در ایران و همچنین استفاده از تکنولوژی های مدرن در سیستم های بازچرخانی آب می پردازد.

به گفته شافعی، اتاق ایران به موضوع آب و مدیریت آن به طور جدی، همه جانبه و مستمر از حدود ۵ سال قبل و با رویکرد حفظ مصالح ملی، پایداری سرزمین و رعایت امانت در ارائه مشاوره به سه قوه و رعایت حقوق ذی نفعان ورود کرده است.

وی خاطرنشان کرد: گزارش های مرکز ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق ایران در مقاطعی توانسته اثرگذاری مثبتی از جمله در زمینه ارائه گزارش تحلیلی، تشریحی که اثرات مخرب و نامناسب طرح فدک ( توسعه ۲ میلیون هکتار اراضی جدید آبی) داشته باشد.

شافعی پیش بینی تنش های حوضه زاینده رود، پیش بینی اثرات ناپایداری و تهدید اراضی کشاورزی استان خوزستان ناشی از احداث سد گتوند، پیش بینی و هشدار بروز بحران های زیست محیطی نظیر دریاچه ارومیه و پیش بینی اثرات ناگوار صدور پروانه برای چاه های غیرمجاز را از دیگر گزارش های مرکزی ملی مطالعات کشاورزی و آب اتاق ایران عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد که اتاق ایران مطالعات گسترده ای را در زمینه آثار اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی افت سطح آب زیرزمینی در تعدادی از دشت های بحرانی و ممنوعه کشور نظیر سروستان و داراب فارس، بهار و کبودر آهنگ همدان، نیشابور، ابهر زنجان و … انجام داده و تعداد دیگری را نیز در دست انجام دارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: نتایج بررسی های آسیب شناسی دشت های بحرانی در همایش بحران آب زیرزمینی در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ ارائه و منجر به بیانیه ای حاوی پیشنهادات ساختاری، فنی و عملیاتی شد که در نهایت سبب انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت نیرو در زمینه همکاری در بحث تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی شد.

شافعی اظهارداشت: اتاق ایران نگرانی های فراوانی در موضوعات آب کشور از جمله در خصوص وضعیت اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که از مصوبات شورای عالی آب است، دارد.

وی با بیان اینکه تصویر روشن و مشخصی از مشارکت ذی‌نفعان در زمینه آب قابل تشخیص نیست، گفت: برای حل معضل شوری مخزن سد گتوند و رفع تهدید و نگرانی های جدی شور شدن اراضی تاکنون تصمیم مشخص و مناسبی اتخاذ نشده و این مساله مهم و خاص یا موضوع دلایل کیفیت آب کارون مخلوط شده که سبب نگرانی از به سایه رفتن مساله اصلی که همان انفجار بمب نمک حبس شده در دریاچه سد گتوند شده است.

شافعی تصریح کرد: در کشور تاخیر در بخش دیپلماسی آب وجود دارد و این موضوع سبب می شود که علاوه بر اینکه حقوق ایران تضعیف شود، صدمات زیست محیطی مانند ریزگردهای خوزستان به بار بیاید.

وی گفت: اتاق ایران در نظر دارد همه ساله از خدمتگذاران آب در تمامی سطوح قدردانی کند و همچنین از سال آینده هرساله یک جایزه ملی به یکی از بزرگان و فرهیختگان این صنعت در داخل یا خارج از کشور اعطا کند که بدین منظور سال آینده فراخوانی در سطح بین المللی خواهد داد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی