رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

قیمت های نفت
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت خبر داد؛

اسناد نخستین مناقصه نفتی در حال آماده سازی است

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان اینکه “اسناد نخستین مناقصه نفتی در حال آماده سازی است”، از واگذاری یکپارچه توسعه میادین آزادگان شمالی و جنوبی به عنوان توسعه میدان آزادگان در قالب نخستین مناقصه نفتی ایران خبر داد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان اینکه “اسناد نخستین مناقصه نفتی در حال آماده سازی است”، از واگذاری یکپارچه توسعه میادین آزادگان شمالی و جنوبی به عنوان توسعه میدان آزادگان در قالب نخستین مناقصه نفتی ایران خبر داد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری تسنیم، «سید نورالدین شهنازی زاده» مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در نشستی خبری اظهار داشت: منطقه غرب کارون و پروژه ای که به همین نام تعریف شده، از مهمترین پروژه های صنعت نفت کشور است.

وی افزود: نفت درجای کل منطقه نفت کارون حدود ۶۷ میلیارد بشکه است که عدد بسیار قابل توجهی است و میادین بزرگی که در این منطقه واقع شده اند، جزو بزرگترین میادین نفتی جهان هستند.

شهنازی زاده با بیان اینکه فاز اول طرح توسعه آزادگان شمالی با تولید ۷۵ هزار بشکه در روز افتتاح شده، گفت: اکنون مراحل تست و آزمایش های نهایی برای واگذاری پروژه به شرکت نفت و گاز اروندان به عنوان بهره بردار در حال انجام است.

وی ادامه داد: تولید روزانه نفت از میدان نفتی آزادگان جنوبی حدود ۷ ماه پیش ۳۰ تا ۳۳ هزار بشکه بود که با سه مرحله افزایش ظرفیت تولید، اکنون روزانه ۵۱ هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: برنامه ریزی شده تا پایان سال جاری، میزان تولید روزانه نفت از آزادگان جنوبی به ۸۵ هزار بشکه در روز برسد و این رقم در پایان اردیبهشت ماه سال ۹۶ به ۱۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید و مرحله تولید زودهنگام این پروژه محقق می شود.

وی افزود: در فاز نخست توسعه میدان آزادگان جنوبی، تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه هدفگذاری شده که برای رسیدن به این رقم به صورت پلکانی، ۲۰ هزار بشکه ۲۰ هزار بشکه به تولید ۱۱۰ هزار بشکه اضافه شده تا به رقم هدفگذاری شده برسیم.

شهنازی زاده با بیان اینکه “رسیدن به رقم ۶۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت در فاز دوم توسعه آزادگان جنوبی هدفگذاری شده”، گفت: هدفگذاری فاز نخست توسعه یاران شمالی به میزان تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه محقق شده و این پروژه نیز در مراحل انجام تست های لازم برای واگذاری به بهره بردار است.

وی ادامه داد: از یاران جنوبی نیز تولید روزانه ۲۵ هزار بشکه در فاز نخست هدفگذاری شده که یک مرحله تولید زودهنگام ۱۰ هزار بشکه ای برای پروژه در نظر گرفته شده که این ۱۰ هزار بشکه در پایان اردیبشهت ماه ۹۶ محقق می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت میزان ذخایر درجای نفت میدان یادآوران را ۳۳ میلیارد بشکه اعلام کرد و گفت: با وجود اینکه در فاز نخست توسعه این میدان تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه ای هدفگذاری شده بود، اکنون روزانه ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می شود.

وی افزود: در برنامه داریم که فاز دوم توسعه آزادگان شمالی و فاز دوم توسعه میدان یادآوران را اجرایی کنیم که این مراحل توسعه در قالب قراردادهای جدید نفتی که بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی ایران منعقد خواهد شد، اجرایی می شوند.

شهنازی زاده از واگذاری یکپارچه توسعه میدان آزادگان شمالی و جنوبی به عنوان توسعه میدان آزادگان در قالب برگزاری نخستین مناقصه نفتی خبر داد و گفت: اسناد مناقصه در دست آماده سازی است و هر زمان که این اسناد آماده شود، مناقصه برگزار می شود.

وی ادامه داد: در خصوص میدان ازادگان جنوبی MOU های متعددی به امضا رسیده که تاکنون شرکت های اینپکس ژاپن و توتال فرانسه نتایج مطالعات خود را اعلام کرده اند و بر اساس MDP های پیشنهادی آنها، توانستیم بهتر اسناد مناقصه را جمع بندی کنیم.

شهنازی زاده با اشاره به افتتاح رسمی فاز اول طرح توسعه میدان یادآوران در آبان ماه امسال، گفت: تکلیف فاز بعدی توسعه این میدان با برگزاری مناقصه مشخص خواهد شد.

وی افزود: حجم ذخایر نفت درجای میادین غرب کارون در مجموع بیش از ۶۷ میلیارد بشکه برآورد می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان این‎که برداشت نفت از میدان آذر طی روزهای آینده آغاز می‎شود، ادامه داد: تولید در این میدان مشترک در مرحله نخست ۱۵ هزار بشکه است و این رقم در اردیبهشت ماه سال آینده به ۳۰ هزار بشکه می‎رسد و سرانجام قرار است تا سال ۹۷، تولید این میدان به ۶۵ هزار بشکه نفت در روز بالغ شود.

وی سرمایه‎گذاری برای توسعه میدان آذر را یک میلیارد و ۲۳۴ میلیون یورو و ۲۰۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای فراورش نفت میدان آذر از ظرفیت خالی واحد بهره بردای میدان دهلران استفاه می شود و نفت میدان آذر با خط لوله ای به طول ۱۳۰ کیلومتر به این واحد بهره برداری انتقال می یابد.

مدیرعامل شرکت متن درباره میدان دارخوین که توسعه آن با مدیریت شرکت متن انجام شد و با تولید روزانه ۱۶۰ هزار بشکه در مدار قرار دارد، گفت: دارخوین در فهرست میدان هایی قرار دارد که فاز سوم آن در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی توسعه می یابد، اما به دلیل مشترک نبودن در اولویت نیست.

شهنازی زاده با ارائه توضیحات فوق، یادآور شد: به این ترتیب تا پایان امسال با احتساب تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت در میدان آزادگان جنوبی، ۷۵ هزار بشکه در آزادگان شمالی، ۳۰ هزار بشکه در یاران شمالی و ۱۱۵ هزار بشکه در یادآوران، تولید نفت در غرب کارون از مرز ۳۰۰ هزار بشکه در روز می گذرد.

وی خاطرنشان کرد: با احتساب تولید ۱۵ هزار بشکه ای میدان آذر تا پایان سال، تولید از مجموع میادین نامبرده به ۳۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت متن به برنامه افزایش تولید این میدان ها در سه ماه نخست سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: با درنظر گرفتن افزایش تولید ۱۵ هزار بشکه ای میدان آذر، ۲۵ هزار بشکه ای آزادگان جنوبی و تولید ۱۰ هزار بشکه ای یاران جنوبی، تولید روزانه نفت در میدان های آزادگان، یاران، یادآوران و آذر در بهار سال آینده به ۳۶۰ هزار بشکه در روز می رسد.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی