رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
  • الخميس ۷ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 17 June

انرژی های تجدید پذیر

با توجه به مطالعات انجام شده توسط محققین اتریشی؛ کشورهایی که از منابع انرژی تجدیدپذیر بیش از سوخت ­های فسیلی بهره­ می ­برند به احتمال بسیار، فقر، بیکاری و عدم رشد اقتصادی آنها از سایر کشورها بیشتر است. به ­طوری­که به ­نظر می­ رسد رشد اقتصادی انرژی­ حاصل از سوخت­ های فسیلی بیشتر و پایدارتر است.

با توجه به مطالعات انجام شده توسط محققین اتریشی؛ کشورهایی که از منابع انرژی تجدیدپذیر بیش از سوخت ­های فسیلی بهره­ می ­برند به احتمال بسیار، فقر، بیکاری و عدم رشد اقتصادی آنها از سایر کشورها بیشتر است. به ­طوری­که به ­نظر می­ رسد رشد اقتصادی انرژی­ حاصل از سوخت­ های فسیلی بیشتر و پایدارتر است.

 در حالی ­که انرژی حاصل از باد و خورشید نه تنها موجب افزایش و یا رشد اقتصادی نمی ­شود، بلکه آن را در سطح ثابت نگه می­دارد.دکتر Nikolaos Antonakakis، دانشیار دانشگاه وبستر وین در این زمینه  می­گوید: نتایج مطالعات عمیق در مورد بیش از ۱۰۰ کشور طی ۴۰ سال، شرایط دشورای را نشان می ­دهد. به عبارت ساده، کشوری که مصرف انرژی بالایی دارد، محیط زیست را نیز به­­ طبع بیشتر آلوده می ­نماید و البته رشد اقتصادی بیشتری نیز دارد چراکه برای رشد اقتصادی بیشتر مصرف انرژی بیشتری نیاز است که این امر یک سوال بزرگی را مطرح می ­نماید.

آیا ما باید رشد اقتصادی بالایی را انتخاب کنیم که بیکاری کمتر و ثروت بیشتری را به ارمغان بیاورد، اما برای محیط ­زیست غیرقابل تحمل باشد؟ یا باید رشد اقتصادی کم یا صفر را انتخاب کنیم که نرخ بالای بیکاری و فقر را به دنبال داشته باشد اما از محیط­ زیست حفاظت شود؟ دکتر Antonakakis به همراه دکتر Ioannis Chatziantoniou از دانشگاه پورتسموث و دکتر Filis George از دانشگاه بورنموث، مطالعاتی را درخصوص این ­که آیا مصرف انرژی با روش­هایی که سازگار با محیط ­زیست است، موجب افزایش رشد اقتصادی می ­شود؟

را آغاز کرده­ اند. در پرتو سیاست­های اخیر از جمله؛ تخصیص اعتبار برای تولید انرژی تجدیدپذیر و نصب و راه­ اندازی سیستم­های انرژی ­های تجدیدپذیر که برای ترویج استفاده از انرژی سبز اتخاذ شده است، محققین پیش ­بینی کرده­ اند که مصرف انرژی با روش­های سازگار با محیط­ زیست موجب افزایش رشد اقتصادی خواهد شد. آنها هم ­چنین استدلال می­کنند که در حال حاضر جوامع درخصوص رویکردشان نسبت به پایداری محیط ­زیست باید تجدیدنظر نمایند و تأثیر روند اخیر در بسیاری از کشورها موجب ترویج منابع انرژی تجدیدپذیر به عنوان یک جایگزین قابل ­اعتماد برای کمک به رسیدن و حفظ رشد اقتصادی خواهد شد. محققان اطلاعات ۱۰۶ کشور را در مورد تولید ناخالص داخلی (GDP)، انتشار گاز ۲CO و مصرف کل و تفکیک شدۀ انرژی آنها طی سال­های ۱۹۷۱ تا ۲۰۱۱ جمع­ آوری کرده ­اند که نتایج بدست آمده در تمامی کشورها اعم از غنی تا فقیر یکسان بوده است.

دکتر Chatziantoniou در این زمینه می ­گوید: این نتیجه از فکری خلاق نشأت می ­گیرد و می­تواند دلیل اینکه چرا هیچ کشوری تاکنون به­ طور کامل به بهره­ مندی از انرژی­های پاک گرایش نیافته را توجیه نماید. این به آن معناست که ما هنوز چگونگی بهره ­برداری کامل از مزایای انرژی ­های تجدیدپذیر را نیاموخته و هنوز به آن سطح از دانش لازم نرسیده ­ایم. درخصوص کشورهای مورد مطالعه، نشانه ­هایی از رشد اقتصادی درحالی­که ترویج و سرمایه­ گذاری در انرژی­های تجدید پذیر صورت باشد، دیده نمی ­شود و در ادامه این سوال را مطرح می ­شود، چگونه کشورها به ­خصوص کشورهای غنی که خود در آلودگی کره ­زمین نقش اساسی دارند، می ­توانند از محیط­ زیست حمایت کنند؟

دکتر Filis معتقد است: ما باید دقت­ نظر بیشتری درخصوص چارچوب ­های مختلف رشد اقتصادی داشته باشیم که این امر می ­تواند آینده ­ای پایدار بدون به خطر انداختن منابع اقتصادی و افزایش بیکاری به ­همراه داشته باشد. وی در ادامه می ­افزاید: کشورها نیازمندند که در زمینۀ آموزش و تقویت کیفیت نهادهای خود از جمله؛ ترویج قانون و مبارزه با فساد سرمایه­ گذاری نمایند و در ادامه تأکید می­کند براساس تجزیه و تحلیل­ ها موجود نباید GDPرا تنها فاکتور برای سنجش موفقیت کشورها درنظر گرفت و باید آن را تنها نقطه عطفی برای جوامع دانست.

و ی در پایان تاکید  می ­کند؛ آنچه قابل اندازه ­گیری است، قابل قضاوت نیز می ­باشد به همین منظور برای سیاست ­گذاران اقتصادی تصمیم­گیری ­برپایۀ GDP به تنهایی درست نیست و برای اندازه ­گیری موفقیت کشورها باید به فاکتورهای دیگری ازجمله؛ شاخص پیشرفت نخبگان و توسعۀ انسانی نیز توجه داشت.

 تهیه وترجمه: سرکارخانم صحراگرد-کارشناس ارشد روابط عمومی سازمان بهره وری انرژی ایران

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی