رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
  • الإثنين ۴ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 14 June

رشد اقتصادی

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اظهار کرد: برای دستیابی به رشد هشت درصدی باید دو اقدام مهم و ضروری را که شامل افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری است، مدنظر قرار دهیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی؛ محمدعلی محمدی، اظهار کرد: برای دستیابی به رشد هشت درصدی باید دو اقدام مهم و ضروری را که شامل افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری است، مدنظر قرار دهیم.

به گزارش گروه اقتصاد ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمدعلی محمدی در چهاردهمین همایش تعالی سازمانی در مورد اینکه برای دستیابی به رشد هشت درصدی چه اقدامی باید انجام داد؟ گفت: در این راستا باید ابتدا افزایش بهره‌وری که به مفهوم استفاده هر چه بهتر از منابع موجود به ویژه دارایی‌ها و سرمایه‌هاست را مدنظر قرار دهیم و پس از آن به افزایش سرمایه‌گذاری با تاکید بر جذب سرمایه خارجی بپردازیم.

وی ادامه داد: در مورد افزایش بهره‌وری، رشد از طریق تولید ثروت یا بهره‌وری بالاتر در استفاده از منابع و دارایی‌های موجود امکان‌پذیر است که شامل رشد درون‌زا می‌شود و زمانی این رشد به وجود می‌آید که منابع و دارایی‌ها اولا مازاد ارزشی علاوه بر هزینه‌های عملیاتی ایجاد کنند و ثانیا آن مازاد ارزش به درستی سرمایه‌گذاری شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری منابع و دارایی‌های موجود یکی از ضروریات قطعی افزایش رشد اقتصادی است، بیان کرد: رشد بهره‌وری مستلزم تحقق دو شرط است که شرط اول آن ایجاد فضای مناسب کسب و کار است. چرا که در فضای مناسب کسب و کار فساد وجود ندارد و یا این مسئله بسیار کم است.

محمدی افزود: علاوه بر این مقررات دست و پاگیر در فضای مناسب کسب و کار که یکی از زمینه‌سازان فساد تلقی می‌شود، کم بوده و رقابت در این فضا برقرار است. همچنین امکان رانت‌جویی و رانت‌دهی در فضای مناسب کسب و کار بسیار ضعیف بوده و فرایندهای تعامل بنگاه‌های اقتصادی با دولت ساده و روان است.

وی همچنین در مورد نرخ رشد اقتصادی کشور طی ۱۶ سال از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱ گفت: نرخ رشد اقتصادی کشور طی ۱۶ سال از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۱ کمتر از نصف هدف بوده و به طور متوسط معادل ۳.۷ درصد در سال به حساب می‌آید که به طور متوسط رشد اقتصادی کشور در دو دوره مزبور به ترتیب ۴.۲ و ۳.۳ درصد حساب شده است.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی