رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 23 June

حمیدرضا عراقی

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: پس از برجام رغبت شرکت های مختلف بین المللی برای برقراری ارتباط با ایران چند برابر شد و برجام سبب توسعه روابط شرکت ملی گاز ایران با شرکت های جهانی شد.

به گزارش گروه انرژی ویکی پی جی به نقل از خبرگزاری ایرنا، ‘حمیدرضا عراقی’ دوشنبه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه در زاهدان اظهار داشت: برجام سبب شد تا محصولات شرکت ملی گاز ایران را گرانتر و آسان تر بفروش برسانیم و پول آن را به صورت مستقیم دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: شرکت گاز تلاش‌ زیادی برای تحقق پروژه گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان انجام داد تا این پروژه امروز آماده بهره برداری شود.

وی بیان کرد: برآورد اعتبار اجرای پروژه گازرسانی سیستان و بلوچستان حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال (۶ هزار میلیارد تومان) است.
وی افزود: ۷۵ درصد پروژه گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان امسال انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: تامین اعتبارات پروژه خط انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان در اولویت این شرکت بوده است.

عراقی اظهار داشت: در یک سال اخیر اعتبارات این پروژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن تزریق شد.

وی تصریح کرد: با توجه به آغاز اجرای پروژه‌های بزرگ از جمله پتروشیمی چابهار در راستای طرح توسعه سواحل مکران، خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار در مدت ۲ تا سه سال انجام می شود.

وی با اشاره به امضای قرارداد آموزشی میان شرکت گاز و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: براساس این قرارداد هزار نفر از جوانان مستعد و جویای کار استان آموزش های لازم را در زمینه های مختلف مرتبط با پروژه گازرسانی فرا می گیرند.

وی تصریح کرد: شتاب پروژه گاز رسانی به زاهدان زیاد شده و تلاش می شود گاز تا اول بهار به این شهرستان برسد.

مدیرعامل شرکت گاز ایران گفت: میزان قرارداد شرکت ملی گاز و جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان برای آموزش نیروهای متخصص در زمینه گاز ۲۰ میلیارد ریال ( ۲ میلیارد تومان) است.

عراقی اظهار داشت: ۸۰ درصد هزینه‌های آموزش این افراد را شرکت ملی گاز ایران و ۲۰ درصد را نیز خود متقاضی پرداخت می‌ کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران نیز در این نشست گفت: دور بودن این استان از منابع گازی، مشخص نبودن و کمبود منابع مالی در سال های گذشته، اجرای این پروژه را با کندی رو به رو کرده بود اما امسال این پروژه حتی یک روز هم تعطیل نشد.

حسن منتظر تربتی اظهار داشت: براساس برآورد اولیه قرار بود پروژه انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان در طول ۲ سال انجام شود اما به دلیل مشکلاتی که در روند تامین منابع مالی خلل ایجاد کرد با تخصیص اعتبارات از سال گذشته، امروز آماده افتتاح شده است.

وی بیان کرد: لوله‌های خط انتقال گاز به زاهدان توسط هفت هزار و ۵۰۰ تریلی از شهرستان های اهواز و ساوه به سیستان و بلوچستان حمل شده است.
وی افزود: در روند اجرای گازرسانی به زاهدان هفت میلیون متر مکعب خاک‌ برداری انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد: شرکت گاز ایران درنظر دارد گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار، پنج نیروگاه برق و کارخانه‌ های سیمان سیستان و بلوچستان را بزودی انجام دهد.
مدیرعامل گاز سیستان و بلوچستان نیز گفت: گازرسانی به منازل در یک برنامه سه ساله در همه محله‌ های زاهدان انجام می‌ شود.
محمدحسن طهرانی اظهارداشت: تاکنون حدود ۸۰ درصد مطالعات مربوط به گازرسانی به شهرهای خاش، چابهار، کنارک و زابل انجام شده است.
وی تصریح کرد: برای گازرسانی به شهرهای سیستان و بلوچستان نیاز به ساخت خطوط انتقال گاز به طول هزار و ۲۲۰ کیلومتر در قطرهای ۱۶ الی ۲۴ اینچ و حدود ۲۲۰ هزار انشعاب گاز با صرف هزینه ای افزون بر ۲٫۳ میلیارد دلار است.
وی بیان کرد: پیمانکار مجری طرح انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان «جهاد نصر کرمان» است.
وی خاطرنشان کرد: تصویب گازرسانی به ۳۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی در شهرستان های زاهدان، چابهار، خاش، زابل و کنارک و گازرسانی به صنایع موجود با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از محل بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه از برکات سفر نخست دولت تدبیر و امید به این استان در سال ۹۳ بوده است.
به گزارش ایرنا، مردم خون گرم و نجیب سیستان و بلوچستان (فردا) سه شنبه دهم اسفند در شهر زاهدان، میدان انقلاب اسلامی، ترمینال جدید و میدان گاز از رئیس جمهوری شان استقبال می کنند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی در سومین سفر استانی خود به همراه چند تن از وزرای دولت علاوه بر افتتاح طرح گازرسانی به زاهدان و روشن کردن مشعل گاز در میدان گاز این شهر، چندین طرح آماده شده دولت را به صورت متمرکز از طریق ویدئو کنفرانس در سراسر این استان از محل فرودگاه زاهدان راه اندازی می کند و کلنگ چند طرح دیگر را نیز به زمین می زند.

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی