رفتن به بالا

پایگاه خبری تحلیلی صنعت و تاسیسات


  • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
  • الأحد ۳ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 13 June

مصاحبه اختصاصی ویکی پی جی با دبیر اجرایی انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران؛

انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران همراه فعالان این حوزه است

انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران یک تشکل غیر دولتی و مستقل با مجوز از وزارت کشور در حوزه انرژی های تجدید پذیر است که مخاطب آن سیاستگذاران، پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع، کسب و کارهای دانش بنیان و عموم مردم است.

نهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی های تجدید پذیر ؛ در چند روز اخیر ، در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، که در این نمایشگاه شرکت های ایرانی و خارجی فعال در حوزه انرژی های تجدید پذیر جدیدترین محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دادند.

این نمایشگاه فرصت مناسبی بود تا پای صحبت فعالان این صنعت بنشینیم و مشکلات و دغدغه های آنها را بشنویم.

در این راستا مصاحبه ای با آقای مهندس شجاعی دبیر اجرایی جوان و پر انرژی، انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران، انجام داده ایم.

لطفا خودتان را معرفی کنید و پیشینه ای از شرکت خود ارائه دهید.

بنده شجاعی دبیر اجرایی انجمن انرژی تجدید پذیر ایران هستم که در جهت ترویج انرژی های تجدید پذیر در ایران فعال هستیم.

انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران یک تشکل غیر دولتی و مستقل با مجوز از وزارت کشور در حوزه انرژی های تجدید پذیر است که مخاطب آن سیاستگذاران، پژوهشگران، دانشگاهیان، صنایع، کسب و کارهای دانش بنیان و عموم مردم است.

ماموریت انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران هماهنگ سازی، بستر سازی و تسهیل توسعه استفاده از تمامی حوزه های انرژی های تجدید پذیر (اعم از بادی، خورشیدی، زیست توده، زمین گرماییو هیدروزن) از طریق بستر سازی مشارکت فعالین تمامی حوزه های انرژی های پاک به صورت یکپارچه با ایجاد شبکه سازی میان آنان است.

 انجمن انرژی های تجدید پذیر با اقدامات زیر در جهت ترویج فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه‌های برق، حرارت و سوخت و صرفه­ جویی در مصرف منابع عظیم و پایان­پذیر فسیلی فعالیت می کند.

  • تعامل با کلیه شرکت‌ها، موسسات، متخصصین و تمامی افرادی که می‌توانند در جهت توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت نمایند.
  • برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های بین‌المللی و داخلی
  • دیگر فعالیت‌های ترویجی در زمینه بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر
  • ایجاد شبکه و بانک اطلاعاتی از متخصصان فعال در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر
  • برقراری ارتباط میان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با صنعت
  • شناسایی مشکلات صنعتگران فعال در زمینه انرژی­ های تجدیدپذیر و ارجاع آن به مراکز دولتی

لطفا در مورد فعالیت هایی که تا به حال انجام داده اید بیشتر توضیح دهید.

کشور ما کشور نفت خیزی است و توسعه انرژی تجدید پذیر با چالش روبرو است به همین دلیل در جهت توسعه این انرژی در تمام حوزه ها نیازمند تلاش بسار بوده که انجمت انرژی تجدید پذیر ایران در این راستا تلاشهای مستمر داشته است.

ما در حوزه های مختلف فعالیت هایی انجام داده ایم که برخی از آنها در حوزه سیاست پژوهی است و خدمات  مشاوره به سیاست گذار فعال در این حوزه مثل سازمان نیرو از طرف انجمت انرژی تجدید پذیر شده است.

به طور مثال قانون ۳۰ درصد تولید بومی با مطالعات و مشاوره این انجمن تدوین شده است، همچنین سند توسعه دانش بنیان انرژی های تجدید پذیر نیز توسط تیم های مرتبط با انجمن تنظیم شده است.

انجمن فعالیت هایی در حوزه برگزاری همایش ها دارد که آخرین همایش برگزار شده در آذر ماه امسال در هتل اسپیناس با حضور بیش از ۱۳۰ مهمان خارجی فعال در حوزه انرژی های تجدید پذیر برگزار شد.

که موضوع آن بیشتر سرمایه گذاری خارجی در این حوزه و آگاه سازی فعالان انرژی در خارج کشور با توانمندی های شرکت های داخلی بود. لازم به ذکر است که دومین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر نیز در آذر ماه سال آتی برگزار خواهد شد.

فعالیت دیگر انجمن انرژی های تجدید پذیر برگزاری کارگاههای آموزشی با همکاری شرکت های داخلی  و آکادمی های خارجی به منظور افزایش مهارت و توانمندی فعالان این حوزه است که چندین دوره از این کارگاهها برگزار شده و برگزار خواهند شد.

شما به عنوان یکی از فعالان حوزه انرژی های تجدید پذیر وضعیت فعلی این انرژی در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

انرژی های تجدید پذیر در گذشته با قدرت بسیاری در ایران آغاز به فعالیت کرد که احداث نیروگاه منجیل در حدود ۲۵ سال پیش گواه این مطلب است ولی سیر پیشرفت انرژی های تجدید پذیر در ایران سریع نبود ولی در سالهای اخیر این انرژی بیشتر از هر زمان دیگری مورد استقبال قرار گرفته است.

چرا که توجه جهانیان به این انرژی بیشتر و بیشتر شده است و اکثر هیئت های خارجی ای که به ایران می آیند ، رویکردی به پتانسیل انرژی های نو ایران دارند و یکی از علاقه مندی هایشان به منظور سرمایه گذاری، انرژیهای نو ایران است.

تعامل انجمن انرژی های تجدید پذیر با دانشگاهها چگونه است؟

انجمن انرژی های تجدید پذیر انجمن صنفی وزارت کشور است و قسمت انجمن علمی آن در حال ثبت است.

ما تعامل قوی ای با دانشگاههای کشور همچون دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه مواد و انرژی و دیگر دانشگاهها داریم و توجه به این نکته نیز لازم است که هیئت موسس انجمن انرژی های تجدید پذیر، از اساتید به نام و توانمند این حوزه هستند.

یکی از اصلی ترین فعالیت های ما کمک به ارتقا کیفی شرکت های دانش بنیان داخلی است که این شرکت ها با همکاری دانشگاهها به تولید فناورانه مشغول اند. انجمن با پیدا کردن شریک تجاری خارجی به شرکت های داخلی در جهت ارتقا کیفی آنها کمک می کند.

نظرتان در مورد تکنولوژی موجود در حوزه  انرژی های تجدید پذیر کشور چیست؟

مشکل اصلی توسعه انرژی های تجدید پذیر در ایران و دنیا قیمت بالای این انرژی است، اما سالهای گذشته قیمت آن رو به کاهش بوده که با پیشرفت تکنولوژی در این حوزه تولید محصولات انرژی های تجدید پذیر با قیمت پایین تر میسر شده است.

در ایران از تکنولوژی های به روز فاصله زیادی نداریم و به طور مثال تولید توربین ۲٫۵ مگاواتی مپنا گواه این موضوع است.

ولی منبع دانشی در ایران کم است که رفع این مشکل نیاز به افزایش ارتباط با شرکت های پیشرو دارد که بتوانیم به دانش بومی در انرژی های تجدید پذیر برسیم

آینده این انرژی از نظر شما در ایران چگونه است؟

روند بین المللی و جهانی نشانگر این مطلب است که آینده انرژی های تجدید پذیر بسیار درخشان است.شرکت های بزرگ انرژی دنیا همچون توتال و شل و دیگر شرکت های بزرگ فعال در حوزه انرژی هر کدامشان دپارتمان مربوط به انرژی های تجدید پذیر را تشکیل داده اند و و در حال سرمایه گذاری در این حوزه هستند و این مطلب گویای این موضوع است که رویکرد مردم دنیا به انرژی در حال تغییر بوده و در حال تبدیل شدن به انرژی های تجدید پذیر است.

انجمن انرژی های تجدید پذیر ایران 1

Advertisements

اخبار مرتبط

نظرات

مصاحبه های اختصاصی ویکی پی جی